Jump to content

molim pravno objašnjenje


Bigbo

Preporučene objave

Poštovani,molim da mi kao laiku i tipu koji ne kuži birokraciju objasnite sljedeče.Ovaj mjesec će mi se bolest priznati kao posljedica rata tj prelazim nakon 8 mjeseci na 100% bolovanje,zaposlen sam u državnoj ustanovi (ministarsvo zdravstva i socijalne skrbi),prosječna plaća sa dežurstvima mi je bila cca 5000kn do sada sam dobivao cca 3400kn, e sada pitanje glasi dali ću dobivati samo 4200 od hzzo-a ili mi razliku do 5000kn mora isplatiti poslodavac te dali imam pravo na pomoč za bolovanje od 3000kn svake godine ili samo jedanput te tko mi refundira za 8 mjeseci dok nisam bio na 100% i opet dali je to razlika do 4200 ili do 5000kn.Ne pouzdam se u gospođe iz računovodstva pa eto pitam Vas.Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prosječnih zadnjih 6 neto plaća koje ste dobivali unazad 6 mjeseci prije nego ste otišli na bolovanje, ako Vam priznaju bolest kao posljedicu DR-a. Ako je bila prosjek 5000 kn toliko bi trebali i dobiti. 100-200 kuna tamo vamo.

 

Naknada plaće iznosi 100% osnovice:

za vrijeme bolovanja zbog ozljede na radu ili profesionalne bolesti, odnosno zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu

za vrijeme bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem

za vrijeme korištenja obveznog porodnog dopusta

za vrijeme njege oboljelog djeteta mlađeg od tri godine života

za vrijeme bolovanja zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osobe

za vrijeme dok je osiguranik izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini.

 

U osnovicu za naknadu plaće uzima se:

plaća isplaćena prema ugovoru o radu po svim osnovama i mjerilima općeg akta kojim je utvrđen obračun i isplata plaća

novčana primanja isplaćena na ime plaće, a na osnovi odluke poslodavca – pravne ili fizičke osobe o raspodjeli sredstava na osnovi ostvarenog rezultata poslovanja ili na osnovi pojedinačne odluke o isplati pripadajuće plaće s naslova naknadno utvrđene i priznate, odnosno dosuđene plaće ili razlike plaće, u dijelu koji se odnosi na mjesece na osnovi kojih se utvrđuje osnovica za naknadu, ako je isplaćena u roku dospijeća plaće

naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada u smislu propisa o radu (godišnji odmor, plaćeni dopust i sl.)

naknadu plaće zbog bolovanja koja se isplaćuje na teret pravne ili fizičke osobe

novčana primanja koja se prema propisima o porezu na dohodak smatraju plaćom, u pripadajućem dijelu za mjesece na osnovi kojih se utvrđuje osnovica za naknadu, ako su isplaćena u roku dospijeća plaće (npr. regres za godišnji odmor iznad neoporezivog iznosa)

primitci ostvareni u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja.

 

Pod dospijećem plaće podrazumijeva se dan isplate plaće kod poslodavca osiguranika-korisnika naknade plaće za odnosni mjesec, a koji ne može biti prije posljednjeg dana u mjesecu za koji se obračunava naknada plaće.

 

 

U osnovicu za naknadu plaće ne ulaze:

primanja koja je osiguranik primio prema propisima o mirovinskom osiguranju, te o zdravstvenom osiguranju osim naknade plaće zbog bolovanja koja se isplaćuje na teret sredstava pravne ili fizičke osobe

posebne nagrade u znak priznanja i prigodne novčane isplate radnicima (menadžerske nagrade, nagrade za dugogodišnji rad i sl., isplate za npr. Uskrs, Božić, obljetnice poslodavca i sl.), bez obzira jesu li u općem aktu poslodavaca određene kao osnove za raspodjelu plaća

primanja u ime naknada troškova (terenski dodatak, naknada za odvojeni život, i sl.)

naknade isplaćene za izume i tehnička unapređenja ostvarena na radu ili u svezi s radom

premije osiguranja koje poslodavac plaća za radnike po osnovi osiguranja života i dodatne mirovine te dopunskog zdravstvenog osiguranja

novčana primanja koja se prema propisima o porezu na dohodak ne smatraju plaćom (npr. regres za godišnji odmor do oporezivog iznosa).

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Super e sad pitanje je ako hzzo odobrava max 4200 razliku do 5000 po svemu sudeći isplačuje poslodavac ispravite me ako griješim i oprostite na gnjavaži te puno hvala

ps. pretprošle godine sam na poslu spašavao život ze zaradio pneumotoraks i završio u šok sobi ,bolnici i na bolovanju 4 mj,,gospođe iz moje firme su mi isplačivale 4900 moj prosjek da bi prošle godine iz hzzo-a dobile depešu da hzzo refundira samo 4200 te sam ja morao vratiti razliku do 4900 što mi nije baš bilo jasno pošto sam također bio na 100% bolovanju pa se sada s razlogom bojim

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mrljavac vam je dobro rekao, računa ti se 6 mjeseci unazad od stjecanja prava na 100% bolovanje. Što znači ako si primao plaću sve zajedno recimo 5000 kuna i pravo na 100% bolovanje ti je priznato recimo od 01.06.2007. račun ide ovako uzima se neto od 01.12.2006. i sve se zbroji te podijeli sa 6 i dobije se recimo iznos od 5030 kuna i sada se to podijeli sa srednjom vrijednošću sati i recimo ispane 168 sati i dobije se 29,94 i tako ti se isplaćuje po satu sve dok si na bolovanju, zbog toga ti je Mrljavac rekao da će biti malo gore malo dolje, tih 29.94 svaki mjesec množiš puta broj sati u mjesecu pa je tako za siječanj satnica 176 sati i ti ćeš dobiti 176x29,94= 5269,44 kada mjesec ima manje radnih sati i ti ćeš dobiti manje, kužiš, vrlo je jednostavno.

Isto tako kada dobiješ to rješenje iz Zg neka ti doktor opće prakse napravi ispravak doznaka od dana kada ti se priznaje pravo na 100% bolovanje i dobit ćeš sve zaostatke do punog bolovanja,

Nam se da sve razumiješ, znači primaš punu plaću, Možeš i sam zazvati svoje iz financija i pitati kada dobiju rješenje kolika ti je određena satnica i tada samo množiš.

 

Još nešto vrlo važno, HZZO će ti priznati točno određenu šifru i 100% bolovanje možeš tražiti i koristiti samo za nju, za sve ostale šifre ti to ne vrijedi, pazi da ti doktor ne promjeni šifru bolovanja, tada ti se računa normalno bolovanje, kužiš, vodi o tome računa.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo još jedna važna sitnica, morate voditi računa da vam na izvješće o obolovanju "doznakama" izabrani liječnik pored šifre iz MKB pod kojom vam je priznato 100% bolovanje u svezi DR, to i navede pod vrstom bolesti. On to ustvari zaokružuje, mislim da je treća rubrika u nizu, to su one rubrike A, AO, bolesti u svezi DR, (mislim da se tako zovu jer pišem po sjećanju.

Ukoliko ne zaokruži ispravno neće vam biti priznato 100% bolovanje već kao bolest ili ono što zaokruži, odnosno što pripada za tu vrstu oboljenja.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

isto tako ovisi i o tvrtki dali ona isplaćuje ili hzmo ..

moja osobna iskustva u Ht-u dok sam bio su sljedeća.

Tvrtka je tražila Rješenje HZZO da je bolest posljedica (u mome slučaju ranjavanje) sudjelovanja u Domovinskome ratu. S toga i stoi oznaka na doznaci DR. Isto Rješenje su dostavili Tvrti te su mi na temelju istoga isplaćivali 100% plaću cijena sata x sati u mjesecu. Točno onako kako je napisano u predhodnome postu...Ali je potrebito Rješenje...jer bez njega bez obzira dali je liječnik na doznaci zaokružio DR neće priznati 100% bolovanje.... :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Upravo tako gospodo, kada se ispunjava doznaka mora se kopirati rješenje HZZO i na svakoj doznaci mora se upisivati broj rješenja, klasa i ostalo a također je dobro i kopirati rješenja sa svakom doznakom i slati da ne dođe do nesporazuma.

Bez rješenja može doktor pisati što hoće ništa mu ne vrijedi.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija