Jump to content

Put- nakon dugo godina?


dijannna

Preporučene objave

Nije mi jasno o cemu pricate, ali ako mislite na put koji je napravljen na zemljistu u privatnom vlasnistvu, a nadoknada jos nije isplacena/dogovorena sa katastarskim vlasnikom, vlasnistvo je vlasnistvo i zakonski ne postoji nikakav razlog zasto vlasnik ne bi mogao uci u posjed. Drugim rijecima, ukoliko vlasnik pokrene parnicu za isplatu nadoknade za zemljiste, parnicu ce dobiti. Ukoliko vlasnik udje u posjed i vi kao korisnici puta pokrenete parnicu, mozete od njega traziti nadoknadu stete koju ste pretrpili njegovim cinom, ali u posjed puta ne mozete uci niti mozete vratiti predhodno stanje.

 

Opcina/RH ima pravo otkupiti zemljiste u dogovoru sa vlasnikom i vlasnik je duzan zemljiste prodati ukoliko je katastarska namjena zemljista "put" ili je doneseno rjesenje o izvlascenju. U pravilu, Opcina/RH moze uci u posjed tek nakon sto je vlasnik obestecen, a izuzeci se na vas sigurno ne mogu primjeniti.

 

Ukoliko trazite gradjevinsku dozvolu, a pristupni put ima nerijesene vlasnicke odnose, dozvolu u pravilu ne bi ste trebali dobiti, ali u praksi ima puno izuzetaka.

 

Nadam se da je ovo odgovor na vase pitanje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma gle to je poljski put koji nigdje nije ucrtan, nego su ga ljudi sami napravili i njime se služili 50 godina za potrebe obrade zemlje i ubiranje ljetine ,e sad se idiot sjetio (kad si je napravio drugi prilazni put ) da taj zatvori i postavi ogradu tj. zagradio da nemožeš ni pješice proć , nego okolo 2 kilometra ,

U tome je problem jel sad može odgovor? :-x

Inače da dodam na cijelom tom polju površine cca 50 ha nigdje nije ucrtan put nego su parcele odijeljene na mapi samo međama, pa kad bi ja na drugoj parceli zagradio možeš mislit šta bi billo (3. svetski rat u malom )

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Šta je onda sa zakonom o dosijelošću ili korištenju?

Znači on je sjebo dogovor sad ja ,onda susjed e pa da vidimo kako će oni u sredini do svoje njive -jedino ako im Todorić i kompanija budu iznajmljivali helikoptere.A može i rat dok smo još uigrani?

Tek toliko o dogovoru. Jel može sad kakav pravni savijet?

POZDRAV !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za pocetak, najbolje je da se pokusate dogovoriti sa vasim susjedom. Trebate mu ponuditi godisnju nadoknadu u rekom razumnom iznosu u kojem koristite njegov posjed. Za uzvrat, dogovor cete upisati u katastru.

 

Ukoliko ne uspijete da se dogovorite, onda cete morati pokrenuti spor i najvjerovatnije ce vam susjed morati dozvoliti prolaz, a vi cete susjedu morati platiti nadoknadu. Nadjite nekoga strucnoga da vam pomogne ako do toga dodje.

 

Dosjelost i ostalo na sto se vi pozivate ostaci su ruralnog drustva u kojem su ljudi bili nepismeni i nisu vodili evidenciju o tim i takvim dogovorima. Zakonodavstvo je priznavalo takve usmene dogovore, ali se doslo do saznanja da je zaista doslo vrijeme da se poimanje ljudi civilizira i prilagodi svijetu koji nam je u okruzenju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U mom slučaju se radi o putu koji je u vlasništvu dviju strana, te je u katastru pola na mom ocu, pola na stricu.

Put je ostavljen prije 30ak godina, i asfaltiran o trosku države (za što je trebalo da ima min. dva vlasnika koji se putem služe- i tad su stic i tata oboje tražili asfaltiranje, u protivnom ne bi im općina to ni napravila).

 

Sad stričevi nasljednici pokušavaju zatvoriti taj put i to dodati svojoj particeli, i s tim ciljem dižu tužbu da se spriječi nasilje nad njihovim posjedom.

 

U tom je kontekstu bilo moje pitanje.

Pa me sad zanima, na što se u zakonu možemo pozvati, i što napraviti? Pošto novaca za odvjetnika baš i nemamo.

 

 

Nisam sigurna miješam li pojmove vlasništvo i posjed- uglavnom mislim na ono u katastru :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U Vasem slucaju treba da postoji dokumentacija u svezi opcinske odluke da izdvoji sredstav za asfaltiranje. To fakticki znaci (dozvolivsi asfaltiranje i ne protiveci mu se) da su vlasnici bili suglasni da se zemljiste ostavi kao prostor za put. Otidjite u Opcinu i zamolite da Vam pomognu. Zahtjev ili molbu Vaseg strica novi vlasnici ne mogu pobiti ili proglasavati nistavnom. Zamolite da Vam pomognu da katastarsku namjenu zemljista ispravno upisete (kao put). U isto vrijeme, Opcina Vas moze zamoliti da joj ustupite (bez nadoknade) zemljiste za put, sto Vam ja savjetujem da uradite.

 

Za podrobniji savjet obratite se za strucnu pomoc u mjestu gdje zivite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija