Jump to content

Je li to nepoštivanje ugovora o radu ili?


Fiziko

Preporučene objave

Dobar dan.Pozdrav svima na forumu.Da bih vam malo precizirao situaciju moram vas malo informirati.

 

Naime,radim u privatnoj firmi sa 201-im zaposlenikom.(Ima gazda razloge i za tog jednog).Od 201-og čovjeka nitko nije prijavljen na stvarni iznos plaće koja je ionako bijedna.Dakle već tu poslodavac vara Vas,državu,mene.Dakle radi se o klasičnoj prijavi na minimalac i još nešto siće na ruke.Taj prljavi posao isplate radnicima obavlja tako da on i žena napune kovertice,te ih tada da mom šefu,koji ih dalje distribuira putem mene i kolega.

 

Mi smo po ugovoru vozači-dostavljači.Radno vrijeme od 7.30 do 15.30. Međutim od nas se traži i da mu nosimo promet,dakle keš iz nekih dućana,istovaramo šlepere,teglimo sve to po skladištu,radimo kojekakve poslove koji nemaju veze sa onim što je u ugovoru.Naravno taj najteži dio te dočeka na kraju radnog dana,tako da najteži posao radiš još i prekovremeno.

 

U ugovoru se ne navodi opis poslova za koje sam zadužen,tipa brige o vozilu,robi itd. a kamoli da ću istovarat šleper.Ja to više ne želim raditi,jer su mi uvijeti rada i mimo toga loši.Dakle niti jedan auto nema klimu,većina ih je neispravna itd.A da o teškoj fizikali i ne pričam.

 

Imam četverogodišnju školu i nisam je završio da bi istovarao kamione.Obožavam kamione i sve na kotačima,zato i radim posao ispod struke,ali ne želim da me netko gazi zato.Ja imam čistu jednadžbu u glavi

8h rada = 3300kn

rad = dostava robe

a ne fizikala kak se kome sprdne.

Ima tu još more nepravilnosti,a najžalosnije je da su ti "gazde"veoma bogati zbog toga a iza njihove razvikane marke se krije ovaj jad i čemer.

 

Kako da kažem šefu tj. postoji li negdje zakon ili pravilnik o tome da ja NE MORAM raditi te stvari ako ne želim već samo one za koje sam plaćen po ugovoru.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče vašeg pitanja "je li to nepoštivanje ugovora o radu" odgovorila bih vam da trebate pogledati opis svog radnog mjesta, ako poslovi koje vi obavaljate nisu nabrojeni u opisu, da, to je nepoštivanje ugovora o radu jer ste vi potpisom istog preuzeli obavljati te i te poslove. Međutim, često se takvim sitacijama "doskače" na način da vam u opisu poslova piše, između ostalog, da ste dužni obavljati i druge poslove iz djelatnosti poslodavca ako imate nalog neposredno nadređenog, ako je nužno za nastavak radnog procesa i tome slične formulacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

nina_d je napisao:

Što se tiče vašeg pitanja "je li to nepoštivanje ugovora o radu" odgovorila bih vam da trebate pogledati opis svog radnog mjesta, ako poslovi koje vi obavaljate nisu nabrojeni u opisu, da, to je nepoštivanje ugovora o radu jer ste vi potpisom istog preuzeli obavljati te i te poslove. Međutim, često se takvim sitacijama "doskače" na način da vam u opisu poslova piše, između ostalog, da ste dužni obavljati i druge poslove iz djelatnosti poslodavca ako imate nalog neposredno nadređenog, ako je nužno za nastavak radnog procesa i tome slične formulacije.

 

Oprosti, ali ne shvaćam.U mom ugovoru takvo što ne postoji.

Opisa radnog mjesta NEMA. :-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Joj, svi pišete kak bi morao postojati katalog poslova ili Pravilnik o sistematizaciji. Da, morao bi, ali koliko vas je radilO kod privatnika koji tako napišete? Iz svojeg iskustva i iskustva kolega iz struke, znam da čak i velike tvrtke to često nemaju, odn. imaju neki stari u kojem nema pola radnih mjesta koja su iskreirali u međuvremenu.

I što onda ako naknadno, nakon stupanja radnika u radni odnos napišu u opisu posla 'istovarivanje kamiona'? Onda to važi ili ne? Jer mogu u taj Pravilnik staviti da je donešen 5 godina unatrag, tko će znati. A u ugovoru ti lijepo napišu da si upoznat sa opisom posla i svim Pravilnicima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Teorija je jedno, a praksa nešto drugo. Moje iskustvo s Pravilnikom o radu:

Upravo se navršava dvije godine od osnivanja d.O.o. koji od prvog dana ima više od 20 zaposlenih. Poslodavac nije imao Pravilnik sve do danas. Baš ovih dana dobili smo konačni tekst Pravilnika. Radnici su pri sklapanju ugovora potpisivali izjave da su upoznati s odredbama pravilnika, da imaju pravo na godišnji odmor sukladno Pravilniku itd, ( da sad ne idemo još na sigurnost i zaštitu na radu. U dva navrata Inspektorat je utvrdio da poslodavac nema pravilnika, dao prijavu sucu za prekršaje ali od toga ništa. Možda ni danas ne bi bilo Pravilnika da se nije promijenio vlasnik(osnivač). Novi vlasnik je sklepao Pravilnik na brzinu, a nakon savjetovanja je ispravio pogreške i sada je Pravilnik dosta dobar (mogao bi biti i bolji ali s obzirom da je to jednostrani akt….).

Od sistematizacije poslova postoje samo ova radna mjesta Koordinator prometa (koeficijent 1) Vozač (k. 1 i k. 1,35) i Direktor (k.2)

 

Imate li u firmi sindikat?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Fiziko tvoj slučaj (ne samo tvoj) je opisan kada još nisu ni sanjali o računalima internetu i forumima:

 

"Radnik i kapitalist

Pravno, oni su jednaki, ali ekonomski, radnik je sluga kapitalista... tako što radnik prodaje sebe i svoju radnu snagu na određeno vrijeme. Radnik je u položaju sluge jer ga zastrašujuća opasnost od gladi, koja svakodnevno lebdi nad njim i njegovom obitelji, tjera da prihvati bilo koji uvjet koji mu nametne kapitalist, industrijalac, poslodavac... Radnik uvijek ima pravo napustiti svog poslodavca. No imali li on i sredstava za to? Ne! Jer on to čini kako bi sebe zatim prodao drugom poslodavcu. Na to je natjeran istom onom glađu koja ga je prisilila da sebe proda i prvom poslodavcu.

 

Radnička je sloboda... stoga samo teoretska sloboda, kojoj nedostaje bilo koje sredstvo za njezino moguće ozbiljenje, te je tako samo izmišljena sloboda, izrečena laž. Istina je da je cijeli život radnika samo nastavak i zastrašujući niz uvjeta služenja - volonterskog sa pravnog stajališta, ali obaveznog zbog ekonomskih uzroka - uspostavljenog sa međuigrom slobode praćene glađu. Drugim riječima, to je ropstvo."

 

Mihail Bakunjin (1814.-1876.)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

U jednom trenutku se govori kako imate potpisani Ugovor, a u drugom da nitko od 201-og radnika nije prijavljen ?!?

Mislim da je to dobar temelj za inspekciju rada, ali..... znamo u kakvoj korumpiranoj državi živimo i radimo, te da to tako ne ide.

Definitivno, nema baš mnogo pravih način za napakostiti Vašem Poslodavcu, jer se sigurno osigurao po mnogim pitanjima, a Vi za nište nemate dokaze, koje bi sud mogao proglasiti relevantnima.

 

Nadalje, i kod neprivatnih Poslodavaca, neposredni rukovoditelj može naložiti da radnik (niže rangirani) odradi neki posao, ALI koji ne prelazi njegove mogučnosti (prema Ugovoru) i pod uvjetom da je unutar radnog vremena. Sve ostalo je prekršaj, ali.... već sam napisao.

Dakle, ukoliko smatrate da možete nači kvalitetniji i/ili bolje plačen posao, put pod noge, a ako ne, jezik među zube i mislite na egzistenciju. Nažalost, nisam Vas obradovao odgovorom, ali je bar iskreno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija