Jump to content

6a mirovina-povećanje...


allman

Preporučene objave

Zanima me kada i kako se usklađuje ta mirovina (raste) jer ispada da ista nije svrstana niti u jednu kategoriju mirovina za raznorazna usklađenja,povećanja i slično.

Na što se onda veže ta mirovina,na koji zakon?Ispada da ne prati rast ostalih mirovina,ili se varam...

Molim odgovor :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa u kategoriji povlaštenih je zato jer imaš priznatu mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad utvrđenu bez nalaza vještaka,jer se za izračun uzima 40 godina staža i jer se računa po zakonu o pravima djelatnih vojnih osoba-misli da je to dosta povlašteno u odnosu na obične umirovljenike-plus uz tako priznatu mirovinu možeš i raditi (s tim da se u tom slučaju umanjuje)

usklađuje se i povećava 2 puta godišnje kao i svim ostalim umirovljenicima,tj 1.1. i 1.7

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...ako nađeš neki poslić, za koliko se % umanjuje ova mirovina i da li je taj posao onda na ugovor o djelu?Kako se to i gdje onda regulira?

 

I još jedno pitanje, kojim zakonskim aktom je definirano da se ova mirovina 6a svrstava u kategoriju povlaštene mirovine, taj podatak nigdje nemogu naći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

za 30 %-regulirano je u zakonu o mirovinskom osiguranju kod mirovinskih faktora za izračun mirovine-prof.nesp.za rad uzrokovana prof. bolešću MF-0,8,korisniku koji se zaposli 0,5.

Za nijednu vrstu mirovine nigdje nije izričito navedeno-to je mirovina pod povlaštenim uvjetima.svaka mirovina koja se ostvaruje po nekom posebnom propisu(znači da nije prema zakonu o mirovinskom osiguranju) izvan općih uvjeta je "povlaštena".Kod 6 a to je mirovina ostvarena prema zakonu o pravima djelatnih vojnih osoba,pol.službenika i ov. sl.osoba a ti "povlašteni uvjeti vidljivi su iz samih uvjeta za ostvarivanje mirovine-20 god. staža,izračuna-uzima se 40 god, gledaju se samo plaće od 1998 na dalje(za razliku od ostalih umirovljenika kojima će se npr. od sljedeće godine gledati cijeli radni vijek)povećanja osobnih bodova za izračun za 45 %,plus uzmi u obzir činjenicu da imaš veću mirovinu nego prosječni umirovljenik koji je radio 40 godina i da sam ideš u mirovinu za jedno20-ak godina po općim uvjetima sigurno bi ti mirovina bila manja nego ova

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još samo pitanjce....da li je ta mirovina trajno stečeno pravo ili možda podliježe nekom vještaćenju,reviziji ili nećem sličnom, tj. da li ti je netko može oduzeti nakon recimo nekoliko godina?

Bojim se da ova gospoda iz HSU (sa Jordanom,Hreljom i Šemperom ) koja nas, po 6a, nemože smisliti nešto ne spetlja u Saboru i uzme nam i to....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da,slažem se da je 6a mirovina povlaštena u nekim elementima i da su ti umirovljenici u prednosti pred ostalima! Ali vjerujte za osobu koja je prošla skoro sva ratišta sve je to dosta razočaravujuće ako s tom mirovinom ne možeš pristojno živjeti! Znam znam sad to više nije pravno pitanje i u našoj državi je "normalno" da većina umirovljenika ima niske i nedostatne mirovine ali evo shvatite to kao usputnu primjedbu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pročitao sam i tu raspravu , sada sam još u večoj depri jer ispada da smo mi po 6a najveći LUZERI Dom.rata, koji su od 91 kao dragovoljci postali DVO i onda ih neki bivši podoficirčić JNA koji je danas veeeelika faca ( puk-brg HV) proglasi neperspektivnim i otjera praktički van iz sustava po članku 6A.....sramota i fakat su u pravu oni koji kažu da REVOLUCIJA JEDE SVOJU DJECU!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne smatraj se tako i htio sam ti samo navesti ono pozitivno što ima u tim postovima, te nema razloga za depru. Dosta nama je bolest prekinula karijere u najboljim godinama života, te još uvijek moramo smatrati da smo korist za svoju obitelj, prvenstveno, a potom i za društvo. Naveo sam ti na koji post da se baziraš, jer uvijek ima neki izlaz i svake situacije, jer nada umire poslijednja. Da ima nepravdi ima uvijek, da će netko bolje proći od nas hoće, da će netko ubirati plodove našeg rada hoće, ali nekada će i vaš trud isplivati van.Sretno ti bilo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Gospodo 6a mirovina je zajeb, i ako ne možete ići u invalidsku mirovinu kao branitelj ne idite ni u 6a jer ste popušili, mirovina je mala, već sam pisao o tome, bacili su me u mirovinu i dali mi kao natporučniku 2600 kuna pa vi sada živite, ganjajte pravu mirovinu a ne ovo sranje, daju vam otpremninu koja je jedna godišnja mirovina pa se vi sada mislite, meni kolega prima 7900 i sada računajte koliko za godinu dobije i to svake godine a nama otpremnina 70 000 kuna i mirovina 2600, kada dobiješ otpremninu imaš toliko rupa da ti nije dovoljno ni 300 000 a kamoli 70 000 ..Moj jedan kolega natporučnik, zap satnije od 01.01. 1991. aktivan otišao u mirovinu sada trenutno ima oko 3300 a kredit mu je 1800 , ima 4 djece, kredi je digao kada je kupio kuću da ima gdje živjeti 16 godina je bio aktivni i sada radi najgore poslove ne bi li prehranio djecu, pa gdje smo mi ljudi došli, na drugoj strani gledam ljude HRVI koji nisu nigdje bili kupili status koji im nitko ne skida, primaju dobru mirovinu i uz to još privatno rade i redovito idu na skijanje, ljetovanje, voze dobre aute PA RECITE VI MENI ŠTO SE DEŠAVA????????

Bolje da ne nastavljam jer ću početi nabrajati imena i prezimena, ne daju javan popis branitelja a svi naši podatci su više puta objavljivani na internetu, već sam to pisao i davao adrese na kojima se mogu pročitati imena i prezimena, JMBG, ime oca , postrojba i odlikovanje , pa sada gledajte..

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Potpuno si u pravu prijatelju, korisnik sam 6a mirovine i prisiljen sam nakon svih tih godina tražiti BILO KAKAV posao da prehranim svoju obitelj.Istjeran sam van iz sustava kao neperspektivan nakon 15 god.DVO.

"Feler" mi je da nisam ranjen, nisam lažni PTSP ......tako sam na koncu i završio .....u 6a!

S obzirom da smo izgleda prepušteni sami sebi trebali bi pokrenuti npr. "Udrugu umirovljenika 6a" kako bi se čuo i naš glas, i jedinio na taj način da se proba ispravti ova nepravda prema nama " neokrznutih a neperspektivnih" iz 91!

POKI i mene boli kada vidim ekipu sa pet dana rata koja ubire po 6-9 tisuća kuna i diže( nama po 6a) srednji prst umjesto pozdrava...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se sa svima koji tvrde da mirovina 6a nije dobra. Mnogi djelatne vojne osobe koje nisu perspektivne bile su prisiljene otići u takvu mirovinu i sada jedva preživljavaj.Većina ima mirovinu 2000-2500 kn, a da su prošli cijeli rat i imaju 15 godina djelatne službe. Normalno, sada se pitaju tko je tu zapravo lud, oni koji su časno branili domovinu i odradili 15 godina službe i otišli u 6a ili oni (nisu to pojedinačni slučajevi) koji su za nekoliko mjeseci rata sebi sredili PTSP i invalidnost, "osvojili" su stanove i sada uživaju mirovine od 7-8 tisuća kuna?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljudi,nemojte se opterecivati sa tim,nemozete nista rijesiti,a toj skupini ja bi dao jos vece mirovine,sta im to vrijedi,oni znaju da su jadni i svaku noc o tome razmislaju kad legnu,ja ih znam nekoliko i vjerujte,nema tih novaca da bi se sa njima mijenjao,moj zivot za njihov,ne ne ne.ja sam se davno odmaknuo od te teme sto zelim i vama.puno zdravlja i zivili. ;-);-);-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanm da će se poslije ovog uslijedi lokot, ali moram neke stvari spomenuti. Je li se netko sječa cca 3000 policajaca koji su ostali ne raspoređeni i stavljeni na raspolaganje Vladi. Neki su srećom ponovo zaposleni u Mup-u, neki još i danas na "crno" prodaju krijumčarenu robu po tržnicama, moleći Boga da sretnu stare kolege da ne zarade prekršajku ili krim. obradu. Neki su opet srećom našli drugi posao, ali jedan broj i dalje je bez posla. Oni koji su uspjeli ostali su uz obitelj, ali znam dosta njih koji su se odali alkoholu, izgubili obitelj, prolupali i nemaju ni socijalnu pomoč, a kamoli 2.000,00 kuna mjesečnog primanja.

Drugo dargi moji hrvatski branitelji svakako imate pravo, a i obvezo prijaviti svakog za kojeg znate da je na nezakoniti način stekao neko pravo, a time ćete učiniti i dobro djelo branitelje koji su zaista oboljeli od PTSP-a, jer valjda će onda prozivanje prestati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zar ti mislis da je fer imati takvu mirovinu i da je bas ti zasluzujes,u vrijeme kad ljudi rade za 2000 kuna,u vrijeme kada se za 40 godina staza dobiva mirovina od 1800 kuna,daj malo razmisli,dobro je kolega napisao post prije toga,nisi jedini,sacuvaj zivce za daljne bitke u zivotu.kolega,moja mirovina je 2500 kuna,rvi,spec,policija.sve akcije sto postoje proso,i da opet ratujem sa vjetrenjacama,ne,ne,u stvari,tvoj zivot,ja ti zelim sve najbolje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam ni rekao da je fer, a da si pratio moje postove poglavito za čl. 6a, onda bih znao da sam stajališta da je to bilo sramotan čin za pripadnike HV-a. Opet ja ratujem s bolešću i s vjetrenjačama, jer baš zato da se ovakove nepravde isprave. Usuput nemoj misliti da je moja mirovina toliko, velika da si mogu priušiti skijanje ili neki bolji auto. dalje prelazi i chatanje, a to ne volim ovim putem, ako je potrebna moja imovinska kartica ili neke pojedinosti o meni slobodno se javite na e-mail, odgovoriti ću svakako. A sad prostor prepuštam za pravne probleme i ako mogu pomoči svojim znanjem stojim na raspolaganju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi nemojte se prepirati, no ja to ne shvaćam kao prepirku već kao mišljenja ljudi koji imaju prava u ovoj državi govoriti,ne tražimo mi od države da nam da veliku mirovinu od 9000 kuna nego da nam da, da možemo dostojanstveno živjeti ( da ne moram sada nakon časnog posla i čina biti budala) kad već za nas nema mjesta u HV i MUP, tražimo da nas država voli isto onoliko koliko smo mi nju voljeli kada smo bili u rovovima, kada smo kisnuli, kada je jedan dio ljudi pljuvao po nama kao i po ostalim poštenim braniteljima , kada su mi pojedini danas veliki Hrvati govorili da sam lud što idem ratovati, kako će nas jugo vojska pojesti itd. a ja sam ipak 1990 krenuo, sada mi neće priznati 90, a tada sam već u kući imao automatsku pušku sa zelenim rapom i drvenim rukohvatom, (neki će se sjetiti toga) nego pišu da sam došao 01.01.1991. pa tko je lud došao na Novu godinu i nakon objašnjavanja sam odustao jer vidim da ne vrijedi, bar ne na ovaj načina, ali ima načina sigurno, samo polako dragi moji branitelji…

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dragi moj poki, svi smo mi, više manje, prošli ista sranja i dobar dio života, uglavnom najbolje godine, dali državi. Sada se dogodilo da je netko ostvario ovakva, netko onakva prava. Netko je imao sreće i iz rata izašao čitav i zdrav, netko bez jednog ili više organa ili dijelova tijela, netko obolio od ove ili one boleštine.

Naravno, tu je i zasebna kategorija koja se odaziva na ime lažnih branitelja i invalida.

 

Što se tiče prava, ona su propisana Zakonom, a tko je kakva prava ostvario (ne računajući ovu zadnju kategoriju fejkova) ovisilo je o tome u koju je kategoriju spadao u vrijeme ostvarivanja prava. Je li ovo ili ono fer, dakako da ima materijala za diskusiju. No, ono što mene osobno boli jest činjenica da se sad sami počinjemo dijeliti, postajemo zajedljivi i ljubomorni jedni na druge, prozivamo jedni druge. Pa se jedni žale kako nisu bili sreće da budu ranjeni ili da obole, dok drugi ovima zamjeraju (relativno) visoke otpremnine. Posebno me smetaju izjave tipa "šta je, uzeo si debelu otpremninu i još ti nije dosta" s jedne strane, kao i generaliziranje i poistovjećivanje stvarnih invalida s lažnjacima s druge. Takvo što još mogu razumjeti kad dolazi od civila, koji pojma o pojmu nemaju. Ali kad to dolazi od nas samih, onda je to vrlo ružno i sramotno za nas same. Nemojmo to sebi sami činiti!

Ovdje bismo trebali razgovarati o zakonskim pravima i pomagati jedni drugima, a ne se dijeliti i pljuvati međusobno.

 

Za kraj jedna Biblijska:

 

Požalili se ljudi Isusu da im je svakome njegov križ pretežak i da im se čini da je križ onog drugog lakši od njihovog. Ok, kaže Isus - skinite svi svoje križeve i stavite ih na hrpu, pa nek si svatko odabere i uzme koji želi. I ljudi tako napraviše. No, gle čuda - svatko je na kraju uzeo natrag svoj vlastiti.

 

Uvijek nam se čini da je drugima bolje i lakše nego nama samima. No, nije sve tako kako se na prvi pogled čini. Možda jesmo na neki način prevareni, kako tko. No, sasvim sigurno nismo prevarili jedni druge. Pa se stoga nemojmo svađati i prozivati međusobno.

 

Lijep pozdrav i svima sve najbolje u ovoj 2008. godini.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A eto me. Iznenadio snijeg ove godine, pa koristim priliku s kinderom za snježne radosti. Tako da me manje ima online.

 

Nego, htio sam zapravo svima pokloniti jednu poučnu priču, a vezano za moj gornji post, trebalo mi malo da nađem, ali evo. Dakle, često donosimo nekakve zaključke o nekomu ili nečemu, a da zapravo nemamo dovoljno informacija, pa nam zaključak bude pogrešan, ma koliko mi u tom trenutku mislili da smo u pravu. Pa eto priča, prigodna i za protekli Božić:

 

Nije uvijek sve kako se čini...

 

Eto dragi moji, prije nego o nekome donesete sud, prije nego za nekoga s obje ruke i noge pomislite kako mu je eto super u životu i ništa mu ne fali, te si pomislite - gle đubre lažno invalidsko, sjetite se ove priče. Jer nije uvijek sve kako se čini. Pogotovo ako o toj osobi zapravo ne znate gotovo ništa.

 

Ispričavam se na digresiji, ali osjetio sam potrebu da sve ovo napišem, kad sam vidio kako se počinjemo dijeliti na one više ili manje zaslužne i s većim ili manjim pravima, na sretnike i nesretnike....Nije uvijek isključivo u novcima sve. Ja se smatram sretnikom jer sam iz rata izašao živ i čitav. A primanja - tja, biti ću zadovoljan ako ostvarim ona prava kakva me po Zakonu pripadaju. Jer znam da ima puno onih koji svoja prava nisu ostvarili, mada im pripadaju po zakonu.

 

Pozdrav. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako lažnjaci nepostoje ,ako moj suborac koji nije ranjen ostvari invalidnost po ptsp to je sasvim uredu ,ako nekom piše da je na položaju bio u neposrednoj životnoj ugroženosti ima pravo na ptsp i to je uredu ,što se tiče mirovina sustav je tu nemilosrdan ali pravedan jer je na svakom osobno da se pobrine i sazna što više informacija za njegovu bolju mirovinu ,no mi to prepuštamo sustavu pa zato izračun ovisi o sreći ,i što kaže kuna tu je zakon pa na posao ostvarivanja prava iz njega a ne kukat kako ovaj kako onaj,ispada po nekim tekstovima da svako ko ima mirovinu preko 5000 je lažnjak...glupost dakako...pozdrav dragovoljcima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma gospodo ne pričamo mi ovdje o braniteljima koji su ostvarili prava nego o ljudima koji su ostvarili prava a nisu imali na to pravo, zapovjednik sam u aktivnoj od 1991 i puni 17 godina sam radio kao aktivni i znam jako puno toga , možda netko neće priznati da ima lažnih ali na žalost ima, najveća nesreća je za nas upravo to što branitelji neće o tome pričati, svi šutimo, nemam ja ništa protiv ljudi koji su dobili ali protivim se onima koji su dobili a nisu zaslužili a ima ih još jako puno koji nisu ništa dobili a zaslužili su i te kako a žive jadno da ne pričamo. Možda kod vas nema takvih ali ja ih znam i ovi i oni, o ovom treba pričati, znam jako puno njih koji vele što te briga ti se sebe riješio, ma gospodo kakvi smo mi to ljudi ako nećemo pomagati, ne mogu svi biti pravnici o čemu mi pričamo , kako da čovjek nešto tjera kada ne zna odakle krenuti i još se desi da naiđe na nekakav zid ma odmah pukne. Znam pojedince kako tumače zakon da ti se mozak okrene..

Slažem se da smo tu da pomognemo i to upravo radimo, samo na žalost veliki dio branitelja nema pojma o ovim stranicama, niti imaju pristup internetu.

Kada bi se mene pitalo trebale bi biti službene stranice za prava branitelja, osim stranica Ministarstva, upravo nešto ovako ali samo da se piše i da se sve vrti oko prava branitelja..

Pozdrav

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čini mi se da smo stvarno otišli daleko od početnog posta i postavljenog pitanja. Ova vrsta rasprave je za neko drugo mjesto. Na ovoj stranici pomognimo jedni drugima koliko god možemo, a znam da su i često postavljena pitanja u ime branitelja koji se ne služe netom, ali ima onih branitelja koji će umjesto njih to učiniti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja svojim mišljenjem pomažem onima koji su dobili nešto niže mirovine da se neuspoređuju s drugima nego da rade na sebi i svojim primanjima ako ih mogu povećat da tu ulože sav svoj trud a ne govorit da su lažnjaci dobili vellike a oni kao pravi male mirovine to je velika neistina.lažne invalide ili branitelje izmislio je pančić za kojeg su lažnjaci svi oboljeli od ptsp-a .....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, ali kojim imenom onda nazvati to "spasonosno" riješenje za nas umirovljene po čl. 6a, koji moramo sada da bi popravili svoje mizerne mirovine prema čl.6a preko nadležnog liječnika podnijeti zahtjev za ocjenu radne spsobnosti i ići na vještačenja....znači opet se moramo praviti ludi, pozivati se na PTSP, ležati po psihijatrijama Vrapča,Dubrave ...da li je to po tebi u redu takva preporuka - "raditi na sebi samima".

Sramota je ako na taj način moramo raditi na sebi ali očito je da je to već isprobana receptura..........

Sorry, meni moj ponos to ne dozvoljava nakon 15 godina časne i uzorne službe u OS RH i brojnih ratišta ( na kojima nasreću ili nažalost nisam okrznut) da se blamiram po psihijatrijama i ganjam takve spasonosne papire!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bravo kolega tako je treba reći i ne samo reći nego i vikati ako treba, ako netko ne želi o tome pričati neka ne priča, ali neka se zna da se o tome priča, da se to zna i da će se pričati sve više , ja osobno neću šutjeti a ovdje nitko ne govori o nekim lažnjacima ovim ili onima ovdje se govori točno o ljudima koji su kupili kompletne mirovine jer znamo da nisu nigdje bili, ne znam tko je gdje bio ali oni koji su bili na prvoj liniji fronta i još ako su zapovijedali ti ljudi znaju tko je pravi a tko lažni invalid, vidim da me se hoće uvjeriti kako stvarno imam 500 000 branitelja, danas branitelji koji su ostali pošteno raditi 16 godina u OSRH ne mogu dobiti dobru mirovinu dok god se ne skinu lažni jer nema više novca a ovi koji su radili do danas neće dobiti ni blizu dobre mirovine nego moraju ići da piju tablete i ako nisu bolesni sigurno će postati od svih tableta koji se dijele na psihijatrijama i što je to, prisiljavaju nas da se pravimo ludi, na kraju će biti da nitko nije normalan, i nije, država potiče nerad najbolje su prošli oni koji su bili 5,10,15 ili 30 dana i dobili dobru mirovinu, i ja da o tome šutim, vi gospodo šutite ja neću, mi svi branitelji trebamo dići glas protiv toga. Neka se objavi javno popis HRVI pa da vidimo tko je sve na njemu, da ti se mozak okrene priznali vi to gospodo ili ne i pustite ljude neka izražavaju svoje nezadovoljstvo, neka se ispucaju bar ovdje ako ne smiju na drugom mjestu, oni imaju pravo da pričaju ako im nitko nije oduzimati pravo 91.92.93. da se bore nemojte im oduzimati ni pravo na govor,

Ako nekoga nečija mišljenja nerviraju ne mora ih čitati, možda treba uvesti i ovdje cenzuru na slobodu govora

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim ja da ste se ufurali u nekakvu kuknjavu koja neriješava problem a isto tako vi pričali ili šutjeli o nečemu i onda je stvar ista ,kao prvo svi sudionici rata naravno borbenog djelovanja imaju pravo na psihičke smetnje neko jače neko slabije samo treba ići doktoru i odrediti intenzitet smetnji no ko misli da nema smetnje neka neoptužuje druge da se prave ludi jer ti ljudi imaju ozbiljne psihičke smetnje a uzrok je rat.Poki tvoja saznanja su vrijedna i predlažem da prijaviš osobe koje su kupile mirovine i invalidnost jA da znam koga odmah bi ga prijavio no vaše mi optužbe djeluju ko s nekog babinjaka .Nekažem da nema kriminala u tom području no sumnju u nekog treba proslijediti zaduženima za to i gotova priča.Šo se tiče registra to je glupst s kojom se ništa neriješava ,no ako se toliko brije da če nešta riješiti odmah sam za njega kao i za objavu popisa svih amnestiranih napadača na državu i popisa onih koji su izbjegli braniti državu a bili su sposobni u tom razdoblju .ako oni mogu čitat moje podatke zašto ja njihove nemogu .I da se vratim mirovinama ,izračun ovisi o oboljenju u rat ako oboljenja nema i 3000 je odlična mirovina s pravom na rad ....pozdrav dragovoljcima...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Posjetitelj
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija