Jump to content

kako do mirovine


znova108

Preporučene objave

Slijedeći korak je procjena preostale radne sposobnosti kod vještaka HZMO-a.

Da bi došao do navedene procjene prvo moraš razgovarati sa svojim liječnikom opće prakse kako bi uopće znao da li on/ona smatra da je nastupila invalidnost ili da prijeti nastanak iste. Ukoliko liječnik smatra da su po njenom/njegovom mišljenju ispunjeni medicinski uvjeti, uputit će vas na gore navedenu procjenu.

Vještak HZMO-a će utvrditi da li je kod vas nastupila invalidnost ili prijeti da će nastupiti.

Ukoliko utvrdi da nema invalidnosti, navest će da je potrebno daljnje liječenje.

Utvrdi li da je nastupila invalidnost, moguće su dvije opcije:

1. profesionalna rehabilitacija (za mlađe od 50) ili

2. odlazak u invalidsku mirovinu (po osnovi opće ili profesionalne nesposobnosti za rad - ovisno što utvrdi).

Ukoliko utvrdi postojanje invalidnosti može je, ali i ne mora povezati sa vašim sudjelovanjem u DR - sve ovisi o onome što piše u nalazima i u opisu ratnog puta (koji, zajedno sa potvrdom o statusu HB-a, predaješ sa zahtjevom za priznavanje prava na invalidsku mirovinu).

Toliko za početak.

Također bi bilo dobro da pogledate starije topice na ovu temu, svi odgovori tipa "kako dalje" su već odgovoreni i još su aktualni jer se u postupku ostvarivanja prava na invalidsku mirovinu ništa bitno nije promijenilo od 01.01.2005. do danas.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znova108 je napisao:

Dali imam nekakvo pravo na skrb i kolika je?

 

Ukoliko ispunjavate uvjete iz Zakona, kao nezaposleni HB koji nije sposoban za privređivanje imate pravo na opskrbninu. Ukoliko je prihod vaše obitelji u prethodnoj godini bio 00,00 kn, puni iznos opskrbnine je 1.097,58 kn mjesečno.

Međutim, trebate znati da mirovina viša od 1.097,58 kn isključuje pravo na opskrbninu (u bilo kojem iznosu), tako da ne možete imati i jedno i drugo.

Budući da je uvjeta za priznavanje prava na opskrbninu prilično (status HB-a, nezaposlenost, nesposobnost za privređivanje, broj članova kućanstva, prihodi korisnika i članova njegove obitelji koji žive s njim u zajedničkom kućanstvu u prethodnoj godini, primanja od HZZ-a itd.), savjetujem vam da se obratite Uredu državne uprave u vašoj županiji koji je nadležan za rješavanje o pravima HB-a, kako bi vam pobliže objasnili detalje oko priznavanja ovog prava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

znova108 je napisao:

Ali za tu opskrbninu moram imati preko 50 godina a ja imam 38.

Ne morate imati 50 godina ukoliko ste nesposobni za privređivanje, a to određuju nadležna liječnička povjerenstva.

Uvjeti za ostvarivanje prava na opskrbninu ne mogu se objasniti u 1-2 posta zato sam vam i predložio da posjetite Ured državne uprave u vašoj županiji koji je nadležan za rješavanje o pravima HB-a, kako bi vam pobliže objasnili detalje oko priznavanja ovog prava.

 

znova108 je napisao:

Mialio sam dali imam nekakvo pravo na skrb pošto sam nesposoban za rad dok nesredim mirovinu

 

Skrb o kojoj govorite odavno ne postoji. Jedina mogućnost primanja novčane pomoći za vrijeme nezaposlenosti su od HZZ-a (novčana naknada nakon gubitka posla), CzSS (socijalna pomoć) ili opskrbnina (vrsta socijalne pomoći za nezaposlene HB koji su nesposobni za privređivanje).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija