Jump to content

Ratni put MUP-ovca


Barekica

Preporučene objave

MUP-u sam pristupio kao dragovoljac 1991. godine. i ostao u njemu do 2001. kada sam postao višak. U nekoliko navrata sam trebao ići na teren, ali su nas svaki puta vraćali, tako da nisam bio na ratištu, što znači da nemam ratni put. Sada sam na bolovanju (PTSP) već 4 mjeseca. Inače se liječim od 1994. Imam li pravo na 100 % bolovanje i mirovinu kao branitelj iako nem ratni put?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

100% bolovanje teško da ćeš dobiti, iako nije nemoguće. Trebaš ishoditi ratni put ako misliš u braniteljsku mirovinu (u ratnom putu mora pisati da si bio u po život opasnim situacijama, stresnim situacijama, egzistencijalno ugožavajućim situacijama i sl, tj. da si bio na ratištu, a ne krenuli pa stali.

 

per8xw5.gif

 

Trebaš otići u svoju PU kod tajnice za skrb branitelja-policajaca i vidjeti sa njom (ona objedinjuje) ratni put iz više organizacijskih jedinica i policijskih postaja gdje si radio ako si mijenjao PP. U tvojoj bivšoj PP se trebaš javiti vođi sektora ili tko već piše ratni put da ti sastave to pismeno (ako zadovoljavaš uvjete). Vjerojatno imaš status dragovoljca, a ako nemaš opet moraš u svoju bivšu PU u kadrovsku službu i tamo se raspitati imaš li pravo na potvrdu o statusu branitelja-dragovoljca. U braniteljsku mirovinu možeš i ako nisi ranjavan ali moraš imati "dobar" ratni put gdje će se vidjeti da si sudjelovao u obrani suverniteta RH..

;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

MUP-u sam pristupio kao dragovoljac 1991. godine. i ostao u njemu do 2001. kada sam postao višak. U nekoliko navrata sam trebao ići na teren, ali su nas svaki puta vraćali, tako da nisam bio na ratištu, što znači da nemam ratni put. Sada sam na bolovanju (PTSP) već 4 mjeseca. Inače se liječim od 1994. Imam li pravo na 100 % bolovanje i mirovinu kao branitelj iako nem ratni put?

Niste naveli ono bitno, odnosno da li ste pisanim putem tražili izdavanje opisa ratnog puta od nadležne PU MUP-a pa ste dobili pisani odgovor da vam ne mogu izdati taj opis ili uopće niste tražili predmetni opis RP.

Zakon o pravima HB (...) pod pojmom "obrana suvereniteta RH", osim oružanog otpora agresoru, podrazumijeva i djelovanje u izravnoj vezi s tim otporom (odlazak u postrojbu, na borbeni položaj i povratak te obuka i priprema za odlazak na bojište).

Prema tome, ako niste podnijeli pisani zahtjev MUP-u za izdavanje opisa ratnog puta, učinite to, jer vam komisija HZZO-a neće bez navedenog opisa utvrđivati uzročno posljedičnu vezu između vašeg oboljenja (zbog kojeg ste na bolovanju) i sudjelovanja u obrani suvereniteta RH pa, posljedično tome, nećete ostvariti pravo na 100%-tnu naknadu plaće.

Čak ukoliko MUP u svom odgovoru napiše da niste bili na bojišnici već ste, recimo, sudjelovali u blokadama vojarni 1991. ili ste bili na obuci i pripremi za odlazak na bojište, komisija ima dovoljno elemenata da utvrdi da li je vaše oboljenje zbog kojeg ste na bolovanju posljedica sudjelovanja u obrani suvereniteta RH ili nije.

Isto vrijedi i za ostvarivanje prava HB na invalidsku mirovinu: neće ići bez opisa ratnog puta, bez obzira na sadržaj istog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

MUP-u sam pristupio kao dragovoljac 1991. godine. i ostao u njemu do 2001. kada sam postao višak. U nekoliko navrata sam trebao ići na teren, ali su nas svaki puta vraćali, tako da nisam bio na ratištu, što znači da nemam ratni put. Sada sam na bolovanju (PTSP) već 4 mjeseca. Inače se liječim od 1994. Imam li pravo na 100 % bolovanje i mirovinu kao branitelj iako nem ratni put?

 

nisi bio na ratištu? kako si onda dobio PTSP? :-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

Ovakvo pitanje smatram nekorektnim.Konkretno Osijek je bio prva crta bojišnice dakle ratište..A i dosta manjih gradova pa prema tome nije teško zaraditi PTSP,samim obavljanjem zadataka,koje je policajac morao obavljati.A ima i dosta logističara koji imaju ratni put a da nisu niti vidjeli ratište.Prema tome čovijek koji je 91`dragovoljno pristupio policiji mora imati nekakav ratni put.Samo ga mora ishoditi u svojoj P.U.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

svemirac je napisao:

nemoj biti smješan.po toj teoriji svi civili osjeka,zadra,gospiča,vukovara,itd. imaju pravo na PTSP i mirovine. :-D samim time što nema tj.nemože dobiti ratni put sve govori o tom slučaju.pa onda i čistatica iz osjeka koja je radila u MUP-u ima pravo tražit PTSP i mirovinu :-o

Pa što ti misliš,gdje se više ginulo u tim vremenima?Sigurniji si bio na nekom isturenom položaju ,nego kad si boravio u gradu.Na položaju si bar čuo samo ispaljivanje minobacača,dok u gradu poput Osijeka odjednom grune i pobije što civila što vojske.I kakvo je to smiješno pitanje da li netko ima pravo na PTSP ili nema.To je bolest a ne pravo.PTSP koji si ti tražio i vjerojatno dobio dokumentaciju se isto tako može poslije ovih tvojih svemirskih izjava pokazati upitnim.Znači tražio si psihijatrra da ti da dijagnozu PTSP jer na tio imaš pravo.U stilu bio sam na nekom ratištu i imam pravo na PTSP.Smiješno.
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U pravu ste i jedan i drugi i obojica to znate samo niste na istoj frekvenciji. U Osijeku je zaista bilo opasno i ići na posao i uopće kretati se po gradu jer nikada nisi mogao znati gdje će granata da "oplete" blizu tebe, petokolonaši" te imaju na nišanu i naravno u svemu tome nije problem dobiti PTSP ali mislim da nije isto ići na posao i dobiti PTSP ili zaraditi PTSP u neposrednoj borbi gdje geleri, mitraljeski i snajperski meci kao i druge vrste "insekata" malo češće lete oko tebe, moraš ići naprijed iza tenka i izložen si neposrednoj neprijateljskoj vatri, cijev od kalašnjikova se usijala, a granje i crijepovi, granate, avioni oko tebe lete na sve strane, a sve još i začinjeno mirisom baruta. Imaš zolju, osu ili kumulativni tromblon pa se moraš vrlo blizu približiti neprijateljskom tenku ili mehanizaciji da bi im malo "potprašio pete", živoj sili itd. da sve ne nabrajam.

 

Dakle PTSP se mogao zaraditi u oba slučaja. PTSP se može zadobiti i u prometnoj nezgodi u mirnodopskim uvjetima.

 

Zato imamo komisiju koja odlučuje dali će netko dobiti status HRVI (tu su poprilično rigorozni i moramo priznati da su korektni prema prema "pravim braniteljima") pa bez dobrog ratnog puta i gomile medicinske dokumentacije šanse za dobivanje statusa HRVI su vrlo male.

 

Opet postoji šansa za umirovljenjem ukoliko je bolest teža samo što će onda dobiti manji manji omjer rat-mir i bez statusa HRVI i samim time mirovina je manja.

 

Bude tu i propusta i nepravdi prilikom odmjeravanja, a oni koji su otišli prije 2000. godine su najviše profitirali ali što je tu je. Prije su se sjetili. Ima i "pobjegulja" koji su otišli u braniteljske mirovine, a to svi znamo ali.................

 

Prema tome dabome, molio bih Vas, nemojte paliti fitilj jer forum nije predviđen za takve rasprave.

 

Idemo dalje.

partysmilie126fd5.gif

 

 

lauhar1xy6.gif

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam svimna na odgovorimna. Jasno mi je da je priča malo čudna, ali nisam ja kriv. Slali su nas na obuku u specijalnu jedinicu, već sam pripremio zimske gaće, a onda nisam otišao na teren jer sam bio u pričuvnom sastavu a slali su samo aktivne. To se događalo nekoliko puta. Za to vrijeme radio sam po 300 sati mjesećno a obitelj mi je doma bila gladna jer mi je plaća bila 150 maraka. Nakon Oluje poslali su me na novooslobođeno područje, a tamo je bilo grozno. Djeca su mi se igrala sa protuavionskim mecima. Nakon svega sam dobio otkaz kad im više nisam trebao. Sada imam 47 godina i visim u zraku jer nisam ostvario baš nikakva prava. Čak ni auto nisam kupio na povlasticu. Radim u komunalcu, direktor mi je Srbin sa dosjeom, načelnik općine također, svi ostali doma su nezaposleni, u ratu mi je stradalo nekoliko članova obitelji, a liječim se već 13 godina kod psihijatara. Možda to i nije nekome dosta, ali na žalost mojoj obitelji je i previše.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednom hvala na pomoći. Počeo sam skupljati papire, što nije jednostavno obzirom na to da živim u Gračacu. Za svaki dokument moram prevaliti 150 km do Zadra i natrag. Upravo sam kontaktirao PU i ured za branitelje. Zanimljivo je da su mi u uredu rekli da mi ne mogu dati ratni put jer je rok bio kraj prošle godine. Samo za podnošenje zahtjeva treba mi hrpa dokumenata koje moram skupljati u Zagrebu (rodni list, domovnica), Zadru (potvrda o statusu, RP), Gračacu (potvrda o prebivalištu). Nije mi u stvari jasno kakve veze ima ratni put sa rodnim listom ili prebivalištem. Ali bit ću uporan jer u stvari nemam izbora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Barekica je napisao:

... Upravo sam kontaktirao PU i ured za branitelje. Zanimljivo je da su mi u uredu rekli da mi ne mogu dati ratni put jer je rok bio kraj prošle godine. (...) Nije mi u stvari jasno kakve veze ima ratni put sa rodnim listom ili prebivalištem. ...

U prvom postu ste napisali: "MUP-u sam pristupio kao dragovoljac 1991. godine. i ostao u njemu do 2001." Ako je to tako kako ste naveli, odnosno ako ste u DR bili isklučivo pripadnik MUP-a, onda u postupku ostvarivanja prava na mirovinu ili naknadu plaće za vrijeme bolovanja nemate što tražiti od Ureda za branitelje (pretpostavljam da mislite na Ured državne uprave u XY županiji koji u prvom stupnju rješava o pravima HB-a), jer opis ratnog puta i potvrdu o statusu HB/dragovoljca dobivate od nadležne PU MUP-a, a ne od navedenog Ureda.

Rok za izdavanje opisa ratnog puta koji su vam spomenuli u Uredu za branitelje (" ... da mi ne mogu dati ratni put jer je rok bio kraj prošle godine") nije propisan ni jednim važećim propisom. Uostalom, kada bi bio određen takav rok (31.12.2006.), nitko od 01.01.2007. godine ne bi mogao ishodovati opis ratnog puta pa time ni ostvariti svoja prava kao HB (mirovina, invalidnina, ...). Ne nasjedajte na svako "tumačenje" Zakona koja čujete, nego provjerite na više mjesta.

Što se tiče rodnog lista, domovnice, potvrde o prebivalištu, itd, sve su to dokazi koji su nužni za ostvarivanja prava na (recimo) mirovinu i bez obzira što se to katkad čini besmisleno, valja ih priložit spisu predmeta ... dok nam ne proradi "e-uprava". :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne zamjerite mi, do sada nisam ništa tražio niti rješavao i stvarno nemam pojma što sve treba. Zvao sam PU i tamo su mi dali broj telefona i rekli da se obratim uredu za branitelje, a oni su mi rekli da je istekao rok. Jeli to istina ili ne, nemam pojma, ali činjenica je da mi svi vi puno pomažete savjetima kome da se obratim. Sada sam krenuo jer su me okolnosti prisilile pa šta bude. U svakom slučaju vam svima hvala i ponovo ću pitati vas kad ne budem znao što i kako.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija