Jump to content

Obnašanje dužnosti


mrkela

Preporučene objave

Pozdrav

Prijatelj mi je u trenutku razvojačenja obnašao

dužnost zapovijednika voda(pričuvni sastav HV)

Odlaskom u mirovinu ured za obranu izdaje potvrdu o činu-vojnik.Referent u uredu obrane tvrdi da se

kod njih vodi kao vojnik.

Njegovi tadašnji zapovijednici znaju za njegovo obnašanje dužnosti zap.voda.

Dali i kako bi mogao dokazati tj.ishoditi da mu se prizna obnašanje dužnosti.

Na ovom forumu ćesto vidim da su neki vidjeli svoj ratni put.Dali su mi po zakonu dužni pokazati moj ratni put ili je to preko "veze".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelj vam je trebao prilikom razvojačenja-demobilizacije dobiti potvrdu o vremenu provedenom u postrojbi i dužnosti koju je obnašao ( potvrda tipa obrazac Tiskanica br. 1 i sl.), ta ista postrojba bila je obvezna voditi evidneciju ( obrasci tipa Vob...) čiji je jedan primjerak (izvorno ili u obliku izvješća,...) bila obvezna dostaviti i Uredu za obranu, ali da ne kompliciram: neka prijatelj ode u Ured za obranu s potvrdom od postrojbe i traži ispravak podataka o obnašanju dužnosti. Dokumenta (tipa ratni put) čije izdavanje upravni organ po službenoj dužnosti traži od OS RH, OS RH nisu obvezna dati na uvid stranci, ali uvid se može ostvariti kod upravnog organa u okviru razgledavanja spisa. Jedno vrijeme je bio na snazi naputak u OS RH da ne daju na uvid ratni put ( kad ga je stranka nosila osobno bio je u pečačenoj kuverti,...), kako je sada ne znam, ali po meni još uvijek nemaju obvezu da vam daju na uvid ratni put.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fudo je napisao:

... tj.da je u konkretnom slučaju primao punu plaću zapovjednika voda i da je tu dužnot obavljao najmanje 6 mjeseci u kontinuitetu!

 

Teško, jer ako sam bio mobiliziran (mobiliziran, dragovoljac,...) iz radnog odnosa i primao plaću od poslodavca koja je manja od naknade- plaće pričuvnim pripadnicima OS RH po dužnosti koju sam obnašao (taj zapovjednik voda) te mi je isplaćivana samo razlika između ta dva iznosa, pa ako sam i još tu dužnost obnašao prije razvojačenja samo 3 mjeseca i pet dana, po Vama ništa od potvrde-priznavanja obnašanja dužnosti zapovjednika voda. :-?:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

fudo lažu te sigurno jer to nije istina ljepo ti piše u zakonu o hrv.braniteljima kako se izraćunava mirovina.

 

Ovo ti je odluka hzmo za :

 

Odluka_o_osnovicama_za_utvrdivanje_vrijednosnog_boda_prema_osobnom_cinu

 

Na temelju članka 20. stavka 2. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i

članova njihovih obitelji («Narodne novine», broj: 174/04. i 9/05) i članka 19. točke 1. Statuta

Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje («Narodne novine», broj 163/98. i 86/03.),

Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, na sjednici održanoj 22. ožujka

2006, donosi

O D L U K U

o osnovicama za utvrđivanje vrijednosnog boda prema osobnom činu, ustrojbenom

mjestu i zvanju hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata za godinu 2005.

Članak 1.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata utvrđuje se vrijednosni bod za određivanje

invalidske mirovine iz članka 16. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata

i članova njihovih obitelji («Narodne novine», broj 174/04. i 92/05.) na temelju pripadajuće

osnovice, prema osobnom činu, ustrojbenom mjestu i zvanju, utvrđene ovom odlukom.

Članak 2.

Hrvatskom branitelju iz Domovinskog rata, za izračun invalidske mirovine prema činu,

ustrojbenom mjestu i zvanju, određuju se sljedeće osnovice:

Činovi i ustrojbena mjesta Osnovice

Vojnik 71.133

Pozornik 75.588

Razvodnik (zastavnik HRM) 80.919

Skupnik 71.914

Zapovjednik desetine 85.404

Zapovjednik voda 90.695

Zapovjednik satnije 108.838

Zamjenik zapovjednika bojne 119.422

Zapovjednik bojne 131.512

Zamjenik zapovjednika brigade 143.602

Zapovjednik brigade 143.602

Desetnik 82.273

Vodnik 88.184

Stožerni vodnik 88.788

Narednik 88.788

Nadnarednik 89.294

Stožerni narednik 92.202

Časnički namjesnik 102.844

Zastavnik 87.513

Poručnik (poručnik korvete) 90.695

Natporučnik (poručnik fregate) 98.254

Satnik (poručnik bojnog broda) 108.838

Bojnik (kapetan korvete) 119.422

Pukovnik (kapetan fregate) 131.512

Brigadir (kapetan bojnog broda) 143.602

Stožerni brigadir (komodor) 155.692

Brigadni general (komodor) 155.692

Zapovjednik zbornog mjesta 131.512

Zapovjednik zbornog područja 167.796

General bojnik (kontraadmiral) 167.796

General pukovnik (viceadmiral) 172.328

General zbora (admiral) 176.860

Zapovjednik obrane grada 131.512

Stožerni general (stožerni admiral) 181,392

Članak 3.

Ova odluka stupa na snagu osmoga dana od dana objave u «Narodnim novinama», a

primjenjuje se od 1. siječnja 2006.

KLASA: 041-01-06-02/2

URBROJ: 341-99-01/01-06/9

Zagreb, 22. ožujka 2006.

PREDSJEDNIK UPRAVNOG VIJEĆA

HRVATSKOG ZAVODA ZA

MIROVINSKO OSIGURANJE

mr. sc. Niko Raič, v.r.

O b r a z l o ž e n j e

Prema članku 15. Zakona o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova

njihovih obitelji («Narodne novine», broj 174/05. i 92/05. – skraćeno: Zakon) propisano je da

hrvatski branitelj iz Domovinskog rata kod kojega je nastao trajni gubitak radne sposobnosti

(opća nesposobnost za rad) ili kod kojega je nastala profesionalna nesposobnost za rad kao

posljedica ranjavanja, ozljede, zatočeništva u logoru, bolesti, pogoršanja bolesti, odnosno

pojave bolesti zadobivene u obrani suvereniteta Republike Hrvatske, ima pravo na invalidsku

mirovinu.

Svota invalidske mirovine izračunava se tako da se utvrđeni osobni bod pomnoži s

mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednosti mirovine, a osobni bod izračunava se tako da

se prosječni vrijednosni bod pomnoži s polaznim faktorom i s mirovinskim stažem te

povećava za 45%.

Vrijednosni bod za određivanje invalidske mirovine, za invalidnost nastalu u vezi s

okolnostima obrane suvereniteta RH, utvrđuje se na temelju pripadajuće osnovice (plaće) za

čin i ustrojbeno mjesto hrvatskoga branitelja iz Domovinskog rata za godinu koja prethodi

godini u kojoj se ostvaruje pravo na mirovinu.

Osnovice za pojedini čin, ustrojbeno mjesto i zvanje hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata

utvrđene su odredbom članka 20. stavka 1. Zakona.

Budući da se Zakon primjenjuje počevši od 1. siječnja 2005., kao osnovica za izračun visine

mirovine za prava priznata od 1. siječnja 2005. nadalje uzima se plaća za čin, ustrojbeno

mjesto ili zvanje najranije za prethodnu 2005. godinu u 2006. Prije utvrđivanja vrijednosnog

boda za izračun invalidske mirovine za osigurane slučajeve invalidnosti, nastale 1. siječnja

2005. ili kasnije, osnovicu iz članka 20. stavka 1. za odgovarajući čin i ustrojbeno mjesto

treba povećati s promjenom prosječne plaće svih zaposlenih u Republici Hrvatskoj za 2005.

godinu, a prema odredbi članka 20. stavka 2. Zakona.

Budući da je prema podacima Državnog zavoda za statistiku za razdoblje od siječnja do

prosinca 2005. godine prosječna mjesečna bruto plaća nominalno porasla 4,4% u odnosu na

2004. godinu, ovom odlukom predlažu se osnovice za utvrđivanje vrijednosnog boda prema

osobnom činu, ustrojbenom mjestu i zvanju za 2005. godinu, povećane 4,4%.

Zagreb, ožujka 2006.

 

Sorry na povećem postu ali mislim da ovi u hzmo izmišljaju toplu vodu.Zato dobro pročitajte zakone!!!

nabr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mrkela je napisao:

Hvala svima na odgovorima,za Svemirca pitanje koliko ste u kontinuitetu obnašali dužnost zap.voda i dali ste primali plaču vodnika?

 

obnašao sam dužnost zapovjednika voda dva dana u oluji,kada sam ranjen i nakon toga sam primao privremenu naknadu po toj dužnosti sve dok me nisu ove godine preveli u mirovinu .

sad primam mirovinu po dužnosti koju sam obnašao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na jednom forumu ima sličan problem ali ni tamo nema odgovora za to.Pa jel se baš niko ne kuži u te njihove spletke? Gdje doć do informacije ?Usput znam kolegu koji je radio na kraju u kancalarij sa

Ves-ovima (neznam kako se to zvalo ) i u mirovinu je otišao po činu bojnika , a osobni čin je imao vodnik.Ni on nezna na koju foru ? :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sova1 je napisao:

...Usput znam kolegu koji je radio na kraju u kancalarij sa

Ves-ovima (neznam kako se to zvalo ) i u mirovinu je otišao po činu bojnika , a osobni čin je imao vodnik.Ni on nezna na koju foru ? :-?

"Fora" je u tome što mjesta čiji dio dužnosti glasi referent su dočasnička a dio naziva savjetnik ili pomoćnik NS su viša časnička i tome što se popuna radila onim što si imao ili kako je zapovjednik htio ( bez obzira na uvjete ustrojbenog mjesta i mogućnost popune ljudstvom, jer pa ipak je on zapovjednik). Rezultat toga je dodjela i promaknuće u činove suprotno zakonu (razni pravilnici, uvjeti različiti umjesto jednaki za sve pripadnike,...) pa sad imate situaciju da većina Ureda za obranu nema dovoljno vojnik a časnika ima za izvoz. A o razlikama između mirovina vodnika iz pričuve na bojničkom mjestu i bojnika npr. na pukovničkom iz DVS da i ne govorim, odnosno zato i imamo takvu popunu OS RH i ljudske resurse da se štrajka, a VSS kadar je već dobrim dijelom pobjegao.

I na kraju da ne budem previše zločest, jadna je to situacija kad osoba koja je radila s VES-om, dakle ustroj i popunu,ne zna svoje ustrojbeno mjesto i ustrojbeni čin!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uz ustrojbeno mjesto referent intendantske struke najčešće ide dočasnički čin ( u nekim postrojbama tipa "R" i "D") ali u nekima može biti i časničko. Konkretan odgovor: uvid u potvrdu prilikom razvojačenja (jedino ako vam personalac nije bio kolega iz priče radio s VES-ovima a ne zna na koju foru mu je određeno bojnik) ili uvid u knjigu ustroja postrojbe čiji ste pripadnik bili (većina brigda ide po istoj knjizi, pukovnije po istoj, ...) ili u Ured za obranu ( ja bio pripadnik te i te postrojbe obnašao tu i tu dužnost, budite tako dobri i kažite mi koji je ustrojbeni čina za tu dužnost, napomena: u Uredima za obranu najčešće nisu tako dobri).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija