Jump to content

Profesionalna rehabilitacija - stručno


DelBoy

Preporučene objave

Pravo na profesionalnu rehabilitaciju priznato mi je kao invalidu Domovinskog rata još 1998. godine, uzrok invalidnosti je ranjavanje 100%, dragovoljac sam, ranjen 1991, trajni status HRVI od 1995, proveo više od 4 godine u postrojbi (većinom Pakrac), Spomenica, Bljesak, Oluja...

 

Na rehabilitaciju sam upućen 2000. godine a diplomirao sam 2006, nakon bar pedesetak dostavljenih potvrda o trajanju studija, upisu na akademsku godinu, prepisa ocjena i položenih ispita, kod bilježnika ovjerenih!!! preslika indeksa i sl., brojnih kontrolnih pregleda i još brojnijih ukidanja naknade plaće na nekoliko mjeseci bez ikakvih rješenja i obrazloženja (npr. HZMO zatraži od Sveučilišta nešto od ranije navedenog, oni to ne dostave-slijedi ukidanje naknade, pa ja nazovem i pitam zašto, provjerim na Sveučilištu gdje kažu da to definitivno nije njihova obveza, traženo pošaljem poštom HZMO-u, naknade opet nema jer oni kažu da to nisu primili, pa im onda odnesem osobno i uručim s potvrdom, naknade nema već tri mjeseca jer oni još nisu dobili zatraženo pa ja opet do Područnog ureda s onom potvrdom o predanim papirima a oni začuđeni ne kažu ni "Oprosti, naša greška" a naknade nema još mjesec dana jer su za slijedeći mjesec baš prije dva dana završili obračun. A znali su Sveučilištu nekoliko puta poslati po 6 primjeraka nekakvih ugovora, upite o plaćanju školarine i slične nebuloze - sve s istim posljedicama.)

Ovo navodim samo radi potencijanih kandidata za prof. rehabilitaciju - da bi znali što ih možda očekuje (ne kažem da su u svim uredima takvi običaji). :thumbsdown:

 

 

Imam i konkretno pitanje:

 

31.10.2006. područna služba HZMO donosi rješenje o prestanku??? prava na prof. rehabilitaciju te istim rješenjem određuje obvezu prijavljivanja nadležnoj službi za zapošljavanje kao i isplatu naknade plaće najduže 12 mjeseci od završene prof. rehabilitacije pozivajući se na čl. 23. st.4 ZOPHBDR od 10.12.2004.

 

Kako to nipošto nije u skladu s prvobitnim rješenjem o priznavanju prava (koje je temeljeno još na Zakonu iz 1996), gdje je navedena isplata naknade "do zaposlenja na odgovarajućem radnom mjestu" pa čak i "obveza Zavoda da osigura zaposlenje", na isto sam uložio žalbu Središnjoj službi kojom osporavam rješenje u te između ostalog smatram da je umjesto toga trebalo pristupiti prevođenju. Sličan slučaj rješavao je Upravni sud - može se vidjeti ovdje:

http://www.upravnisudrh.hr/praksa/full.php?link=../praksanov/Us-4447-2003.htm

 

Budući da žalba nije rješena više od 7 mjeseci (upravo se nakon dva mjeseca telefonskih razgovora s referentom zaduženim za spis spremam napisati požurnicu - fin neki čovjek ali isto tako fino zavlači), zanima me:

1. Da li sam u pravu što se tiče žalbe, odnosno koja se odredba i kojeg zakona ima primjeniti

2. Ako ne bude rješenja nakon ponovljenog traženja kako to ide s upravnim sudom - da li mogu sam napisati tužbu ili treba odvjetnik

3. Koliko po prilici traje pustupak kod Upravnog suda od podnošenja tužbe do donošenja rješenja

 

Unaprijed hvala na odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. U pravu ste

2. možete je sami napisati, ali bi bilo dobro da se prije toga posavjetujete s nekim iz struke (tužba zbog šutnje administracije)

3. trenutno, oko 3 godine

 

O šutnji administracije bilo je već riječi, vidi na:

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=17130&forum=36&9

http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=16750&forum=36&5

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovo je bilo brzo, thanks.

 

Samo, malo je razočaravajuće ono "oko 3 godine", čini se prema onom gore navedenom rješenju Upravnog suda da je to nekad brže išlo, no ako nema druge...

 

Problem je u tome što nedonošenjem rješenja HZMO blokira i prevođenje jer dok je spis u Središnjoj službi svi ostali postupci i procesi su "na čekanju".

 

Rok za famozno prevođenje je, kako znamo, do kraja godine, a nakon tri godine...što da kažem - bit će neki novi Zakoni, neka nova prevođenja, nove žalbe, novi kilogram papira u spisu...

 

Još se kaže da su sudovi opterećeni, kako neće kad rade tuđi posao, a i radit će ga dok god se oni čiji taj posao je mogu ponašati kako žele (čitaj nekažnjeno).

 

Dakle, piše se "požurnica" koliko sam uspio pronaći na forumu. Nekako mi "ponovljeno traženje" (čl.26.Zakona o upravnim sporovima) ne zvuči logično ako se ništa ne ponavlja već se prvi put (pismeno) pokušava ubrzati postupak. E sad mi je to zbunjujuće, jesu li ove dvije stvari pravno iste ili nisu, odn. da li požurnica uopće postoji kad ju niti jedan zakon ne spominje.

:-? .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DelBoy je napisao:

...Samo, malo je razočaravajuće ono "oko 3 godine", čini se prema onom gore navedenom rješenju Upravnog suda da je to nekad brže išlo, no ako nema druge...

Dakle, piše se "požurnica" koliko sam uspio pronaći na forumu. Nekako mi "ponovljeno traženje" (čl.26.Zakona o upravnim sporovima) ne zvuči logično ako se ništa ne ponavlja već se prvi put (pismeno) pokušava ubrzati postupak. E sad mi je to zbunjujuće, jesu li ove dvije stvari pravno iste ili nisu, odn. da li požurnica uopće postoji kad ju niti jedan zakon ne spominje.

:-? .

Te tri godine jesu razočaravajuće, ali "utjehe" radi neki slučajevi iz problematilke HRVI su prije rješavani i za godinu i pol, a neki iz mirovinskih prava i po šest godina. S prevođenjem se ne treba zamarati - biti će zaostataka pa makar prevođenje HZMO radio i 2010 8-) .Ne želeći bistriti semantiku oko požurnica i ponovni zahtjev i tome slično samo kratko razmišljanje: pravo iz mirovinskog se ostvaruju na osobni zahtjev, žalba na šutnju upravnog tijela sadrži zahtjev da nešto riješe, pa ima logike ponovni zahtjev jer oni ne rade svoj posao dok mi požurnica nema takvu nazovimo je težinu u smislu značenja; nisam pravniik ali mislim da nisu iste stvari tj. da nemaju isto značenje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

DelBoy je napisao:

 

Dakle, piše se "požurnica" koliko sam uspio pronaći na forumu. Nekako mi "ponovljeno traženje" (čl.26.Zakona o upravnim sporovima) ne zvuči logično ako se ništa ne ponavlja već se prvi put (pismeno) pokušava ubrzati postupak. E sad mi je to zbunjujuće, jesu li ove dvije stvari pravno iste ili nisu, odn. da li požurnica uopće postoji kad ju niti jedan zakon ne spominje.

:-? .

Ako drugostupanjsko tijelo nije u roku od 60 dana (ili u kraćem roku ako je isti propisan posebnim propisom) donijelo rješenje o žalbi, a ne donese ga ni u daljnjem roku od 7 dana nakon ponovljenog traženja, stranka može pokrenuti upravni spor kao d ajoj je žalba odbijena.

Znači, nakon što istekne rok od 60 dana za rješavanje o žalbi, stranka može pokrenuti upravni spor zbog šutnje administracije tek nakon što prethodnim podneskom (pisanom požurnicom) traži da od drugostupanjskog tijela da rješi o žalbi, a ono to ne učini ni nakon 7 dana (računajući od dana primitka požurnice).

Iz gornjeg se vidi da pojam "ponovno traženje" u stvari označava sadržaj požurnice.

Slanje požurnice (posebnog podneska) i čekanje da prođe tih 7 dana je formalni uvjet, ali ukoliko isti nije ispunjen nisu ispunjene ni procesne pretpostavke za tužbu zbog šutnje administracije.

Još dvije napomene:

Požurnica ne obvezuje tijelo kojem se upućuje, ali je, kao što ste vidjeli, nužna pretpostavka da bi uopće mogli pokrenuti upravni spor, a ujedno to je i "signal" tom tijelu da ćete protiv njega podići tužbu zbog šutnje administracije.

Ne postoji krajnji rok za pokretanje upravnog spora zbog šutnje administracije. Bitno je da su se gore navedene procesne pretpostvake ispunile, a odluku o tužbi možete donijeti odmah prvi dan po ispunjenju navedenih pretpostavki ili 2,3,5 ili više mjeseci nakon toga (ovisi o vašem osobnom pragu tolerancije :-) )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 mjeseci kasnije...

Da ne ovaram novu temu:

 

Žalba riješena - negativno

 

Zapeli isključivo za članak 23. st.4. i kažu da nemam pravo na prevođenje po čl.153.

 

Slijedi tužba.

 

Pitanje: kad tako razmišljaju, nisu li me za vrijeme trajanja prof. rehabilitacije trebali prevesti i po članku 155.st.1.ZOPHBDR,

 

Članak 155.

(1) Stupanjem na snagu ovoga Zakona izvršit će se prevođenje svih prava na naknade u vezi s ostvarivanjem prava na profesionalnu rehabilitaciju, a koji su ta prava ostvarili prema Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, odnosno propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Zakona, ako je to za njih povoljnije.

 

budući da mi jeuzrok invalidnosti rat 100% i mirovina zbog opće nesposobnosti bila bi daleko veća od naknade plaće koju sam primao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija