Jump to content

Razvod braka, imovina


Vali22

Preporučene objave

U bracnoj sam zajednici 4 godine i u braku vrlo kratko. Suprug zeli razvod braka. Nemamo bracne stecevine ali je u toku zajednice naslijedio nekretninu u kojoj zivimo. Roditelj od kojeg je nadlijedio (dio) nekretnine je bio i pod mojoj skrbi za zivota u bolesti. Na nekretninu sam ga upisala ja po ugovoru o dosmrtnom uzdrzavanju (na kojem nisam ja) jer moj suprug nije vidio brigu o papirologiji samostalno. U slucaju razvoda imam li pravo na dio te imovine obzirom da sam pomagala u brizi i vodila racuna o spomenutoj nekretnini? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 27. 09. 2024. u 23:47, Vali22 je napisao:

U slucaju razvoda imam li pravo na dio te imovine obzirom da sam pomagala u brizi i vodila racuna o spomenutoj nekretnini? 

Naslijeđene stvari nisu dio braćne stečevine pa tako niti ta nekretnina. Svoja prava (dakle, naknadu troškova koje ste imali tokom uzdržavanja) možete, u slučaju razvoda, potraživati u sudskom postupku.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 sati , lawbydesign je napisao:

Naslijeđene stvari nisu dio braćne stečevine pa tako niti ta nekretnina. Svoja prava (dakle, naknadu troškova koje ste imali tokom uzdržavanja) možete, u slučaju razvoda, potraživati u sudskom postupku.

Ali u pitanju je ugovor o dosmrtnom uzdrzavanju a ne nasljedstvo nakon smrti

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ispričavam se, promaknuo mi je dio o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju. Pokretnine i nekretnine koje su stečene na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju, predstavljaju bračnu imovinu ako je vlasništvo stečeno za vrijeme trajanja bračne zajednice. Naime, imovina koju dobije jedan bračni drug na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju ulazi u bračnu stečevinu jer je stečena davanjem uzdržavanja primatelju uzdržavanja, dakle radom ili prihodima od rada bračnih drugova, bez obzira što je samo jedan od njih ugovorna strana takvog ugovora. Međutim, iznimka bi postojala kada bi se davanje uzdržavanja sastojalo od isplate novčanog iznosa primatelju uzdržavanja kojeg bi bračni drug – davatelj uzdržavanja, plaćao iz vlastite imovine. U tom slučaju, imovina stečena na temelju takvog ugovora ne bi ulazila u bračnu stečevinu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija