Jump to content

Sto nakon odluke upravnog suda?


kogo

Preporučene objave

Molio bih Vas za pomoć. Dragovoljac sam DR. Naime, pred dva dana, došlo mi je riješenje s upravnog suda, na kojem sam vodio spor protiv privremenog riješenja HZMO-a. Naime, HZMO mi je priznao trajni gubitak radne sposobnosti dijelom uzrokovan blolešću (30%)-PTPS, a dijelom (70%) bolešću izvan tih okolnosti. Žalio sam se na tu odluku, jer je i tih 70% poslijedica ranjavanja i oboljenja na ratištu (kralježnica). Upravni sud je donio odluku da je tužba osnovana i uputio me je na dodatnu obradu u zdrastvenoj ustanovi sukladno odredbi članka 35. Uredbe o medicinskom vještaćenju u mirovinskom osiguranju.

Citiram dio riješenja:

"Viši vještak, o uzorku gubitka radne sposobnosti vezanom za sudjelovanje tužitelja u Domovinskom ratu, koje je svoju ocjenu utemeljeno na činjenici da je tužitelju utvrđen status HRVI s 30% oštećenja organizma zbog psihičke bolesti. Radi se o različitim ocjenama, te neko oštećenje organizma koje je osnova za utvrđenje statusa HRVI određenog stupnja, ne znaći da je gubitak radne sposobnosti uzrokovan navedenom bolešću u istom omjeru, nego je moguće da ta bolest utječe na radnu sposobnost u višem stupnju."

Ne znam što me dalje očekuje, molio bi za pomoć i vaša iskustav ako ih ima. Unaprijed hvala i veliki vam pozdrav!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vjerovatno si mislio na HZMO. sad ideš na obnovu postupka, dakle sve kao i prije, liječnička dokumentacija i ostalo, priloži i noviju liječničku dokumentaciju i kopiju rješenja upravnog suda iako je hzmo to dobio.

ako to ne napraviš hzmo će ti poslati dopis da im to dostaviš ali kako su brzi bolje da odmah sam to pokreneš.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerojatno bi ti bilo pametnije da si nakon 6-7 mjeseci poslije vještačenja išao na obnovu postupka nego što si se načekao 2-3 god. do rješenja Upravnog suda. Do sada bi sigurno ishodio povoljnije rješenje od HZMO, a sada mogu (nadam se da neće) nakon što vide da si ih dao na sud zlobno podignu samo 10% ratni dio (samo da udovolje sudskoj odluci) čime nebi naročito profitirao na visini mirovine.

:svejk:

 

Za obnovu postupka razgovaraj sa svojim izabranim liječnikom opće prakse.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kogo je napisao:

Molio bih Vas za pomoć. Dragovoljac sam DR. Naime, pred dva dana, došlo mi je riješenje s upravnog suda, na kojem sam vodio spor protiv privremenog riješenja HZMO-a. Naime, HZMO mi je priznao trajni gubitak radne sposobnosti dijelom uzrokovan blolešću (30%)-PTPS, a dijelom (70%) bolešću izvan tih okolnosti. Žalio sam se na tu odluku, jer je i tih 70% poslijedica ranjavanja i oboljenja na ratištu (kralježnica). Upravni sud je donio odluku da je tužba osnovana i uputio me je na dodatnu obradu u zdrastvenoj ustanovi sukladno odredbi članka 35. Uredbe o medicinskom vještaćenju u mirovinskom osiguranju.

Citiram dio riješenja:

"Viši vještak, o uzorku gubitka radne sposobnosti vezanom za sudjelovanje tužitelja u Domovinskom ratu, koje je svoju ocjenu utemeljeno na činjenici da je tužitelju utvrđen status HRVI s 30% oštećenja organizma zbog psihičke bolesti. Radi se o različitim ocjenama, te neko oštećenje organizma koje je osnova za utvrđenje statusa HRVI određenog stupnja, ne znaći da je gubitak radne sposobnosti uzrokovan navedenom bolešću u istom omjeru, nego je moguće da ta bolest utječe na radnu sposobnost u višem stupnju."

Ne znam što me dalje očekuje, molio bi za pomoć i vaša iskustav ako ih ima. Unaprijed hvala i veliki vam pozdrav!!!

 

Mrljavac je vjerovatno u pravu kada kaže da si mogao neke stvari brže ostvariti bez tužbe, ali ova odluka Upravnog suda koju citiraš je vrlo poučna za sve na ovom PF jer se pitanje izjednačavanja % invalidnosti priznatog u postupku priznavanja statusa HRVI-a sa % invalidnosti uzrokovane sudjelovanjem u DR u mirovinskom postupku kod HZMO-a često otvaralo i raspravljalo.

Kao što se vidi, sud smatra da se radi o različitim ocjenama te "neko oštećenje organizma koje je osnova za utvrđenje statusa HRVI određenog stupnja, ne znači da je gubitak radne sposobnosti uzrokovan navedenom bolešću u istom omjeru, nego je moguće da ta bolest utječe na radnu sposobnost u višem stupnju."

Drugim riječima, u postupku ocjene uzroka invalidnosti HZMO ne može automatski prepisivati % iz rješenja kojim je priznat status HRVI-a, već mora utvrditi da li eventualno "ta bolest utječe na radnu sposobnost u višem stupnju." Mislim da je puno puta na PF rečeno da prepisivanje % HRVI u mirovinskom postupku nije uvijek stručno opravdano, a evo i sud je to u ovoj presudi jasno naveo.

Što se tiče vašeg pitanja, stvari ovako stoje. Pošto je tužba uvažena i poništeno utuženo drugostupanjsko rješenje HZMO-a, uz uputu da se postupi u skladu s odredbom članka 35. Uredbe, viši vještak će odgovarajuću dopunu medicinske dokumentacije izvršit sam uz konzultaciju zdravstvene ustanove ili će - ako sam ne može dopuniti nalaz i mišljenje, odnosno dokumentaciju uz nalaz i mišljenje, a dopuna je potrebna jer može utjecati na mišljenje o invalidnosti, tjelesnom oštećenju, odnosno općoj nesposobnosti za rad člana obitelji - utvrdit koje dopune treba obaviti vještak u zdravstvenoj ustanovi koju odredi Vlada Republike Hrvatske.

Nakon pribavljanja dopunske medicinske dokumentacije, viši vještak će, sukladno uputama iz presude, donijeti novi NIM koji će biti osnova za donošenje novog rješenja o žalbi.

Sretno.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija