Jump to content

vojna mirovina i pravo na rad


split-st

Preporučene objave

postovani

ako mi netko moze odgovorit na moje ptanje.

posto sam u vojnoj mirovini profesjonalnoj ne opca koja je 2500k i nemam radnu knjizicu ,naravno obitelj ne moze od toga zivit pa bi volio naci netko zaposlenje.

kako imam iskustva kao pomorac volio bih opet ic na more. ali neznam dali to mogu a da mi ne oduzmu mirovinu . posto se pomorci sad moraju prijavljivati i placati doprinose.

 

eto ako netko zna neka pomogne

 

hvala svima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema opasnosti da vam oduzmu mirovinu. Naime, osobe koje su u invalidskoj mirovini zbog profesionalne nesposobnosti za rad mogu i dalje raditi neki drugi posao (osim poslova za koje je vještak HZMO-a utvrdio da ne možete raditi, a što je i bio razlog za odlazak u mirovinu) ili otvoriti obrt. Mirovina vam neće "mirovati", kako je naveo kolega, već imate pravo na umanjeni iznos invalidske mirovine za vrijeme zaposlenja (invalidska mirovina će vam se obračunavati po MF=0,5 umjesto sadašnjih 0,8).

Prestankom radnog odnosa, nakon što obavijestite nadležnu PS HZMO-a, dobit ćete novo rješenje o punom iznosu mirovine (ponovno po MF=0,8 - pod pretpostavkom da stupanj nesposobnosti ostane isti, tj. profesionalna nesposobnost).

Ono što bi vam mogao biti problem jest liječnički pregled koji je obvezan da bi uopće dobili potrebne dozvole za ukrcaj.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo hvala svima

 

nisam isao na PTSP NEGO IMAM RANJAVANJE.

sta se tice radne knjizice nju ne trebam posto bi isao radt vani.

ali problem je to sta se sad pomorci moraju prijavljivat svaki put kad idu i kad se vracaju sa broda.

radi poreza , placanje mirovinskog i obnove papira

dali ja moram placat mirovinsko i socijalno ako sam u mirovini.

pozdrav svima

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija