Jump to content

pravo na nekrretninu putem dosjelosti ili sl.


paskual

Preporučene objave

Poštovani, istražujuči po forumima naišao sam na pravo upisa vlasništva nekretnina putem dosjelosti.

pa evo pitanja.

Imam nekretninu koja glasi u posjedovnom listu još na moga dijeda, te je mi još koristimo, nema neko vrijednost te nije ni jako atraktivna ali kad je riječ o njoj mi se i dalje osječamo vlasnici. Inače u vlasničkom listu glasi na opčinsko zemljiše.

Moj je djed umro 76, nakon toga moja baka ove godine te je sad vlasnik svega moj otac, ali ta parcela je ostala van svega jer je upisan samo u posjedovnom listu.

 

Navodno je nekad postojao zakon o uzurpaciji po kojoj se moglo upisat društveno vlasništvo ako se je koristio u konstantno neki niz godina.

 

Koliko sam skužio dosjelost je nešto slično, ali ne mogu dokučit na koji načim fonkcionira te da li se uopšte provodi u praksi.

 

Ako imate iskustva ili prijedloge Unaprijed HVALA!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

(1) Dosjelošću se stječe vlasništvo stvari samostalnim posjedom te stvari ako taj ima zakonom određenu kakvoću i neprekidno traje zakonom određeno vrijeme, a posjednik je sposoban da bude vlasnikom te stvari.

(2) Samostalni posjednik čiji je posjed pokretne stvari zakonit, istinit i pošten, stječe je dosjelošću u vlasništvo protekom tri godine, a takav posjednik nekretnine protekom deset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja.

(3) Samostalni posjednik pokretne stvari kojemu je posjed barem pošten stječe je dosjelošću u vlasništvo protekom deset godina, a takav posjednik nekretnine protekom dvadeset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja.

(4) Samostalni posjednik stvari u vlasništvu Republike Hrvatske, županija i jedinica lokalne samouprave i jedinica lokalne samouprave i uprave i s njima izjednačenih pravnih osoba, kao i stvari u vlasništvu crkve ili drugih pravnih osoba koje ne traže za sebe dobitak nego služe za dobrotvorne ili druge općekorisne svrhe, steći će dosjelošću vlasništvo tih stvari tek pošto je njegov zakonit, istinit i pošten, ili barem pošten, samostalni posjed neprekidno trajao dvostruko vrijeme od onoga iz stavaka 2. i 3. ovoga članka.

 

S tim da dosjelost na društvenom vlasništvu nije tekla za vrijeme od 1.9.1980.(zabranjeno stjecanje prava vlasništva na stvarima u društvenom vlasništvu) do 8. 10.1991.

dok se vrijeme proteklo prije toga vremena samostalnog posjeda vaših prednika uračunava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa i nije to baš tako.

Pravo vlasništva na nekretninama u državnom vlasništvu (potom u društvenom

vlasništvu) nije se moglo steći dosjelošću.

Do 1. rujna 1980. (kada je stupio na snagu ZOVO) primjenjivala su se pravila OGZ-a, pod pretpostavkom da nisu suprotna Ustavu i zakonima FNRJ/ SFRJ. U svakom slučaju, ni jedan ni drugi nisu dopuštali stjecanje prava vlasništva nad stvarima u društvenom vlasništvu kroz instituciju dosjelosti. Možda se je i moglo ali bilo je potrebno ispuniti rigorozne pretpostavke.

 

 

Konkretno u tvom slučaju:

Tvoj otac posjednik je tog zemljišta (kao nasljednik tvog djeda) i on bi mogao postati vlasnikom (odnosno njegovi nasljednici) tek nakon 40 god. dosjedanja računajući od 8. listopada 1991. kada je imovina iz društvenog vlasništva prešla na općinu. Razdoblje prije tog datuma se ne računa odnosno ne ulazi u rok dosjelosti.

Dosjelost se provodi u praksi ali više u slučajevima kada se dosijeda

nekretnina privatne osobe jer u tom slučaju rokovi su kraći a rok dosjelosti tekao je i u bivšoj nam Jugi.

 

Znači za nekih 23 god mogla bi biti tvoja. :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rok dosjelosti:

(2) Samostalni posjednik čiji je posjed pokretne stvari zakonit, istinit i pošten, stječe je dosjelošću u vlasništvo protekom tri godine, a takav posjednik nekretnine protekom deset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja.

(3) Samostalni posjednik pokretne stvari kojemu je posjed barem pošten stječe je dosjelošću u vlasništvo protekom deset godina, a takav posjednik nekretnine protekom dvadeset godina neprekidnoga samostalnog posjedovanja.

 

A ako te zanima koliko je iznosio u bivšoj Jugi, to si skineš ZOVO pa pogledaš ali čini mi se da je isto kao danas (makar nisam skroz siguran). Prema pravilima OGZ-a on je iznosio 30 god.

 

 

Pa neće se valjda na ostavinskoj raspravi odlučivati o nečemu što nije bilo u vlasništvu tvoga djeda. To što je on upisan kao posjednik ne znači baš puno. Jer posjed nije pravo. Ono je pretpostavka za stjecanje nekog stvarnog prava - npr. vlasništva. I na jednom mom zemljištu upisani su kao posjednici neki drugi ljudi dok sam ja upisan kao vlasnik.

Pošto prije nisi napisao da ste posjednici 70-ak god. evo pa računaj:

rok dosjelosti ne računa se u razdoblju od 6. travnja 1941. pa do 8.10.1991. U tom razdoblju došlo je do zastoja tijeka dosjelosti i ono se ne računa (kao da nisi ni dosjedao). sve prije 41. i nakon 91. se broji.

 

Samo ne znam kako ćeš dokazati da je tvoj djed u posjedu 70 god. Morao bi imati neke svjedoke.

I ono što je najbitnije, posjed mora biti pošten.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija