Jump to content

Jesam li dužna reći da sam trudna?


anonimno

Preporučene objave

Dakle,situacija je slijedeća...

Prijavila sam se na natječaj za prijem vežbenika u državnu službu. Prošla sam testiranje, bila na razgovorui... saznala da sam trudna.

Ako me ponovo pozovu za sljedeći korak, jesam li im zakonski dužna reći da sam trudna i mogu li me uopće primiti da odradim vježbenički ako sam trudna?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovana , mirno spavajte i ne brinite se jer naši voljeni političari još nisu brisali postojeću zakonsku odredbu po kojoj Vas nitko ne smije ispitivati o vašem blaženom stanju .

 

Takva poslodavčeva znatiželja spada u jedan od težih prekršaja :

 

Članak 247.

(1) Novčanom kaznom od 31.000,00 do 60.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

 

13. ako traži podatke o trudnoći žene ili uputi drugu osobu da traži takve podatke, osim ako žena osobno zahtijeva određeno pravo predviđeno zakonom ili drugim propisom radi zaštite trudnica (članak 64. stavak 2.),

 

Krajnji rok u kojem trudnica mora obavijestiti poslodavca o svojoj trudnoći je mjesec dana prije početka korištenja prava na obvezni porodni dopust.

 

Želim Vam odlično zdravlje , ugodnu trudnoću i rođenje zdravog djeteta !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na iscrpnom i ohrabrujućem odgovoru a posebno na dobrim željama!

Zanima me još nešto pa molim odgovor ukoliko je moguće...

Ukoliko budem primljena na posao (nada umire posljednja), mogu li unutar vježbeničkog redovito koristiti porodni dopust (pretpostavljam da mogu i da mi zbog toga ne mogu dati otkaz) i što biva sa istim nakon isteka porodnog dopusta?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz sve ostalo što su kolege napisali dodati ću:

- Poslodavcu ćete prijaviti trudnoću samo ako zbog zaštite prava trudnice namjeravate koristiti određena prava te

- najkasnije mjesec dana od dana kada namjeravate započeti korištenje obveznog rodiljnog dopusta, a njega možete započeti 45 dana prije očekivanog termina poroda, a obvezno koristite 28 dana prije očekivanog termina poroda.

Ukoliko pismeno u roku utvrđenom Zakonom o radu (gore navedeno: mjesec dana ranije) ne obavijestite poslodavca o namjeri korištenja obveznog rodiljnog dopusta, tada može postaviti pitanje kršenja radnih obveza.

Pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija