Jump to content

Otkaz za vrijeme bolovanja, probni rad


maryjane

Preporučene objave

Dobar dan,

Dakle prije ravno mjesec dana sam počela raditi u jednoj kladionici, potpisala sam ugovor na neodređeno s probnim radom u trajanju od mjesec dana. Nažalost, prije tjedan dana sam slomila nogu i završila na bolovanju koje će trajati još sigurno mjesec dana. Danas me poslodavac nazvao da mi je istekao probni rad i da sam dobila otkaz zbog bolovanja, te da dodem potpisati papire.

Molim vas, jeli ovo uopće legalno?

Jeli ja zaista mogu dobiti otkaz, tj da mi bude rečeno da nisam zadovoljila na probnom radu samo zbog bolovanja?

Bila bi zahvalna na bilokakvim savjetima. Hvala na pomoći unaprijed.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 14 sati , maryjane je napisao:

Dobar dan,

Dakle prije ravno mjesec dana sam počela raditi u jednoj kladionici, potpisala sam ugovor na neodređeno s probnim radom u trajanju od mjesec dana. Nažalost, prije tjedan dana sam slomila nogu i završila na bolovanju koje će trajati još sigurno mjesec dana. Danas me poslodavac nazvao da mi je istekao probni rad i da sam dobila otkaz zbog bolovanja, te da dodem potpisati papire.

Molim vas, jeli ovo uopće legalno?

Jeli ja zaista mogu dobiti otkaz, tj da mi bude rečeno da nisam zadovoljila na probnom radu samo zbog bolovanja?

Bila bi zahvalna na bilokakvim savjetima. Hvala na pomoći unaprijed.

Bolovanje ne može biti razlog za otkaz.

No, kako ste naveli da ste na probnom radu pitanje je kako će poslodavac obrazložiti otkaz.

Naime, za vrijeme probnog rada poslodavac može otkazati Ugovor radniku u svakom trenutku ukoliko radnik ne zadovoljava na probnom radu.

Shodno tomu, ukoliko poslodavac navede u otkazu da niste zadovoljivi na probnom radu, iz pravnog aspekta taj otkaz je pravovaljan. Vi svakako možete pokušati dokazati suprotno, ali je u ovakvim slučajevima to neizvjesno,a vrlo često i neisplativo

Ako pak poslodavac navede bolovanje kao razlog otkaza, to mu neće proći te svakako u tom slučaju zatražite zaštitu svojih prava jer je takav otkaz Ugovora o radu nezakonit.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 4 sati , Slyder je napisao:

Bolovanje ne može biti razlog za otkaz.

No, kako ste naveli da ste na probnom radu pitanje je kako će poslodavac obrazložiti otkaz.

Naime, za vrijeme probnog rada poslodavac može otkazati Ugovor radniku u svakom trenutku ukoliko radnik ne zadovoljava na probnom radu.

Shodno tomu, ukoliko poslodavac navede u otkazu da niste zadovoljivi na probnom radu, iz pravnog aspekta taj otkaz je pravovaljan. Vi svakako možete pokušati dokazati suprotno, ali je u ovakvim slučajevima to neizvjesno,a vrlo često i neisplativo

Ako pak poslodavac navede bolovanje kao razlog otkaza, to mu neće proći te svakako u tom slučaju zatražite zaštitu svojih prava jer je takav otkaz Ugovora o radu nezakonit.

 

 

Dodao bih samo ako navede da niste zadovoljili bez ne spomene bolovanje, uspjeli biste pobijati otkaz jedino dokazivanjem da Vam je rečeno kako je bolovanje razlog. Jer se otkaz radniku na probnom radu ne može pobijati dokazivanjem da je radnik zadovoljio na probnom radu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru.

Nažalost,  poslodavac je meni samo preko telefona rekao da je bolobanje razlog otkaza, a što je napisao u papirima zasad ne znam.

Teta mi je pravnica i rekla mi je da mi nikako ne može usred bolovanja uručiti otkaz, tj. istek/nezadovoljavanje tokom probnog rada, jer se probni rad "zamrzava" onog trena kad sam ja otišla na bolovanje, što bi značilo da moj probni rad još nije gotov.. to je kako sam ja shvatila. 

Ali po Vašem odgovoru čini mi se da sam potpuno bespomoćna, da moram prihvatiti otkaz uslijed nezadovoljanja tokom probnog rada, makar je stvarni razlog otkaza bolovanje?

Ne znam više šta da radim, bolovanje je potpuno opravdano i neplanirano, nije neka fora da bih ja prevarila poslodavca.

Zar zbilja ne mogu ništa ako on jednostavno napiše da nisam zadovoljila na probnom radu i ne spomene bolovanje kao što je meni preko telefona?

Ispričavam se na hrpi pitanja ali lagano postajem očajna jer se osjećam potpuno bespomoćno dok me isti uništava financijski, školdi reputaciji na burzi, a sve zbog slomljene noge.

Ali hvala Vam puno na odvojenom vremenu i odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , maryjane je napisao:

nikako ne može usred bolovanja uručiti otkaz, tj. istek/nezadovoljavanje tokom probnog rada, jer se probni rad "zamrzava" onog trena kad sam ja otišla na bolovanje

Nebitno je, jer Vam ga bude pri povratku na posao ako je već takav poslodavac.

 

prije 7 sati , maryjane je napisao:

Zar zbilja ne mogu ništa ako on jednostavno napiše da nisam zadovoljila na probnom radu i ne spomene bolovanje kao što je meni preko telefona?

Na žalost, ne možete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 28. 02. 2024. u 0:27, maryjane je napisao:

 

Zar zbilja ne mogu ništa ako on jednostavno napiše da nisam zadovoljila na probnom radu i ne spomene bolovanje kao što je meni preko telefona?

Nažalost ne jer nemate dokaz da je to razlog, Poslodavac Vam je to rekao usmeno, a ne vjerujem da bi naivno kasnije tijekom eventualnog postupka priznao što je rekao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija