Jump to content

Potreban savijet oko slucaja psihicki neuravnotezene osobe


bijeli

Preporučene objave

Lijep pozdrav svima na forumu,

Zelio bih zamoliti za savijet ili prijedlog povodom slijedeceg slucaja:

Naime moja tetka koja je bila prije 6-7 godina lijecena u ustanovi Vrapce u Zagrebu je prestala svojevoljno uzimati prepisanu terapiju jos u Listopadu 2005 godine. Sa njom zivi njezina majka, ili moja baka.

Od kako je tetka prestala uzimati lijekove njezino ponasanje se na zalost jako pogorsalo. Ja sam bio u kontaktu telefonom sa bakom (koja bi me nazvala jedino kada joj kcerka nije tu, jer joj inace ne bi dozvoljavala niti da pricamo), i na taj nacin sakupio dovoljno podataka za jedno sire pismo koje sam proslijedio prosli tjedan u Centar za Socijalnu Skrb, a pored toga sam i otisao do Policijske postaje, da objasnim slucaj plaseci se oko moguceg nasilnog ponasanja tete prema baki, mada nisu imali sluha za tako nesto.

Malo vise detalja:

- tetka je odjednom promjenila vjeru i postala Muslimanka, te baku prisiljava da cita Kuran na Arapskom jeziku, i tjera je da promjeni vjeru, sto baka ne zeli,

-tetka je pobacala iz kuce sve kreme (i medicinske, jer baka ima masti i kreme za prosirene vene), koje bi u sebi sadrzavale alkohol,

-nije baki dozvoljeno da se u kupaonici tusira, nego mora koristiti samo mokru krpu,

-tetka hoda gola po kuci, i to isto trazi od majke,

-kcerka je majku odvela u Zagreb i tamo je ostavila, te je g-din Imam kod koga ga je odvela morao da joj nadje taksi (kontakt od doticnog Imama ja posjedujem, i nazvao sam ga, te mi je rekao da ga tetka cesto pokusava posjetiti i dosadjivati mu, i da mu je donosila stvari pred vrata koja je on odbijao primiti)....

-ja sam postom baki poslao propisanu terapiju protiv stomacne kiseline, koju je kcerka primila, i bacila, a baki rekla da nikada ta posiljka nije stigla (bila je preporuceno poslana),

-kcerka od bake, meni kao unuku zabranjuje da ulazim i vidim i posjetim baku, kojoj pokusavam urediti dom za starije, jer vise ne moze sa kcerkom da izdrzi,

kcerka majci kontanto prijeti da ce je izbaciti iz kuce, i bez majcinoga znanja joj je promjenila lijecnicu opce medicine,

-u kucu vise nitko od ljudi ne dolazi, jer ih tetka sve redom pita da li su i oni Muslimani (a kada prica samnom telefonom, jedino o tome i govori, a nikada nista drugo ne zeli pricati), tako da je baka ostala prepustena samoci, mada su susjedi primjetili neuobicajeno ponasanje kcerke, koja je zamotana u crno (i ponajvecoj vrucini) od glave do pete, da prica sama sa sobom itd..

-ovo nije sve, i postoji vise detalja, koje sada nisam naveo...

 

Pored ovoga ja radim u inozemstvu, i trudim se pomoci koliko mogu, a posto vise nisam mogao cutati nakon dvije i pol godine, odlucio sam potraziti pomoc, te sam se obratio i Centru za Socijalnu Skrb (oni su bili posjetili baku i tetu jucer), javio sam kako sam naveo Policiji, i obratio se Ustanovi Vrapce e-mailom, na koji su mi rekli da se obratim tetkinom lijecniku opce prakse.

Na koji nacin se ovo da rijesiti, i kako omoguciti osobi koja jeste psihicki poremecena da se lijeci, ukoliko ona smatra da je u najboljem redu, kao i tko su organi, ustanove kojima se mogu dodatno obratiti, ili neke udruge, i slicno.

 

Molio bih vas za dalje smjernice glede ovoga slucaja, i

najsrdacnije vam se zahvaljujem.

Lijep pozdrav,

Bijeli

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nesto dodatnih podataka:

-bio sam u Centru za Socijalnu Skrb, i djelovali su krajnje blago, nikakva korektivna mjera prema tetki

-u policijskoj postaji kazu da budu djelovali ako bude bilo potrebe, i naravno u centru za socijalnu skrb su me uputili u Policiju, dok su me u Policiji uputili u Centar za Socijalnu Skrb.

-po obracanju ustanovi Vrapce gdje je doticna bila lijecena, savjetovali su da se stupi u kontakt sa tetkinim lijecnikom opce prakse.

Izgleda da se u drzavi nista nije nabolje izmjenilo jos od 1975, a Europa je sve dalje a ne nikako blize.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija