Jump to content

Uknjižba kuće - što napraviti ?


ktomy

Preporučene objave

Na parceli 1/1 1968 otac sagradio obiteljsku kuću kuću .Iz nacrta je vidljivo da je on jedini investitor.

Parcela tada je u vlasništvu 1/2 majka mog oca i 1/2 maćeha majke mog oca.

 

2004 otac iznenadno umire,1/2 te parcele nasljeđuje moja majka

 

1977. maćeha daruje 1/2 svog vlasništva ocu.

 

1987.nekretnina se opterćuje kreditom moje majke za adaptaciju.

 

2007.opterećenje se briše.

2007. na ostavinskoj raspravi bakina 1/2 dijeli se na pola.tj. moja tetka(tatina sestra) dobiva 1/2 i ja i moja sestra dobivamo 1/2 bakine polovice zemljišta.

 

Moja tetka svojata vlasništvo nad dijelom kuće iako nije sudjelovala u gradnji i 40 godina živi u Bosni.

 

Zanima me kako izvršiti uknjižbu kuće ukoliko ja izvedem parcelaciju nad 65% vlasništva nekretnine i da li je to moguće ?

 

Kuća nije uknjižena u gruntovnici i katastru i formalno ne postoji iako se unjoj živi već 40 g.

 

Što napraviti ?

 

Tetka ne pristaje na ništa već traži isplatu,ima li pravo nad dijelom kuće po sadašnjem zakonu,kako to razmrsiti ?

 

Lažno se prijavljuje na bakinu adresu 1995. na drugi kućni broj i crpi socijalnu pomoć u Bosnu preko 10 godina.

Nije sudjelovala u ničem,ni u zbrinjavanju starice,ni u gradnji,sad se pojavljuje i traži svoj dio koji joj kao kćeri zakonski pripada iako je oporučno baka sveostavila ocu,ali navodno oporuka se ne može provesti jer je moj otac mrtav.

 

Molim pomoć..koji pravnik ovo može razumjeti i razriješiti,postoji li jednostavno pravično rješenje ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je kuća sagrađena prije 15. veljače 1968. NIJE POTREBNA građevinska dozvola, jer se smatra da je kuća sagrađena legalno,

Poslije nasljedničkih peripetija za koje mislim da su meni djelomično nejasne, postojite vi, vaša sestra kao suvlasnik i vaša tetka u određenom omjeru.

Zakonski, postoji mogućnost raskida suvlasničkog odnosa na par načina:

1. Dogovorno između suvlasnika a shodno suvlasničkom udjelima

2. Raskid sudskom odlukom ako je moguća geometrijska podjela.

3. S obzirom da kuću nemožete "cijepati" na 3 dijela sud će uz vašu suglasnost odrediti dio koji pripada kojem suvlasniku ako je to moguće.

 

Više o tome pogledajte u "Zakonu o vlasništvu i drugim stvranim pravima" od čl. 100 nadalje.

 

U svakom slučaju uzmite odvjetnika.

Good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Vaša tetka je na legalan način (nasljedstvom) stekla pravo vlasništva nad predmetnom nekretninom.

 

Vaš otac je koliko sam shvatila, sagradio kuću na parceli koja je imala druge vlasnike (baka i maćeha). S obzirom da nije nikad tražio evidentiranje prava građenja, kuća je formalno i pravno pripadala vlasnicima parcele, odnosno nakon njihove smrti, pripala je njihovim nasljednicima (vi, vaša sestra, majka i tetka)

 

Suvlasništvo je takav oblik vlasništva u kojem svaki sudionik ima pravo bilo kojeg dijela nekretnine u onom omjeru koji mu diktira njegov suvlasnički udio.

 

To znači da vaša tetka ima pravo na 1/4 nekretnine i to svakog njenog dijela, uključujući i kuću, bez obzira što je kuću gradio i investirao vaš otac.

na isti načina imate pravo raspolaganja nekretninom i Vi i Vaša sestra i majka, dok god ste u suvlasničkoj zajednici.

 

Zanima me kako izvršiti uknjižbu kuće ukoliko ja izvedem parcelaciju nad 65% vlasništva nekretnine i da li je to moguće ?

 

ovo je teško moguće, osim ako parcela ima veliku kvadraturu pa se može isparcelirati na dvije ili više građevinskih čestica, ali pretpostavljam da svi pretendirate na kuću, koju je nemoguće isparcelirati. Jedini način diobe kuće je etažiranje, kojim se kuća može podijeliti na više etažnih jedinica (kao npr. zgrada i stanovi-svaki stan je jedna etažna jedinica) kojima se onda može samstalno raspolagati.

 

Kuća nije uknjižena u gruntovnici i katastru i formalno ne postoji iako se unjoj živi već 40 g.

 

kuća kao bilo koji drugi objekt evidentira se u katastru i gruntovnici na temelju prijave/zahtjeva vlasnika a ne po službenoj dužnosti. Vaš otac nije nikad podnio zahtjev za upis kuće u evidenciju katastra i gruntovnice, stoga ona "formalno i ne postoji". Po novom zakonu o gradnji od 1.10.2007. ne možete prijaviti kuću u katastar bez građevinske i uporabne dozvole. Kuća se prijavljuje geodetskim elaboratom kojeg će vam iraditi bilo koji ovlašteni geodet. Ako je kuća sagrađena prije 15.02.1968. ne morate ishodovati ni građevinsku ni uporabnu dozvolu, što znatno olakšava postupak, samo je problem kojim dokumentima dokazati, pa vam preporučam da se obratite lokalnom uredu za prostorno planiranje, te ih pitajte za savjet (ovdje uvjerenje od katastra otpada, jer ste već rekli da nije evidentirana)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Moja luća je sagrađena prije 15.02.1968., te je bila upisana u gruntovnicu, ali je katastarsko bila na pogrešnome mjestu ucrtana. Da bih dokazala da je sagrađena prije 15.02.1968. tražila sam potvrdu od elektre da je električna energija prikopčana prije navedenog datuma, te sam dala izraditi kod ovlaštenog ing. građevine elaborat da je navedena kuća izgrađena prije navedenog datuma. Navedeni elaborat me koštao oko 1500,00 kn. Ing. građevine je ujedno i sudski vještak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko nema nikakvog drugog načina, onda postoji u vojnim kartama.

Jedina prava stvar je što je bivša JNA u vojne karte ucrtala svaku pasju kućicu, jer su se panično bojali "vanjskog neprijatelja". U vojnom arhivu RH postoje karte, može se dobiti snimak, samo je to malo komplicirano.

Međutim ovo je samo krajnji način da dokažete postojanje vaše kuće.

Mislim da će HEP izdati uvjerenje da vam je na objekt priključio struju, pa će njihov papir biti dovoljan.

Good luck

Mike

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija