Jump to content

Novi korisnici Inkluzivnog dodatka


zvonkoilibranko

Preporučene objave

Po raspravi u Saboru, što je i ministar potvrdio, svi vještačeni od 2015 godine (tada je osnovan ZOSI) NE trebaju na novo vještačenje, već će im po službenoj dužnosti poslati novo rješenje. No postoje iznimke, kao što je Brthelov index, te prispitivanje drugih okolnosti na pravo (posjedovanje druge nekretnine za stanovanje ili iznajmljivanje, osiguran smještaj u ustanovi socijalne skrbi). Ako ima potrebe za vještačenjem, to se radi na osnovi dokumentacije, koju ako je potrebna traži CZSR, bez prisustva vještačene osobe.

Dakle, teba biti strpljiv i čekat rješenje a u slučaju potrebe za nečim, poziv CZSR

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobio sam neke informacije od CZSR, dakle vještačenje za utvrđivanje invaliditeta nije isto što i vještačenje za stupanj funkcionalnosti.

Dakle, tko ima utvrđen invaliditet IV stupnja ne znači da ima i utvrđen stupanj funkcionalnih sposobnosti IV stupnja (može ga imati i I stupnja!), a po stupnju funkcionalnosti se gleda pravo na inkluzivni dodatak.

Ispravite me ako sam krivo shvatio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razlika je invaliditet od invalidnosti. Invaliditet je izražen u postocima % a invalidnost u stupnjevim I-IV. Stupanj IV je teška invalidnost a stupanj III teža invalidnost. I supanj ne donosi ništa, već II stupanj nešto: sljepim, gluhim, kroničnim, intelektualnim, poremečaj glas, psihičkim.  Invalidnost je u stvari funkcionalna sposobnost unutar invaliditeta.

DA, može biti različito zavisi koji zatjev predaješ i kojoj instituciji. HZMO je za osobnu invalidninu (povreda na radu ili profesionalna bolest) potreban samo postotak invaliditeta. CZSR je potrebno jedno i drugo, što i rade na jednom vještačenju. Osobno sam imao samo utvrđen invaliditet putem HZMO. Kod zahtjeva u CZSR sam morao obaviti vještačenje funkcionalne sposobnosti.

Sada po novom zakonu vrijedi jedno vještačenje za sve potrebe, od kako je osnovan ZOSI 2015. Zato svi vještačeni poslije 2015 ne trebaju na vještačenje, već podatke vuku iz registra za OSI.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da sam shvatila sve napisano. Ono što ne razumijem što da radim vještačena sam 12.12 2017.godine, no otada s obzirom na prethodni nalaz se pogoršao i to u fizičkom i psihičkom smislu. Bila sam završila na hitnoj ništa strašno, no bile su došle dvije psihijatrice koje su mi postavile diag. granični poremećaj. To imam napisano u otpusnom pismu. Dislocirana sam i teže pokretna ne odem psihijatru budući je to komplicirano. No u više navrata sam se obraćala svojoj obiteljskoj dugogodišnjoj liječnici. Što trebam napraviti da bi mi pravedno priznali 3. stupanj prava osoba sa invaliditetom ja sam 80% i ta dijagnoza znači bome veliku razliku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnijeti u CZSR, kako kažete da se stanje pogoršalo, Zahtjev za pravo na inkluzivni dodatak. Vještaci će dati svoj nalaz i mišljenje prema novoj medicinskoj dokumentaciji, vjerojatno bez vašeg prisustva. Ionako ste dužni CZSR prijati svaku promjenu pa i u poboljšanju odnosno pogoršanju bolesti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 16. 03. 2024. u 13:42, cvrtila je napisao:

Podnijeti u CZSR, kako kažete da se stanje pogoršalo, Zahtjev za pravo na inkluzivni dodatak. Vještaci će dati svoj nalaz i mišljenje prema novoj medicinskoj dokumentaciji, vjerojatno bez vašeg prisustva. Ionako ste dužni CZSR prijati svaku promjenu pa i u poboljšanju odnosno pogoršanju bolesti.

Moje dijete je vjestaceno pocetkom prosle godine i to misljenje vrijedi do 1.1.2025.

Obzirom da mu je uz postojecu, dodijeljena dodatna dijagnoza prije mjesec dana, javila sam to mejlom socijalnoj radnici jer mi je proslo glavom da mi je spominjala kako moram javiti ukoliko dode do kakve promjene, medutim, ona mi je odg da je mislila iskljucivo na promjenu boravista ili broja telefona a ne dijagnoze jer nam do 1.1. vrijedi vjestacenje i po njemu se sve radi i obracunava

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moj predmet za doplatak za njegu I pomoc je jos na vjestacenju,I potrajat ce do ljeta.U pitanju je kontrolno vjestacenje.Prepostavljam da ce se predmet dovrsit po starom zakonu jer je dokumentacija za kontrolno vjestacenje -za pravo doplatak I njega preko czzsa predano krajem studenog prosle godine,dakle prije 1.1.2024...ono sto me zanima jest ;kada vjestaci budu donjeli svoje misljenje dal ce mi se pravo odmah preinaciti u inkluzivu...ili se u praksi mora cekat..neka svjeza iskustva novopriznatih inkluzivnih bi mnogo znacila,hvala

uređeno: od Lolypop2
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija