Jump to content

Pravo na posjećivanje djeteta koje je strani državljanin


Lingvist

Preporučene objave

Poštovani,

 

zanima me kako je hrvatskim Obiteljskim zakonom regulirana ili kako se tumači situacija u kojoj je jedan roditelj hrvatski državljanin, a drugi, konkretno u ovoj situaciji američki, obzirom je došlo do brakorazvodne parnice.

 

Naime, otac i majka su se upoznali u New Yorku, u Sjedinjenim Američkim Državama 1992. godine, gdje su se i vjenčali dvije godine poslije (1994.), a u istoj bračnoj zajednici rođeno je troje djece (godišta 1998., 2000. i 2002.). Sva djeca rođena su i odrasla u Sjedinjenim Američkim Državama i po rođenju su stekli pravo na američko državljanstvo koje su i dobili.

 

2004. godine supruga je otkrila suprugovu nevjeru, te je zatražila razvod pred američkim sudom, zbog trajno poremećenih obiteljskih odnosa i povrede časti. Iako je suprug bio brižan prema djeci, u jednom od zapisnika sa suda, supruga navodi kako je angažirala detektive, koji su pratili bivšeg supruga, te su skupljali materijale, kojima su dokazali da je suprug u nekoliko navrata angažirao prostitutke, koje je dovodio u obiteljski dom, dok su supruga i djeca bili izvan kuće. Odlukom suda u New Yorku, brak je razvrgnut 2006. godine, ali je ostalo otvoreno stalno rješenje skrbi nad djecom, koja su privremeno dodjeljena majci.

 

Obzirom je supruga dobrostojeća poslovna žena, pred sudom nije tražila nikakvu financijsku skrb niti pomoć od strane bivšeg supruga, ali je zajedno sa svojim odvjetnicima tražila samostalnu skrb nad djecom i zabranu posjećivanja ocu te djece.

 

Gospođa smatra da bi otac svojim nemoralnim primjerom i ponašanjem negativno utjecao na odgoj i zdravlje djece, a obzirom da otac nije američki, nego hrvatski državljanin dolazi u pitanje njegovo pravo na daljnji boravak u SAD-u, jer je brak razvrgnut i prema američkim zakonima o useljenicima nema više pravne osnove za daljnji boravak u SAD-u.

 

Može li majka ishoditi zabranu posjećivanja ocu, obzirom da ne traži financijsku podršku i pomoć i koja su prava oca u ovoj situaciji?

 

Zahvaljujem!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud SAD-a je nadležan za konkretni slučaj razvoda braka,a za detaljniji odgovor na vaše pitanje trebalo bi poznavati obiteljsko zakonodavstvo navedene države.

Moguće je da je netko od članova ovog foruma upoznat s istim ,te da bi vam mogao pomoći u svom odgovoru.

 

Moram napomenuti da prema Obiteljskom zakonu RH brakorazvodna parnica ne bi mogla biti okončana ukoliko se ne bi u sudskoj presudi odlučilo da se 1.brak razvodi,2.da djete/djeca nastavljaju živjeti s jednim od roditelja po razvodu braka,3.uzdržavanju koje je dužan snositi roditelj s kojim djete/djeca neće živjeti,3.o načinu susreta s djetetom/djecom s kojim roditelj ne živi.

 

Također,radno sposoban roditelj se ne može odreći obveze uzdržavanja djece,niti ga od toga može osloboditi drugi roditelj (u vašem slučaju majka djece).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija