Jump to content

Presuda upravnog suda- pravo žalbe


mandri

Preporučene objave

Molio bih pomoć:

- zbog razreza poreza prije 4 godine podnio sam tužbu upravnom sudu protiv ministarstva financija

- prije 2 godine ministarstvo financija priznaje grešku i nezakonitu naplatu razreza poreza na nekretninu, te izvršava povrat sredstava uvećanih kamatu

- upravni sud tek ove godine donosi presudu kojom odbija moju tužbu, s time da nemam pravo žalbe

- ipak na dobivenu presudu ulažem žalbu i vraćam im uplatnicu jer je ministarstvo financija priznalo svoju grešku,

- žurno dobivam rješenje na moju žalbu da na presudu nisam imao pravo žalbe....

 

najkraće opisano

 

neznam što mi je raditi????

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Protiv presude Upravnog suda možete podići ustavnu tužbu Ustavnom sudu u roku od 30 dana po primitku presude.

 

Ministarstvo financija ne mora tražiti izvršenje presude, ako su priznali da se radi o grešci. Ne mora, ali može.

 

Nije mi jasno zašto niste povukli tužbu Upravnom sudu kad je spor postao bespredmetan. Jeste li Upravni sud u toku postupka obavijestili o priznanju Ministarstva financija da se radi o grešci?

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tužbu upravnom sudu podnesena je još 2003. godine, a presuda je od svibnja 2007. godine.

Nakon 3 godine prepiski sa ministarstvom financija (2001-2004) krajem 2004. godine ministarstvo priznaje grešku.

Nisam povukao tužbu, jer smatram da je ministrastvo trebalo izvjestiti upravni sud o nastaloj promjeni u skladu sa zakonom...

zahvaljujem na odgovoru!!

KronicnaStranka je napisao:

Protiv presude Upravnog suda možete podići ustavnu tužbu Ustavnom sudu u roku od 30 dana po primitku presude.

 

Ministarstvo financija ne mora tražiti izvršenje presude, ako su priznali da se radi o grešci. Ne mora, ali može.

 

Nije mi jasno zašto niste povukli tužbu Upravnom sudu kad je spor postao bespredmetan. Jeste li Upravni sud u toku postupka obavijestili o priznanju Ministarstva financija da se radi o grešci?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oslanjanje na našu administraciju kad je riječ o vlastitim pravima je vrlo riskantan posao.

 

Mislim da ste imali još neke mogućnosti da pobijete tu presudu, ali ste propustili sve rokove.

 

Mislim da je bilo elemenata za ponavljanje postupka. Iz Zakona o upravnim sporovima:

 

3. Ponavljanje postupka

Član 52.

Postupak dovršen presudom ili rješenjem ponovit će se na prijedlog stranke:

 

1) ako stranka sazna za nove činjenice ili nađe ili stekne mogućnost da upotrijebi nove dokaze na temelju kojih bi spor bio povoljnije riješen za nju da su te činjenice, odnosno dokazi bili izneseni ili upotrijebljeni u prijašnjem sudskom postupku:

2) ......

4) ako je isprava na kojoj se temelji odluka lažna ili lažno preinačena, ili ako je svjedok, vještak ili stranka pri saslušanju pred sudom dala lažan iskaz, a odluka se suda temelji na tom iskazu;

......

Zbog okolnosti iz toč. 1. i 5. stava 1. ovog člana ponavljanje će se dopustiti samo ako stranka bez svoje krivnje nije bila u stanju da te okolnosti iznese u prijašnjem postupku.

 

Član 53. Ponavljanje postupka može se tražiti najkasnije u roku od 30 dana od dana kad je stranka saznala za razlog ponavljanja. Ako je stranka saznala za razlog ponavljanja prije nego što je postupak kod suda dovršen, ali taj razlog nije mogla upotrijebiti u toku postupka, ponavljanje se može tražiti u roku od 30 dana od dana dostave odluke.

Nakon proteka pet godina od pravomoćnosti odluke ponavljanje se ne može tražiti. Iznimno, i poslije roka od pet godina obnova se može tražiti zbog zakonskih osnova navedenih u čl. 52. stavku 1. točkama 2., 3. i 4. ovoga zakona.

 

U Vašem slučaju je stranka tj. tuženik. tj. Ministarstvo financija dalo netočan podatak Upravnom sudu.

 

Možda ste mogli tražiti i da Državno odvjetništvo podnese zahtjev za zaštitu zakonitosti, ali je rok za to 3 mjeseca, a Odvjetištvu treba i neko vijeme da prouči predmet i donese odluku, tako da ste i tu trebali odmah reagirati.

 

Možda postoje još neke pravne mogućnosti u slučaju da Ministarstvo pokuša provesti presudu suprotnu vlastitim odlukama, ali za to ćete morati potražiti pomoć nekog upućenijeg.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija