Jump to content

Ugovor o zamjeni zemljišta iz 1961


mirko1997

Preporučene objave

Pozdrav! Moja baka i općina su sklopili ugovor o zamjeni građevinskog zemljišta davne 1961.

Međutim, čestica koju općina u ugovoru navodi i daje u zamjenu kao garđevinsku to nije bila ni '61 niti ikad poslije. Može li se ovo nazvati prijevarom?

 

Ima li pravne osnove da se od općine traži druga građevinska čestica, ..ili da se pokrene sudski postupak?

Ugovor nije proveden u zemljišnim knjigama.

Općina postoji i danas, a ja sam bakin sljednik.

Hvala na odgovoru.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako god to nazvali, greškom ili prijevarom, zbog proteka vremena više se ne da ništa napraviti. Međutim, kažete da i da ugovor nije proveden u zemljišnoj knjizi, što zapravo znači da više nije ni provediv (pretpostavljam da je općina izmijenila ime i područje, i da baka više nije živa i da ste danas vi upisani kao vlasnik, a možda i da potpisi nisu ovjereni - tada se potpise ovjeravalo na sudu). Obzirom da se vlasništvo na nekretnini stječe upisom u zemljišnu knjigu, ispada da možete smatrati da taj ugovor nije nikada ni sklopljen. Možete se obratiti općini za ponovni dogovor o zamjeni.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dickan je napisao:

Kako god to nazvali, greškom ili prijevarom, zbog proteka vremena više se ne da ništa napraviti. Međutim, kažete da i da ugovor nije proveden u zemljišnoj knjizi, što zapravo znači da više nije ni provediv (pretpostavljam da je općina izmijenila ime i područje, i da baka više nije živa i da ste danas vi upisani kao vlasnik, a možda i da potpisi nisu ovjereni - tada se potpise ovjeravalo na sudu). Obzirom da se vlasništvo na nekretnini stječe upisom u zemljišnu knjigu, ispada da možete smatrati da taj ugovor nije nikada ni sklopljen. Možete se obratiti općini za ponovni dogovor o zamjeni.

 

mislim da za njegovu tužbu nije bitno da li je vlasništvo provedeno u zemljišne knjige, mislim da je bitno da li je ugovor punovažan, tj. da li je ovjeren od strane tadašnjeg suda, jer stvarno pravo je nezastarivo, pa samim tim i zahtjevi koji iz njega proizilaze.

u ovom slučaju, ako je ugovor ovjeren, dotični ima iustus titulus, tj. pravni osnov, tako da može normalno sa njim na sud.

predlažem da pokreneš postupak, alternativno postavljajuči zahtjev ili ispunjenje ugovora ili vračanje primljenog, a to je bakina parcela.

 

dalje, ukoliko ugovor i nema nikakvu snagu, općina mora vratiti primljeno-radi se o neosnovanom obogaćenju, što je u obaveznom pravu jedan od izvora obaveze isto kao i ugovor i naknada štete itd.

 

:kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru.

 

Ugovor o zamjeni ima klauzulu da se ne može pobijati, a postoji i potvrda suda o pravnoj valjanosti ugovora, pa držim da su potpisi ovjereni na sudu.

 

Poslije '61, Općina je bila ukinuta te je nekoliko godina bila u sastavu druge lokalne jedinice, no ponovo je osnovana i sada postoji u istim granicama kao '61 i nosi isto ime.

 

Za katastarsku općinu u kojoj se nalazi čestica dobivena u zamjenu od općine, u nadležnom sudu do danas nisu uspostavljene zemljišne knjige, tako da ni baka ni ja nismo mogli izvršiti upis vlasništva. Meni je jedino bilo moguće upisati se kao posjednik u katastru.

 

Općina je pak, temeljem ugovora o zamjeni, stupila u posjed i uredila park na dobivenoj građevinskoj čestici, no nije se do danas upisala kao vlasnik, tako da se ja vodim kao vlasnik temeljem rješenja o nasljeđivanju. Naime, za dotičnu katastarsku općinu vode se zemljišne knjige.

Hvala Pretoru!

Općina ne može ispoštovati ugovor, jer se zamjenska parcela nalazi u naseljenom mjestu, ali uz more i prema PPU joj je namjena - kupalište (neuređeno,prirodno). Ima li osnove tražiti drugu građevinsku parcelu od općine?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

klauzula koja govori o zabrani pobijanja ugovora je apsolutno ništava, te se ugovor posmatra kao da nje uopće i nema, jer možda vas je netko natjerao da potpišete takav ugovor, sa takvom klauzulom, tako da je to zakonom zabranjeno.

 

pošto se radi o takvoj situaciji, mislim da bi dobro bilo da stupite u kontakt sa općinom, da to riješite mirnim putem, ako ne, onda pokrenite tužbu za utvrđivanje prava vlasništva na parceli-park, to je tzv deklaratorna tužba, kojom se dokazuje postojanje ili ne postojanje nekog prava kada postoje određene nejasnoće ili nesigurnosti, u vašem slučaju postoji pravna nesigurnost.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Pretoru!

Općina ne može ispoštovati ugovor, jer se zamjenska parcela nalazi u naseljenom mjestu, ali uz more i prema PPU joj je namjena - kupalište (neuređeno,prirodno).

 

S druge strane, općina je i faktički u posjedu čestice, raščistila je ostatke kuće i uredila park o kojem skrbi sve ove godine.

 

Volio bih stvar riješiti u dogovoru s općinom. Ima li osnove tražiti drugu građevinsku parcelu od općine?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dakle, zaključak je da je ugovor nemoguće izvršiti, ali ima rješenje, na dobrom ste tragu, možete tužbeni zahtjev postaviti tako da: tražite ispunjenje ugovora, a tužena strana će se osloboditi obaveze ukoliko preda parcelu istih dimenzija, približno istog kvaliteta itd.

 

pored svega ovoga ukoliko nije moguće ni ovo vi možete tražiti i novčanu protuvrijednost parcele.

mislim da vam je veliki plus to što je park upisan na vas i postojanje ugovora, no ipak, radi efikasnosti predlažem vansudsku nagodbu, a gore navedene mogućnosti neka vam budu samo alternativa, zbog skupih, dugih postupaka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Thanks, Pretor.

Molim Te, što konkretno u ovom slučaju znači "ugovor nije bilo moguće izvršiti"?

 

To što nije izvršen upis vlasništva (s moje strane viša sila, a od strane općine - pasiva), ili činjenica da zemlja koju je općina dala u zamjenu nije imala i trajno nema onu namjenu koja se spominje u ugovoru (odnosno, da se na toj parceli nije moglo i ne može graditi , što je bio razlog sklapanja ugovora), ili nešto treće (?)..

Da li pozivanje na nemogućnost izvršenja ugovora podrazumjeva traženje ništavnosti istog? Moram li računati i na moguću zastaru za poduzimanje nekih pravnih radnji? Volio bih znati s kojim adutima raspolažem prije stupanja u kontakt s općinom. Molim Te pojasni.. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija