Jump to content

Mirovina i dodatna zarada


PrEsVeTli

Preporučene objave

Pozdravljeni prijatelji

Imam par pitanja u vezi odlaska u opću mirovinu.

 

1. Da li odlaskom u mirovinu moraš dati ostavku na sve funkcije recimo u upravnim odborima u kojima dobivaš jednom godišnje nekakvu naknadu od 400 Kn kao božićnicu a ostali rad je volonterski

2. možeš li sklopiti ugovor o djelu za povremene poslove kojima bi poboljšao financijsku situaciju (tipa koje predavanje, ili furnuti koju turu kamionom ili sklopiti koje računalo ili tako nešto

3. mogu li ti zbog toga zeznuti mirovinu

4. može li se baviti nekim hobijem, recimo izradom predmeta od drva a kasije to prodavati

 

Za profesionalnu znamo da se to sve može samo ti umanjuju koeficijent na 0,66... za to vrijeme dok se time baviš, no što kažu za opću.

 

Možeš li se baviti politikom, upasti u neku stranku i buniti se zbog prava branitelja (naravno da nam bude bolje) i sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znači ako nekomu uvale opću sa 20% uzroka rat isti taj može krepat od gladi jer mu je zabranjeno na zakonit način priskrbit neku dodatnu zaradu.

Ako čovjek živi u gradu i nema gdje uzgojiti niti jedan krumpir već sve to mora kupiti ostaje mu samo proučiti kako novac kruži do FINE i negdje ga presresti da bi djeca mogla u školu bez da im krulji u želucu.

A što je sa onim ako se bavi nečim iz hobija i to naknadno unovči recimo umjetnička djela ili predmeti od drva (kreveti, zipke, ormariči)...

A ako sjedi u upravnom odboru Plive da li mora dati ostavku i tamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vama na ovome svijetu nitko nemože zabraniti da radite što god želite.Ako vi želite zbog godina starosti i zbog toga što mislite da još možete raditi,radite.Nitko nema univerzalnu formulu i svatko se snalazi kako zna.Onih 285.000 ljudi na burzi isto nebi smjelo raditi dok su na zavodu ali se nekako snalaze.Mislite da oni sa 1000Kn-a mogu živjeti?Kako ste naveli imate puno talenata.Nađite neki svoj put i puteve.Nemojte se puno eksponirati i nađite svoju računicu.Ona vam mora biti takva ,da ako i izgubite mirovinu zbog toga što vas je netko prijavio ili vas je uhvatio u prekršaju nebudete na gubitku i možete dalje nastaviti živjeti.U mirovinu ćete i onako sa 65 godina starosti.Osim što bi izgubili pravo na mirovinu sumnjam da bi vas netko zatvorio zato što uz malu mirovinu želite nešto zaraditi,a što bi vam se moglo dogoditi ako opljačkate Finu.Lijepo se skulirajte i radite pošteno svoj posao.Nemojte misliti da država samo čeka vas da vas uhvati.Naravno radite legalan i pošten posao,a ne neki kriminal.Ako naprimjer znate raditi stolariju,napravite ju doma i prodajte je preko novina,isto tako i prijevoz i sve ostalo.Ako policija ne lovi one dame preko oglasnika vjerujte neće ni vas.Ako ste pravi majstor uvjek ćete imati posla.Počnite prvo kao što vi velite hobi pa ćete vidjeti kako ide.Ako krene onda vas baš briga i za mirovinu.Samo polako i bez eksponiranja.Ja vam želim puno sreće.Za nadzorni odbor Plive neznam,ali znam da se kroz udruge branitelja možete boriti za prava branitelja i tu nije važno dali ste u mirovini ili ne.Isto tako i za bavljenje politikom.Zar mislite da su oni iz stranke umirovljenika u radnom odnosu?Kada sam ja jedamput u gradskom uredu za zdravstvo,rad,socijalnu skrb i branitelje pitao što ću raditi ovako razmontiran sa 36 godina starosti u inv.mirovini zbog prof.nesposobnosti,rekli su mi da se bavim politikom.Želim vam puno sreće i najviše zdravlja.Pozdrav i sretno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala prijatelju na podužem postu, u njemu je izrečena potpuna istina. Ionako ne pitam toliko radi sebe koliko radi nekih drugih ljudi koji bi željeli i taj mali dio dodatne zarade registrirati jer su takvi u dubini duše, pravi branitelji, dali su sebe za domovinu a sad bi i dio dodatne zarade izdvojili samo da njihovoj djeci i unucima bude bolje. Kad pročitaju ove postove shvatiti će što i kako im je činiti. Ja sam odavno shvati da se svijet ne okreće oko mene te kad i ako ostvarim mirovinicu odo lijepo u prirodu rezuckati voće i uživati u onom ostatku što je još pred menom.

Lijepi pozdravi !.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mi Hrvati sada imamo svoju zemlju i mir.Vjerujem da ćemo mi uvijek naći komad kruha i čašu vina.Sposobni smo pametni i vrijedni i pravi stručnjaci preživljavanja,kako u ratu tako i u miru.Nažalost,svaki na svoju stranu ,ali neka ,živimo.Bilo bi dobro kada bi jedni drugima malo više pomagali.Slušajući predizborna obećanja mislim da sam čuo da će se umirovljenicima omogučiti da rade i da si nešto dodatno zarade.Isto tako mislim da se to odnosilo na nas mlađe umirovljenike zbog toga što neki drugi za nas misle da zaslužujemo više i pruža nam se prilika da si i uz rad ispunimo ostatak života.Oni će nam dati neku mrvicu a mi ćemo ako hoćemo više raditi.Mislim da se tu neće praviti diskriminacija tko je zbog kakvih razloga u mirovini.Živi bili pa vidili.Oni će radije dati mogućnost umirovljenicima da rade i priskrbljuju si nego da im ta trećina stanovništva u RH izađe na ulice i počne tražiti pravdu zbog malih mirovina.Kada budu omogućili rad umirovljenicima tada će se ispuniti i ostali uvjeti plaćanja poreza,doprinosa i ostalih stvari pa će se ispuniti i vaš zahtjev da sve bude legalno.Do sada se to moglo rješiti da naprimjer ako se neki umirovljenik zbog opće nesposobnosti htio baviti nekim poslom,otvori obrt ili firmu na člana obitelji i rade posao te nemaju nikakve probleme,ali to je previše davanja pa više vole na crno.Valjda će biti bolje.

 

Ako koga više zanima o ovoj temi može to pročitati na ovoj adresi:http://www.vjesnik.hr/Pdf/2007%5C07%5C07%5C07A7.PDF

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A recimo da dođe do poboljšanja tvog zdravstvenog stanja ili potpunog izliječenja (ako si nezadovoljan iznosom mirovine) ovisno o vrsti bolesti kao i tvojoj želji da započneš opet privređivati i pokušati nešto iskombinirati sa obnovom postupka. Dakako da bi to trebao argumentirati medicinskom dokumentacijom.

 

Koliko bi ti se to isplatilo ne znam, ali mislim da bi morao imati popriličnu dobru plaću u nekoj tvrtki da bi imao neku računicu.

 

Obnova postupka ali zbog pogoršanja bolesti mi se čini da bi ti bilo isplativije. Pa tako im budi dosadan i uporan dok se ne smiluju pa malo po malo će i mirovina rasti. Samo nastavi sa liječenjem i budi uporan.

 

s035.gifs015.gifs040.gif

 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odgovorio sam kolegi sa pravne strane a nisam se upuštao što on može a što ne, ono što spominje opća 20% rat, pa tih 20% nema veze sa odlukom da li je profesionalni ili opći omjer. Svakako da čovjek može raditi što hoće ali ne može to raditi legalno. Kolega Mrljavac mu je dobro rekao, „koliko se to isplati“ a zedox usmjerava čovjeka na krivi put. Smijete vi opljačkati i banku i to se isplati ako vas naravno ne uhvate.. eto to je to ali legalno ne smijete.

Mislim da je ovdje o ovoj temi sve rečeno.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

*KOSKE*

Novak

 

 

 

Pristupio: 10/1/2008

Broj objava: 1

 

" Invalidi " ili???

 

Najace su mi te teme o dodatnoj zaradi uz mirovinu! A najcesce ih postavljaju "invalidi" koji nisu kao sposobni za rad pa su u mirovini. Ali s druge strane ipak imaju ideju da mogu nes zaraditi??? Bas cuuudno... Ali sta mozemo kad nam je zemlja puna pitiespievaca i ne znam kakvih jos cudnovatih bolesti... Da i samo da jos napomenem maloljetni sam dragovoljac domovinskog rata od nepune 17g usao u hos pa zng 1gbr od 91-96 kada su me umirovili...zbog pogorsanja zdr.stanja 92g ranjavan 2x. ovo pisem sam zato da mi netko ne odgovori kako nisam upoznat s tematikom o kojojoj se ovdje pise. Pozdrav iskrenim ljudima-braniteljima ne dajmo se!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve Ste pogrešno protumačili štovani prijatelji, ja nisam u mirovini, pratim ovaj portal jer je interesantan i ima dosta korisnih informacija. Samo sam prenio pitanje koje mi je postavio jedan kolega a ja mu nisam znao točno odgovoriti pa sam mislio da više glava više zna a kad ono na kraju opet se borimo sa vjetrenjačama i vračamo na temu ko je kakav invalid a od koje teme nema nikakve korist.

 

Odgovor je vrlo jednostavan, opća i legalna dodatna zarada ne idu zajedno i tako sam odgvorio kolegi. Može se baviti nečim što ga opušta i što ga ne uzbuđuje a ako u tome pronađe sebe tim bolje po njega. Nadam se da sam mu dobro odgovorio.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja se ispričavam ako sam nekoga povrijedio i naveo na krivi put.Ja sam u potpunosti zadovoljan i sa svojom mirovinom od 1000 kn-a zbog prof.nesposobnosti za rad.Stanje mi se nikada neće popraviti i sigurno više neću raditi.Meni je žao što mi nisu dali opću (a nisu jer nisam bolestan u glavu),ali će vjerovatno doći i ona kad odem na kontrolni pregled nakon dvije godine.Nisam želio nikoga navesti na krivi put a kamoli na pljačkanje banaka.Ja nisam agresivac i takve prezirem.Ja samo kažem što ljudi zbog malih mirovina moraju raditi.Dok čekaju ostvarivanje prava ukidaju se minusi,ne vračaju se krediti i sl.Poštovanje uz najveće isprike povrijedjenima.Obećavam da se više neću petljati u odgovore koji me se ne tiču na ovome forumu.Oprostite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija