Jump to content

Izvanredni otkaz - datum odjave


dk

Preporučene objave

Kod nas u tvrtki zna se desiti da se radnik prestane pojavljivati na poslu. Nakon propisane procedure, poziv na obranu, otkaz, dostava otkaza, koja zna trajati i preko dvadesetak dana, radnika treba odjaviti. Tu se pojavljuju različita mišljenja, da li je datum odjave dan kad je prestao dolaziti na posao, ili datum dostave otkaza. U stvari problem je imati prijavljenog radnika mjesec dana a da se nije pojavio na poslu. Obračunati mu doprinose, na koju osnovicu, pojavljuje se još puno pitanja.

I da odmah odgovorim, da, poslodavac sam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nema tu različitih mišljenja - zakonodavac je u potpunosti jasan glede ovog pitanja. Tek od dana kada je radniku URUČEN izvanredni otkaz - prema njemu se proizvode pravni učinci izvanrednog otkaza. Dakle, taj dan se piše u radnu knjižicu kao dan odjave. Logično, jer ga ne možete odjaviti dok se nalazi u radnom odnosu. Odjavljujete ga kad nije više u radnom odnosu, a to je s danom URUČENJA (ne donošenja!) odluke o otkazu radniku.

 

p.s. sad kad Vam se oslobodilo mjesto u tvrtki, možete mene zaposliti :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

a čuj, u državnom inspektoratu su mi mrtvi hladni rekli da možemo takve radnike odjaviti s danom kad je prestao raditi, pa ti sad gledaj...

 

a i meni je zakon prilično jasan, ali me kojekakva mišljenja razbijaju...

 

inače bilo je slučajeva da procedura traje i više od 30 dana...

 

čini mi se da nema smisla takvom radniku obračunavati doprinosu na punu plaću, a ne mogu saznati koja je to osnovica na koju treba obračunati doprinose...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Odjaviš li tog radnika u radnoj knjižici s datumom koji ne odgovara danu kada su pravni učinci otkaza nastupili prema tom radniku, ispast će da si odluku o otkazu donio prije nego si proveo zakonit postupak otkazivanja (upozorenje, obrana i drugo) i izgubit ćeš sudski spor. ja ti kažem kako se u praksi radi. Ne može radniku prestati radni odnos (pa perma tome, ne može ni biti odjavljen s mirovinskog i zdravstvenog) prije nego prema njemu nastupe pravni učinci otkaza. Jer u suprotnom činiš prekršaj sankcioniran odredbama Zakona o radu jer radnik koji radi kod tebe (a on je de facto i de iure još uvijek u radnom odnosu do posljedica prouzročenih izvanrednim otkazom, odnosno dok on ne proizvede pravne učinke) nije osiguran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo bih se složila s Flokijem, i baš zbog tih razloga je proceduru oko otkaza potrebno što prije pokrenuti. Međutim, često se u praksi događa da radnik jednostavno prestane dolaziti na posao bez da se javio, dostavio bolovanje ili bilo što, a u biti se npr. vratio u mjesto gdje je i stalno nastanjen npr. BiH pa ga traži. U tom slučaju postoji opcija objave otkaza na oglasnoj ploči. Znam da je upitna, ali se primjenjuje.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nije upitna oglasna ploča, samo treba doći do nje...

 

prvo dok dođe informacija onome koji treba reagirati i poslati poziv na obranu, onda čekanje na povratnice, pisanje izvanrednog otkaza, pa tek onda objava na oglasnoj ploči...

 

jedini uvjet je da je taj način dostave definiran u pravilniku o radu, kod nas se tri dana oglašeno na oglasnoj ploči smatra uručenim...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dk je napisao:

 

jedini uvjet je da je taj način dostave definiran u pravilniku o radu, kod nas se tri dana oglašeno na oglasnoj ploči smatra uručenim...

 

kao što si i sam naveo, ovo ne može poslužiti kao pravilo, već samo kao izuzetak. oglasna ploča ne može zamijeniti osobu radnika kojem se treba uručiti otkaz. ona bi bila opravdano sredstvo tek u slučaju kada bi poslodavac pokuđao sve zakonom predviđene načine i tome pribjegao kao ZADNJOJ opciji. daklee, ukoliko biste mu barem 2x pokušali dostaviti otkaz, a otkaz mu nije mogao biti uručen (ili se pismo vratilo s naznakom da odbija primiti pismeno), tek tada bi se mogla primijeniti oglasna ploča kao način otkazivanja ugovora o radu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija