Jump to content

Razlika u darovano/zarađeno dosmertnim uzdržavanjem


Jethro
 Dijeli

Preporučene objave

pozdrav svima,

može li mie netko reći sljedeće?

majka mi želi ostaviti neku nekretninu.

ta nekretnina je kupljena u braku dok je bila sa svojim suprugom (mojim ocem) koji je umro prije 6 godina. nekretnina je u tom braku na njenom imenu.

pitanje: može li brat za kojeg se već dulje vrijeme ne zna gdje je (zna se samo da negdje je) i sa kojim smo iz raznoraznih razloga cijela familija u nedobrim odnosima,

potraživati pravo na nekretninu koju bi meni majka dala, poklonila, dosmrtnim uzdržavanjem dala ili što god?

to sve na temelju: ta je nekretnina kupljena dok je naš tata bio živ, nije se prikazala na ostavinskoj (iako je na imenu mame) raspravi i slično?

po kojoj osnovi on ne bi imao pravo to pitanje postavljati, po kojoj bi?

 

 

hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ostavinskoj rapravi iza oca ste mogli tražiti da dio nekretnine s osnove bračne stečevine uđe u njegovu ostavinu.

Budući da niste, sad je gotovo, ne može sada postati sporno, ono što je pravomoćno i nesporno riješeno.

Nekretnina je u cijelosti majčina i ona s njom može što god želi.

Ako tu nekretninu vi steknete po ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju, nitko vam to ne može "pobijati" tražeći nužne dijelove, ili uračunavanje u nasljedni dio.

Zato mislim da brat ne bi mogao postavljati nikakve zahtjeve glede te nekretnine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

odličan (i nadam se točan) odgovor meni i profesionalan odgovor klarkkentu.

 

interesira me još: može li se pobijati poklon, dakle, kada bi majka meni dala darovnim ugovorom

taj stan....

 

hvala!

notarica je napisao:

klarkkent je napisao:

brat ne zaslužuje svoj dio?

 

Zasluživati - ne zasluživati je sociološko, obiteljsko, moralno pitanje.

Što se tiče pravnog pitanja, odgovorila sam gore.

Brat ne može tražiti nužni dio, ni druga nasljedna prava iz imovine obuhvaćene ugovorom o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije mi baš to jasno da jedno dijete nema pravo na ništa,a pogotovo jer drugi bračni par u ovom slučaju nije ništa ostavio oporučno.Zašto se ne bi ponovno pokrenula ostavinska rasprava za umrlim bračnim parom kako bi se priznao njegov udio?

Da li je pošteno da dvoje roditelja nešto kupe ili grade,a jedan prema simpatijama ili...to sve pokoni jednom djetetu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče "pobijanja darova" , Zakon o nasljeđivanju čl. 89-101 poznaje tzv. uračunavanje darova.

Po tome, drugi nasljednici imaju pravo da se dar uračuna u vaš nasljedni dio.

Oni će tada najprije iz ostavine podijeliti vrijednost koja odgovara vrijednosti vašeg dara, a ako nešto ostane u ostavini, to dijelite svi zajedno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

 Dijeli



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija