Jump to content

Kako do posla koji želiš (u mom slučaju)


ZastoJa

Preporučene objave

Daklem, dopustite mi uvod, da bi bilo jasnije kaj hoću pitati...

 

Tražeći posao, radila sam svašta...prva tri radna mjesta tj. prve tri tvrtke nisu bile iz moje struke - to sam radila samo zato da radim, da ne budem nezaposlena. Cijelo to vrijeme sam tražila posao u struci, paralelno se usavršavala kroz studij, stručne ispite, seminare itd. naravno, plaćala sama plus pomoć roditelja kad su troškovi premašili ono čime sam raspolagala.

Četvrti posao - u struci, konačno....i mislim ja kak mi je sjekira pala u med, ono, nije loše plaćeno, prostori novi, ekipa OK...znate onaj predosjećaj koji čovjek ima kad mu razum govori da je sve OK, kao, kaj se buniš, pa to je odlična prilika...a vi sve nekako imate nelagodu u želucu...i tako, nije to išlo kako sam ja zamislila, poslodavac je ispao ovakav i onakav, i našla ja novi posao - još viša plaća, velika tvrtka, poznata u Cro...bio raspisan natječaj, skoro pa nemoguće je upasti i gle - ja dobila posao. Nakon par mjeseci još sam tu i sada znam zašto sam baš ja dobila posao - za mene se 'čulo' da sam sposobna, uvjete sam zadovoljavala, neki drugi su tražili veću plaću, imala sam već iskustvo, a i nisma imala ono što su opet neki drugi imali - zaleđe. Dakle, može me se ucjenjivati, nitko me ne štiti.

 

U cijeloj toj priči, ja sam konačno prisilila samu sebe da pogledam istini u oči - budući sam cijelo vrijeme tražila posao u struci u određenom profili tvrtki (ne smijem specificirati, ali reći ću da u takvim tvrtkama rade većinom muškarci i da je teeeeeško upasti), i nisam ga uspjela dobiti, uvjeravala sam samu sebe da mi neće biti loše ni u tvornici, ili negdje drugdje. Naravno da je bilo loše jer to nije ono što želim. I sada to znam.

 

Lijepo ću sad na PONOVNI desant na tvrtke koje gnjavim već godinama, ali kojima se nisam javila otkad sam stekla još neke kvalifikacije. I sad je problem....tako lutajući ja sam natukla 5 različitih radnih mjesta u 5 godina. Mala samo sredina i sve me znaju, da tak velim...

 

Pitanje - što da je kažem ili napišem u zamolbu potencijalnom budućem poslodavcu kad pita zašto toliko mijenjam poslove? Da velim iskreno - nije bilo ono što želim? Čini mi se da prvo pomisli kak ću i od njega otići nakon nekog vremena...a i ova tvrtka u kojoj sam sad je veliko poduzeće, ja sam na vodećoj funkciji, poslodavac je 'moćan'...mislim da me ipak nitko ne može kriviti što sam u tom lutanju oo firme do firme išla na uvijek bolju plaću, pa je to uglavnom i bio razlog promjene, ak osma se uvijek nadala da će biti OK. Ali, to vam je kao u privatnom životu - badava vi mijenjate partnere ako ustvari želite nekog određenog. Uvijek ćete biti nezadovoljni s nekim drugim.

 

Kak sam pametna, ha? :-D

 

Dakle, savjeti od onih koji su isto često lutali i našli posao na kojem su sad zadovoljni, su dobrodošli. Kako da se postavim prema potencijalnom poslodavcu sa tolikim promjenama posla?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bok,

Ja sam također u sličnoj situaciji( doduše nisam ih promjenila baš pet, al sam otišla s vodeće poziciji u firmi nakon što sam se pošteno namučila da dođem do nje) i obavezno pitanje svakog potencijalnog poslodavca na razgovoru je bilo: Zašto? Zašto ste otišli? I što da kažem, ako kažem da sam dobila otkaz( što nije istina al me bar neče cjepit pustim pitanjima) ispast će da ne znam radit svoj posao, ako kažem da sam dala otkaz- pomislit će ova nije odana, odlepršat će i od mene čim joj se pruži prilika. Nema, začarani krug, ne smiješ pred budućim poslodavcem govoriti loše o bivšem jer su na to posebno osjetljivi( odmah će pomislit tako će i o meni pričat kad ode), a kako onda reć istinu, bar u mom slučaju.Teško je to, baš sam prošli tjedan bila na razgovoru za posao i čovjek me ucijepio pitanjima zašto ste otišli, rekla sam je- osobni razlozi ali ma kakvi nije to njemu bilo dovoljno, stalno se vraćao na to isto pitanje.Satrao me.I onda je još pitao da li sam dala molbu još di i kad sam rekla da da ( jer sam sutradan imala razgovor za taj drugi posao)pitao me gdje bi se odlučila da me prime oboje.A ja fino, iskreno,tamo di je veća plaća.Malo je ( iako ne vidim zašto) ostao zatečen odgovorom valjda je mislio da ću raditi mukte i da će mi to bit čast.Ja ne znam šta je s tim poslodavcima ako ih pitaš kolika će ti bit plaća- ajme vidi ovoga samo mu je to bitno, ako ne pitaš- vjerovatno pomisle vidi ovog jadnika ovi bi radio i mukte.Ma užas!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A Vi znači trenutno ne radite? Jer, ako je tako, znam....to je onda još gore u poslodavčevim očima jer ispada ako si dal otkaz da si previše izbirljiv i kao, nećeš raditi...doduše, moram priznati da nikad nisam dala otkaz prije nego sam našla drugi posao - iako sam htjela.

 

A ne znam...poanta svega je valjda - ako te želi zaposliti bude te zaposlil, ako ne - uvijek će tražiti izgovore. Ali ja znam točno što hoću, samo dok to ostvarim ne mogu si priuštiti da ne radim, moglo bi potrajati...i da, naravno da sam stalno mijenjala jer sma svaki put išla na veću plaću. Mislim da je najgore da cijeli život, kao neki ljudi koje znam, rade u istoj firmi i kukaju isto tako cijeli život kako im je u toj firmi loše. I još mene savjetuju kao - zakaj bi mijenjala posao, sigurno je drugdje još gore. Majko mila, koji stav....pa da, najbolje da se zabetoniram tu gdje jesam, ono, fakat... od takve inertnosti mi se:rigoleto:..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nemoj napisati jedan zivotopis i slati isti svima. Svaki put modificiraj ovisno o potrebama koje misliš da ima potencijalni poslodavac. Izostavi par prethodnih poslova koje si radio uz skolovanje, uljepšaj znanje stranih jezika... Ko da je bitno. Osim ako ides raditi u CIU pa znas da ce provjeravati svaku rječ.

 

A na razgovoru se snađi. Procijeni što čovjek želi čuti i to mu reci. Manipuliraj, beskrupulozno ;)

 

I najvaznije, budi opušten. Velika vecina natječaja je namjestaljka i ides tamo samo zato da se natječaj odglumi, ali dobro je za praksu. Prvih deset razgovora u traženju posla uzmi samo tako da se malo ufuraš u te ljudskoresurske spike.. Kad ti postane sve ravno, dobit će s posao

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma imam ti ja iskustva s razgovorima, i skoro nikad ni nisam dobila posao preko natječaja nego ono - ja se javim, pa me pozovu pa me i uzmu - ne mogu se oduprijeti takvoj inteligenciji, ljepoti i šarmu, haha....zadnji posao sam dobila preko natječaja.

 

Samo kaj velim, posao kakav želim...u tim tvrtkama ne mogu doći ni do razgovora, pošaljem zamolbu, zovem, ali odg. uvijek 'nemamo potrebe trenutno za još jednim radnikom' i :srednji:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ne sjedim samo kod kuce. Bila sam u svim mogucim odvjetnickim uredima u kojima su me prvo pitali dala sam trudna, planiram li imati djecu, koje auto vozim... da ne nabrajam, meni izrazito gnjusna pitanja vezana za osobni zivot.Samo su me 2 odvjetnika pitala koji strani jezik govorim (engeski,ruski,mađarski), ali nazalost ovdje u dalmaciji prolaze uz eng.,talijanski i njemacki.

A sto se tice drzavih institucija,malo blaza situacija, zadovoljis sve kriterije,(duljina studiranja, prosjek ocijena, testiranje)onda dobijes rjesenje da na zalost niste primljeni. I recite mi molim Vas kolega kako biste Vi postupili?

Da sjedim doma i :hekla: i te svoje rukotvorine prodajem jer tako zaradjujem za zivot, jer bi u protivnom bila :svorc:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

O tome i govorim - ja sam radila posao KV radnik dok nisam našla posao u struci sa VSS-om (nisam pravnik).

 

Iako, ako sam iskrena, bilo mi je ispod časti....sa radnicima koji imaju neki i samo osnovnu školu....i šefovima sa jedva SSS-om....i ja među njima....i nemam obitelj da sma baš morala, i nije mi se dalo, ali....dobro, natukla sam staža koji mi je poslužio za neke druge svrhe, ali opet i odmogao....ma, kaj ja znam...ima ljudi oko mene koji pošalju jednu (da jednu) zamolbu i to za posao za koji ni nisu kvalificirani i čekaju da im se netko javi....

 

E sad i meni nekaj 'naštrikaj'! (barem zarađuješ barem nešto....)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 9 mjeseci kasnije...

slažem se s emily... meni je istekao staž pa dok sam učio za pravosudni sam tražio posao...odtada je prošlo skoro 6 mj., prošao sam sve odvj.urede-ništa jer nemam prosjek, ne govorim tečni turski i njemački isl.gluposti...a na natječaje se ne mogu javiti jer imam staž 1,5 god... zato ću se prekvalificirati za automehaničara :) i tako popravljam svojoj bližoj i daljoj rodbini u fušu :) a diploma-baš dobro da sam se 8 god. mučio...

nakon pravosudnog će biti bolje...valjda

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Svi koji se žale na poslodavce ili sjede kod kuće nezaposleni imaju jednu veliku poslovnu šansu-pokrenuti vlastiti posao.Bilo da je to otvaranje obrta,trgovačkog društva,obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva ili barem kućne radinosti.

 

Barem po tom pitanju naša država nije diskriminirajuća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija