Jump to content

Skrivljena laksa prometna nesreca pod utjecajem alkohola


zimogrozna

Preporučene objave

Tata je pod 1,50 promila skrivio laksu prometnu nesrecu u kojoj nije bilo tjelesnih ozljeda vec samo veca materijalna steta na oba vozila. Nisam iz prometnih zakona mogla iscitati koju bi novcanu kaznu mogao dobiti po novom zakonu, pa bih molila da mi netko napise koji su sve clanci prekrseni i o kojim se iznosima radi.

Takodjer me zanima proces zastare, kako najlakse izbjeci placanje te kazne.

Hvala unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam siguran dali je imao tocno 1.5 promila ili ste to zaokruzili pa evo za oba slucaja

 

ako je imao manje ili tocno 1.5 promila onda je prekrsio

 

Članak 199. stavak 9.

(9) Novčanom kaznom u iznosu od 2.000,00 do 5.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 1,00 do 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka.

 

a ako je imao 1.51 promila i vise

 

Članak 199. stavak 10.

Novčanom kaznom u iznosu od 5.000,00 do 15.000,00 kuna ili kaznom zatvora u trajanju do 60 dana kaznit će se za prekršaj vozač i instruktor vožnje ako u organizmu ima alkohola iznad 1,50 g/kg, odnosno odgovarajući iznos miligrama u litri izdahnutog zraka ili ako u organizmu ima opojnih droga.

 

ovisno o tome kolika je steta pocinjena postoji mogucnost da se vodi cak i kazneni postupak po:

 

Članak 272.

 

(1) Tko kršenjem propisa o sigurnosti prometa tako ugrozi promet da izazove nesreću u kojoj je neka druga osoba teško tjelesno ozlijeđena, ili je drugome prouzročena imovinska ŠTETA VELIKIH RAZMJERA,

kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.

 

u slucaju kaznenog postupka,koji ipak nije vjerojatan ali zakonodavac predvidja i takav slucaj alkohol ce se sigurno uzeti kao otegotna okolnost

 

-osiguranje definitivno nece pokriti stetu na njegovom vozilu

 

-na zastaru po novom zakonu nebi racunao,ali nitko nije rekao da vi nemozete biti prvi

 

-na sve ovo vjerojatno treba dodati brzinu koja redovito ide s alkoholom

 

-moje misljenje je da trebate pricekati da dodje poziv od suda pa cete onda moci traziti i konkretan savjet jer su sve ovo sto sam rekao predpostavke

 

-u svakom slucaju nece proci bez kazne,sto je po mom misljenu dobro jer je sjedanje za volan s 1.5 promila ravno pokusaju ubojstva svih ostalih sudionika u prometu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija