Jump to content

Troškovi ovršnog postupka


vibor007

Preporučene objave

Unaprijed se ispričavam ako se o ovom temi već raspravljalo, novi sam ovdje.

 

Imam pitanje vezano za troškove ovršnog postupka.

Naime, kasnio sam sa plaćanjem jednog telefonskog računa, štoviše posve sam zaboravio na njega, mjesecima nisam dobio nikakvo upozorenje za neplaćanje ni od t-mobilea, ni od bilo koga drugoga (posebno ne od odvjetničkog društva), a zadnja obavijest o neplaćanju stigla mi je još prošle godine od t-mobilea.

 

Taj sam račun slučajno pronašao prije dva mjeseca i sjetivši se da je neplaćen odlučio ga odmah platiti. Neka tri tjedna nakon plaćanja dobio sam šturu obavijest od njihovog odvjetničkog društva o tome da je plaćena glavnica, ali da nisu još plaćene kamate i troškovi sastavljanja ovršnog postupka. S obzirom da nikad prije nisam bio s njima u kontaktu, bilo mi je čudno sve to, a posebno to da od njih nisam prije toga primio nikakvo pismo (znam da bi mi trebao doći neki prijedlog ovrhe ili tako nešto što ja moram potpisati pri preuzimanju) pa sam ih odmah nazvao i pitao kako je moguće da su oni pokrenuli ovrhu na nešto što je plaćeno a oni mi odgovorili kako su oni pokrenuli ovršni postupak, tj. sastavili taj prijedlog dva dana prije nego sam ja izvršio uplatu.

 

To me skroz zbunilo jer je prošlo gotovo mjesec dana od njihovog navodnog sastavljanja ovršnog prijedloga koji mi još uvijek nije dostavljen pa sam platio kamate i poslao im zahtjev u kojem sam ih tražio oslobođenje od troškova sastavljanja ovršnog prijedloga jer nisam znao da on postoji pa sam uplatu glavnice izvršio bez njihovog upozorenja, a osim toga nije mi ni dostavljen pa ni na koji način ne znam postoji li on uopće i je li uopće sastavljen. Uskoro mi je opet stigla obavijest da sam troškove dužan podmiriti po članku 14. stavku 4. Ovršnog zakona koji kaže da je "ovršenik dužan ovršitelju nadoknaditi troškove koji su bili potrebni za ovrhu".

 

S obzirom da do ovrhe nije došlo, jesam li ja doista dužan podmiriti te troškove ili me oni traže nešto sasvim neosnovano?

 

Ovršni prijedlog mi naravno još uvijek nije stigao.

 

Hvala unaprijed,

 

Vibor

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala Floki, jel to znači da me oni traže da im platim troškove po onom APP i da nemaju nikakvog zakonskog uporišta više?

 

i ne želim sad ispasti totalni laik, no kako je procedura ovrhe pred izvjesno vrijeme prebačena sa sudova na javne bilježnike, zar ne mogu oni sami sve izorganizirati, drugim rječima trebaju li oni uopće podnositi prijedlog ovrhe sudu ili oni cjelokupnu ovrhu mogu provesti sami?

to sad nema mnogo veze s mojim slučajem nego pitam toliko da znam.

 

hvala još jednom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vibor007 je napisao:

hvala Floki, jel to znači da me oni traže da im platim troškove po onom APP i da nemaju nikakvog zakonskog uporišta više?

 

tako je.

 

 

 

vibor007 je napisao:

i ne želim sad ispasti totalni laik, no kako je procedura ovrhe pred izvjesno vrijeme prebačena sa sudova na javne bilježnike, zar ne mogu oni sami sve izorganizirati, drugim rječima trebaju li oni uopće podnositi prijedlog ovrhe sudu ili oni cjelokupnu ovrhu mogu provesti sami?

to sad nema mnogo veze s mojim slučajem nego pitam toliko da znam.

 

hvala još jednom

 

nitko ne može sam provesti postupak ovrhe. ovrha se pokreće podnošenjem prijedloga ovrhovoditelja (T-Mobile) za donošenje rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne izjave (izvadak iz njihove poslovne knjige da nisi platio račun) javnom bilježniku. Javni bilježnik donosi rješenje o ovrsi, koje se potom tebi dostavlja i ti možeš staviti prigovor u roku od 8 dana.

Kada dobiješ rješenje o ovrsi napiši prigovr nepostojanja duga.

 

Dakle:

 

PRIGOVOR

 

Ovrhovovitelj;________________ (napišeš njegove podatke)

Ovršenik: ____________________(upišeš svoje ime i prezime i adresu)

 

Poslovni broj: __________ (napišeš koji je poslovni broj predmeta)

 

 

U odnosu na pobijano rješenje o ovrsi javnog bilježnika _______________ iz ________________, ističem prigovor nepostojanja tražbine ovrhovoditelja. Naime, ja sam dug koji je predmet ovoga spora platio i prije nego je pokrenut ovršnopravni postupak, odnosno prije nego sam uopće saznao da je isti postupak pokrenut. Kao dokaz tome, prilažem presliku uplatnice i predlažem da se rješenje o ovrsi javnog bilježnika ___________ (navedeš ime javnog bilježnika) stavi u cijelosti izvan pravne snage te postupak u ovoj ovršnopravnoj stvari obustavi.

 

U ________________, dana ___________ 2008. godine.

 

 

Ovršenik:

 

____________

 

(tvoj potpis)

 

 

Prigovor podnosiš javnom bilježniku a on dostavlja spis sudu i o prigovoru odlučuje sud.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vibor007 je napisao:

Hvala najljepša, da živiš u Zagrebu platio bih barem cugu :klanja: ...

 

Pozzz

 

to što ne živim u ZG ne znači da ne dolazim u ZG :-D

 

Ajde, nema na čemu :namiguje:

 

A sad me samo zanima... iz kojeg mjeseca i koje godine ti je bio taj račun? i jel znaš datum kada je podnesen prijedlog za ovrhu?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vibor007 je napisao:

pa... s obzirom da ovdje nema PM na forumu koliko vidim, ako daš mail pošaljem ti, ne bih baš javno htio iznosit detalje da ovi iz odvjetničkog društva ne skuže da je riječ baš o meni ako čitaju ovaj forum :-D ...

 

btw, sad i mene zanima zašto je to važno :-) ...?

 

imsš PM, između ovoga KORISNIČKI IZBORNIK i KOLIKO NAS IMA? s lijeve strane.

 

Pošaljem ti PM. :namiguje:

 

odnosno samo mišem dođeš na nadimak korisnika i pokazat će ti se opcija POŠALJI PORUKU. :namiguje:

 

anek čita tko god hoće :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija