Jump to content

Vlasništvo nad kućom, a zemljište društveno vlasništvo??


Bonveks

Preporučene objave

Molim vas savjet.

 

Moja mama kupila je 1992. godine kuću i dvorište. Postoji kupoprodajni ugovor u kojem su navedeni zemljište i kuća sagrađeni na dotičnoj katastarskoj čestici. Kupoprodajni ugovor je ovjeren, bivši vlasnik potvrđuje da je vlastoručno potpisao ugovor te postoji ovjera da je plaćen porez.

U katastru u posjedovnom listu promjenjen je posjednik za kuću i dvorište na moju mamu, međutim u zemljišnim knjigama kao vlasnik se i dalje navodi prethodni vlasnik.

Pretpostavljam da moja mama treba izvaditi posjedovni list te sa ostalim navedenim dokumentima otići u gruntovnicu da se upiše kao vlasnik.

Međutim, u sadašnjem vlasničkom listu piše slijedeće:

A - POSJEDOVNICA

I.

1. zemljište pod kućom i dvorište

II.

1. kuća

B- VLASTOVNICA

Redni broj Upisi Primjedbe

ZK tijelo I - 1. UDIO 1/1

1. DRUŠTVENO VLASNIŠTVO

ZK tijelo II - 1. UDIO 1/1

1. STARI VLASNIK

C- TERETOVNICA

1.1. Na ZK tijelo II

Primljeno:24 srpnja 1981 broj:Z-10564/81

Na temelju člana. 37. Zakona o nacionalizaciji najamnih zgrada i građevinskog zemljišta uknjižuje

se na zemljištu opisanom u listu A kao zemljišnoknjižno tijelo I (jedan) pravo korištenja u korist

vlasnika zgrade opisane kao zemljišnoknjižno tijelo II (dva)-dok na tom zemljištu postoji zgrada.

 

Ono što mene interesira, dakle, dali je moja mama vlasnik samo kuće, a zemljište je društveno, odnosno može li se ona ikako upisati i kao vlasnik zemljišta ili joj je dano na korištenje sve dok na njemu postoji kuća.

 

To mi je vrlo bitno jer prema GUP-u planira se rušenje kuće i prenamjena zemljišta za prometnu infrastrukturu (biciklistička staza i gradska aleja) pa ne znam što će nam grad ponuditi - dali će nas obeštetiti samo za kuću ili i za zemljište?!!!

 

Molim vas, pomozite. Hvata me panika kada pomislim da bi mogli ostati bez krova nad glavom.

 

Puno hvala svima!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Društveno vlasništvo više ne postoji, ali se ne briše u gruntovnici po službenoj dužnosti nego na zahtjev. Pravo korištenja zemljišta koje ima vlasnik kuće se "pretvara" u vlasništvo, na način da se objedinjuje vlasništvo nad kućom i zemljištem (uspostavlja se jedinstvo nekretnine).

 

Pogledajte s tim u vezi topic

 

Brisanje upisa društvenog vlasništva iz zk izvatka

 

Ne znam koji bi bio redoslijed u Vašem slučaju: da li bi se prvo trebalo brisati društveno vlaništvo u korist upisanog vlasnika, pa onda izvršiti upis novog vlasnika ili je moguće izvršiti upis novog vlasnika i uz postojanje upisa društvenog vlasništva, pa ga onda brisati.

 

Ali brisanje samo po sebi nije nikakav problem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija