Jump to content

sta ide u ostavinski postupak?


Rosa

Preporučene objave

Potovani, pokusala sam pronaci nesto slicno mom problemu ali nisam nasla.

Moj otac je nedavno umro. U ostavniskoj parnici su kao njegovo vlasnistvo navedeni samo penzija i neki mali plasticni brod! Ja sa mojim roditeljima nisam u kontaku 15 godina jer sam se naljutila kad su od mene trazili da se odreknem svega u korist brata.

Pitanje je sljedece:

Da li kuca koju su moji roditelji stekli za vrijeme braka i u kojoj zivi moja majka ide na ostavinsku parnicu?

Saznala sam da postoji nekakva ostavinska oporuka koju su sastavili moji roditelji i u kojoj meni ostavljaju jedan mali nadogradjeni dio uz kucu (po izricitoj zelji mog oca!). Da li za citanje te oporuke trebam cekat majcinu smrt ili je vec sada trebala biti u ostavinskoj parnici?

Ja zivim u inozemstvu i nemam djece. Ja i moj muz (stranac) smo kupili kucu, u slucaju moje smrti da li moj brat i majka imaju pravo na nuzni dio?

Stvar je dosta hitna, jer moj brat kaze da majka nemoze dobiti ocev dio penzije ako ja ne potpisem.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kuća je očito bračna stečevina, tako da možete tražiti da u ostavinu uđe očev dio, pa da se taj dio podijeli na vas nasljednike.

Opruka se treba proglasiti već sad iza oca, ako je u njoj sadržana njegova posljednja volja.

Inače, ako su vam ostavili neki dio nadograđene kuće, to vam nije pravno provedivo, sve dok se ne etažira, i dok taj dio u zemljišnim knjigama ne dobije svoj vlastiti č.k.br.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U slučaju Vaše smrti pošto nemate djece majka će kao zakonski nasljednik naslijediti polovicu Vaše imovine osim ako Vi ne napišete oporuku u kojoj kuću ostavljate suprugu. Tada majka neće moći tražiti nužni dio jer ne ulazi u krug nužnih nasljednika osim ako je trajno nesposobna za rad i nema nužnih sredstava za život.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zahvaljujem svima na pomoci.

Saznala sam da su moji roditelji prije 3 godine napravili sa bratom ugovor o uzdrzavanju ili kako se to vec zove u Hrvatskoj. :-(

Nasli su nacin kako me izbacit iz igre.

Obizirom da sam ja vani, sada trebaju cekati da mi dodje sluzbeni poziv od biljeznika.

Da li u medjuvremenu oni mogu raspolagati brodom i penzijom ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija