Jump to content

prijetnja ubojstvom


xman

Preporučene objave

... ako mi netko prijeti ubojstvom pa ja to prijavim policiji a inspektor me pita dali ja mislim da je ta prijetnja ozbiljna na što ja kažem da onaj ko mi prijeti nema što izgubiti na što mi opet on kaže da će dati prijavu na državno odvjetništvo i poslati policajca na razgovor s dotičnim .. pa ja nakon 15 dana vidim da od toga nije bilo nista napravljeno .... sto sada ? ... thx

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 6 godina kasnije...

Poštovani,

nedavno smo tast i ja obavljali poljoprivredne radove na tastovoj zemlji. Došao je susjed, (na tastovu zemlju) nekoliko puta prijetio ubojstvom obojici, izvadio pištolj i ispalio 3 hitca u zemlju, u našem smjeru. Također je izjavio da slobodno zovemo policiju, da mu ništa nemogu. Odmah smo zvali policiju i u postaji podnijeli prijavu. Nakon nekoliko dana, informirali smo se u policijskoj postaji o našem slučaju. Inspektor je rekao da su bili kod optuženog, pretresli kuću, pronašli i zaplijenili oružje za koje nije imao dozvolu. Optuženi je sve priznao i kaje se. Kaže da je bio pijan, da je pretjerao i silno mu je žao. Slučaj su proslijedili nadležnom DO-u.

Imam nekoliko pitanja:

1. S obzirom da optuženi izražava žaljenje, može li se izvući od kažnjavanja, izazivajući empatiju kod suda? Neuračunljiv, žena, djeca, bolest...

2. Imam li pravo na naknadu-odštetu zbog stresa i straha izazvanog tim događajem?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. S obzirom da optuženi izražava žaljenje, može li se izvući od kažnjavanja, izazivajući empatiju kod suda? Neuračunljiv, žena, djeca, bolest...

 

Nema teoretske šanse da se izvuče od osude (osim ako ga se utvrdi neubrojivim, ali kod nas to baš i nije tako lako kako izgleda u američkim filmovima). O visini kazne možemo raspravljati, ali ovdje će biti vrlo zanimljivo za što će ga točno osuditi, jer u obzir dolazi više mogućih djela. Nedozvoljeno posjedovanje, izrada i nabavljanje oružja i eksplozivnih stvari (čl. 331. KZ-a) je čisto (pištolj bez dozvole), a glede pucanja moguće je pokušaj ubojstva u stjecaju, ili dovođenje u opasnost života ili imovine općeopasnom radnjom ili sredstvom (u eventualnom stjecaju sa prijetnjom).

 

Obzirom na prijetnju meni realnija je prva varijanta, ali ovakvi slučajevi se dosta često znaju zakomplicirati pred sudom.

 

O pitanju ubrojivosti će se definitivno raspravljati ukoliko bude optužen pokušaj ubojstva, a i inače ga može potegnuti sam optuženik u obrani. No, treba ga jasno utvrditi vještak. Ne može on samo reći "čujte gospon sudac, ja sam bil pijan k'o majka".

 

2. Imam li pravo na naknadu-odštetu zbog stresa i straha izazvanog tim događajem?

 

Imate, a zasada je bitno da pred sudom postavite imovinsko-pravni zahtjev usmjeren na naknadu štete, koji će prekinuti rok zastare sve do pravomoćnog okončanja kaznenog postupka. Nakon toga i osude, ići ćete u parnicu u kojoj će se raspravljati o visini naknade na ime pretrpljene štete.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

G-man, puno hvala na odgovoru.

 

Još me nešto zanima.

 

1. Pred sudom postavljam imovinsko-pravni zahtjev usmjeren na naknadu štete za vrijeme prvog ročišta?

 

2. Nakon okončanja kaznenog postupka kako ste naveli, idemo u parnicu u kojoj se raspravlja o visini naknade na ime pretrpljene štete. Tko određuje visinu naknade? Sudac, ili ja potražujem određeni iznos? Ako ja, koliki je iznos objektivno potraživati?

uređeno: od Trilian
Ispravak, gramatika
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1. Pred sudom postavljam imovinsko-pravni zahtjev usmjeren na naknadu štete za vrijeme prvog ročišta?

 

Bitno je da to učinite do završetka dokaznog postupka. Nakon toga više ne možete.

 

2. Nakon okončanja kaznenog postupka kako ste naveli, idemo u parnicu u kojoj se raspravlja o visini naknade na ime pretrpljene štete. Tko određuje visinu naknade? Sudac, ili ja potražujem određeni iznos? Ako ja, koliki je iznos objektivno potraživati?

 

Vi ćete morati određeno naznačiti tužbeni zahtjev, a sud će po provedenom dokaznom postupku (čitajte nalazu i mišljenju vještaka) odlučiti.

 

Da se znate okvirno orijentirati o visini iznosa, dajem vam link uz napomenu da zaboravite na neke basnoslovne cifre, jer ovo nije SAD.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija