Jump to content

Obaveza izdavanja računa


Jopi

Preporučene objave

Isprika ako pitam na krivom mjestu!

Da li je osoba, slobodni umjetnik, bez obzira da li je ili nije u sistemu PDV-a, obavezna izdati račun?

Naime, radi se o sljedećem:

Uzela sam od jedne naše renomirane umjetnice nekoliko desetaka njenih umjetničkih predmeta - dogovor je bio da ću platiti kada ih prodam.

Ja sam ih prodala, i htjela bi joj platiti. Međutim, ja želim račun, želim kroz knjige proknjižiti nabavu i prodaju, ali umjetnica želi da joj platim na njen tekući račun i kaže da ona nema obavezu izdavati račune.

Tko je tu lud?

Molim vas za hitan odgovor jer se gospođa umjetnica prijeti odvjetnicima!

..... Jopi.....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako je umjetnica i fizička osoba prilikom prodaje slika dužna je izdati račun koji može a ne mora biti s izraženim PDV_om.Ako je na računu izražen PDV dužna ga je platiti državi. Kako god ti moraš to "provući" kroz knjige da bi prodaja bila legalna tako i ona je dužna na kraju godine prijaviti prihod koji je ostvarila od prodaje.Sve da je i komisijska prodaja, znaći da u svom skladištu imaš tuđu robu robu mora pratiti neki dokumenat inače je to prodaja na crno, tj. nelegalna

 

Mislim da ti ovo može pomoći u tvom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Možda gospođa umjetnica ne želi da se vidi da je tijekom godine ostvarila više od 80-tak tisuća kunića dohotka tijekom godine, jer bi u tom slučaju postala obveznica pdv-a.

Šalu na stranu. Ako žena ne da račun, napravite ugovor. I ugovor je vjerodostojna isprava za knjiženje u poslovnim knjigama. A vi joj svakako ne možete platiti nešto, za što nemate vjerodostojnu dokumentaciju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija