Jump to content

krivotvorina potpisa provedena u ZK


Ruby

Preporučene objave

Prilikom rješavanja imovinsko-pravnih odnosa iza svog pok. oca, moj suprug naišao je na česticu koja je u ZK upisana u korist njegove tete od 1999 g. temeljem zapisnika Z-....koji je proveden u gruntovnici. Moj suprug sumnja da se radi o krivotvorini, budući da njegov pok. otac sigurno nije nista darovao niti prepisivao supruzi svog pokojnog brata.

Radi se o vrlo vrijednom gađevinskom zemljištu u jednoj priobalnoj općini pod nadležnošću Općinskog suda u Rijeci koje vrijedi najmanje 150.000 Eur.

Dobila sam neka tumačenja da ne možemo ništa učiniti jer je nastupila zastara???!!

Zar je moguće da se počinitelj kaznenog djela prevare može samo tako glatko izvuči i još okoristiti?

Što poduzeti i imamo li ikakve izglede za uspjeh?

Da li uputiti potpis na vještačenje?

Što ako se dokaze krivotvorina, možemo li nešto učiniti i osporiti taj zapisnik?

Hvala unaprijed svima na savjetu

 

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kako da dođem do tih presuda Ustavnog i vrhovnog suda?

Odvjetnica mog muža također je rekla da je vjerojatno nastupila zastara. Suprotna strana je krajnje nekorektna i ne preza ni pred čim tako da se bojimo upuštati u nešto krajnje neizvjesno.

Hvala Vam....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ruby je napisao:

Prilikom rješavanja imovinsko-pravnih odnosa iza svog pok. oca, moj suprug naišao je na česticu koja je u ZK upisana u korist njegove tete od 1999 g. temeljem zapisnika Z-....koji je proveden u gruntovnici.....

 

:-?

 

Oznaka Z- se, pretpostavljam, odnosi na zemljišnoknjoižni postupak. Jeste li sigurni da se radi o zapisniku a ne rješenju?

 

Samo zemljišnoknjižno rješenje ne odlučuje o pravnom temelju upisa, nego samo konstatira da se upis može izvršiti temeljem nekog valjanog dokumenta, koji bi u rješenju trebao biti naveden.

 

Ako je tako, trebate potražiti rješenje Z-, i nakon toga taj dokument, iz zbirki isprava i točno vidjeti kojim pravnim poslom je došlo do promjene vlasnika.

 

Inače, čl. 20 Kaznenog zakona izrijekom kaže da zastara kaznenog progona počinje teći od dana kad je kazneno djelo počinjeno.

 

Zato bi me jako zanimala neka presuda Vrhovnog ili Ustavnog suda u kojoj se zastara računa drugačije.

 

Eventualno bi se moglo tumačiti da je ovdje kazneno djelo "u toku" jer počinitelj uživa nezakonito stečenu nekretninu, ali mislim da to nije slučaj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Bovu je pogriješio i to mogu reći 100%.

 

Vjerojatno je mislio na početak tečenja roka za djela za koja se progon vrši po privatnoj tužbi ili po prijedlogu, pa je potrebno ppodnijeti prijavu/tužbu u roku 3 mjeseca od saznanja za djelo i počinitelja.

 

To pak nema veze sa zastarom u materijalnom smislu.

 

Inače onaj tko Vam je dao podatak da je nastupila zastara je možda u krivu jer se može raditi o kaznenom djelu zlouporabe položaja i ovlasri iz čl. 337.st.4 gdjeje kazna 10 godina. Dakle ako je krivotvorenje s ciljem prbavljanja veće imovijske koristi bilo 1999. godne, zastara još nije nastupila.

 

Ipak savjetovao bih Vam da porazgovarate s tetkom zašto je na nju pripisano nešto prije podnošenja prijave protvi nepoznatog počinitelja jer ni sami ne znate da li je djelo počinjeno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nije u pitanju zlouporaba ovlasti.

Našla sam da se te 1999 godine vršilo preoblikovanje zemljišnih knjiga za tu općinu na osnovu Zakona o ZK.

Temeljem nekavih postojećih dokumenata su upisivali tada u novooformljenu Katastarsku općinu vlasništvo.

I na internetu kad se trži povijesni vl. list baca van samo od te 1999.

Ma ne mogu ovako napamet ništa nabadati, dok suprug ne dodje doma sa dokumentacijom.

A i to vjerojatno nije gotovo odmah, nego treba čekati da to izvade iz arhive.

Vidjet ćemo što će od toga ispasti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Povijesni dio vlasničkog lista na Internetu počinje sa danom preoblikovanja u elektronski oblik.

 

Stariji dio je i dalje dostupan, ali samo iz papirnatih knjiga, dakle mora se tražiti u gruntovnici. Ne čeka se dugo, samo vam iskopiraju stranice knjige.

 

Na dokument iz zbirke isprava se može čekati i duže, ovisno o gruntovnici i sređenosti dokumentacije, ali mislim da ne više od koji tjedan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija