Jump to content

Utuživanje na pravo vlasništva


vdevcic

Preporučene objave

Poštovani, evo javljam se jer me čisto zanima koje je mišljenje osoba koje su upućenije u pravo od mene, koji sam totalno neupućen, o mome slučaju.

 

Dakle ja i djevojka smo kupili česticu koja je bila u vlasništvu dvije osobe, jedna je moja baka, a druga je 3. osoba, meni je moja baka svoj dio poklonila i uknjižili smo ga na moje ime, dok smo drugu 1/2 kupili i uknjižili ga na ime od djevojke. Planirali smo kupiti jos jednu susjednu cesticu, medjutim kada sam pokusao stupiti u kontakt sa vlasnikom uvidio sam da na adresi koja je navedena u gruntovnici ta osoba ne stanuje, dapace nitko u toj zgradi nije nikada cuo za navedenu osobu. Prijatelj policajac mi pokuša saznati novu adresu vlasnika, medjutim osoba s podacima navedenim u gruntovnici ne postiji i nije postojala unazad cca 20g. u Hrvatskoj.. Svi mi preporucuju da navedengog vlasnika utuzim i na taj nacin steknem pravo vlasnistva...

 

Zanima me vase misljenje kako dalje postupiti u ovoj situaciji, dali da ja idem utuzivat vlasnika, temeljem cega?? Dali da ga utuzujem u ime moje bake? temeljem cega? Ili bilo koji drugo koristan savjet.

 

Hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prvo provjerite u katastru tko je upisan kao posjednik. Ne mora biti ista osoba kao u z.k.

 

A ovo sa utuživanjem - upućuju Vas na popularnu metodu (protupravnog, ali pravno legalnog) prisvajanja vlasništva dosjelošću, pri čemu biste samo trebali dokazati da tu parcelu koristite (Vi ili Vaša baka) određeni broj godina i da ste sve to vrijeme uvjereni da je Vaša. Budući da protustranke ne bi bilo (jer je nepoznata), nitko ne bi mogao prigovarati da ne govorite istinu. Tipično hrvatski način "snalaženja".

 

Usput, u kakvom je stanju čestica? Netko je održava, koristi, ili je sasvim podivljala?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I u katastru i u gruntovnici je naveden isti vlasnik, a buduci da se cestica nalazi u KO. u kojoj je 1990g. radjena nova izmjera, provjerio sam na temelju cega je navedeni gospodin upisan kao vlasnik, i ispostavilo se da se nitko nije javio na izlaganju te je gospodin prepisan iz "starih" zemljisnih knjiga.

 

A cestica je isto kao i moja, zarascena u makiji i osalom raslinju...

 

Ja u principu niti ne vidim drugi nacin nego ovaj kako ste vi naveli "legalno-nelegalni" ??

 

A buduci da sam ja mlad. 25 god. ja sam svjestan da ne mogu tvrditi da uzivam tu cesticu vec 20 god :) :) ili se cak i to moze u nasoj Drzavi :)

 

Hvala na brzom odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidim da, iako ste mladi, vrlo dobro shvaćate kakve neslućene mogućnosti postoje u ovom našem sustavu za spretne i odvažne (recimo, da se bave poljoprivredom od svoje 5. godine) pa neću više o dosjelosti. Pisalo se i na Legalisu o tome, pa potražite ako Vas zanima, a zakonske odredbe su u Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima.

 

Ali ako ipak želite pokušati i drugim načinom, možete tražiti povijesni izvadak za tu česticu, pa vidjeti kada se ta osoba upisala kao vlasnik i kako, a možda ujedno doći i do pobližeg identita (npr. saznati i ime oca, ili djevojačko prezime ako se radi o ženskoj osobi) ili nekih drugih podataka.

 

Ako se uspostavi da ta osoba vjerojatno nije živa (jer bi, recimo, imala više od 100 godina), možete pokušati u matičnom uredu potražiti podatke o takvoj osobi iz knjige umrlih.

 

Ako se ispostavi da je osoba doista sasvim nepoznata i nema nasljednika, imovina bi pripala državi. To i nije tako strašno, mogli biste kupiti i od države, samo bi to moglo traaajati i traaajati, budući da o takvoj državnoj imovini više-manje nitko ne vodi računa.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vjerujte mi da ovo o utuživanju nije bila moja ideja, ja sam prvobitno ulozio poprilicno velike napore da saznam tko je stvarni vlasnik te parcele, ali iskreno govoreći ova ideja o utuživanju mi se ne čini više tako loša i zla, jer ako nasljednici te parcele uopće postoje oni su sigurno 2-3 ako ne i više nasljednih koljena od navedenog gospodina, i nisu bili u stanju srediti vlasnistvo i odraditi ostavinsku raspravu kako to dolikuje, neznam zasto bih ja njih trazio i gurao im novce u džep.. moram napomenut da se tu ne radi o nekom pretjerano skupom niti vrijednom zemljistu, iako je unutar neizgradjenog dijela gradjevinskog podrucja. Dakle stvarno sam probao naci tog gospodina, jer imam i ime njegovog oca, i probao sam raznim metodama otac/sin/majka i slicno, dobiti sliku o obitelji tog gospodina, ali sto se tice administracije oni nigdje ne postoje osim u katastru i gruntovnici...

 

A moja baka je poseban slucaj, ne moze se rec da joj je taj gospodin susjed, jer to je cestica koja je udaljena par kilometara od njene kuce u kojoj zivi cijeli zivot, i ona je tu cesticu nasljedila od svog oca, koji ju je nasljedio od njegovog oca... itd... ona uglavnom stvarno nema pojma na kojem planetu zivi, a kamo tko je taj gospodin :)

 

Ako imate volje zelio bih cuti vase iskreno misljenje kako biste vi postupili u mome slucaju, naravno bez ikakvih obveza, cisto me zanim necija druga strana price...

 

Jos jednom hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nadam se da me niste krivo shvatili, vjerujem Vam da to nije Vaša ideja jer da jest, ne biste ovdje postavljali ovakva pitanja nego biste to već obavili.

 

Slažem se i s Vašom procjenom da bi se lako moglo desiti da "sretni" a nemarni nasljednici na kraju još počnu i ucjenjivati za poklon koji biste im dali.

 

Ipak, ja Vam baš nisam dobar primjer za "što bih učinio na vašem mjestu", jer mi se oni koji me poznaju nerijetko čude, a i smiju, kako ne koristim prilike nego "kompliciram".

 

Dakle, ja bih ipak pokušao još u matičnom uredu (ako još niste), barem da vidim može li se tome ući u nekakav trag. Možda bi se moglo pitati i kod župnika ima li što u crkvenim knjigama.

 

Koliko je star upis toga gospodina u z.k., i može li se procijeniti koliko bi imao godina danas? Da li bi se po imenu moglo reći da je pripadao nekoj manjini koja je trebala "nestati" (jer ipak je čudno da nigdje ne postoji)?

 

Ako to ne bi upalilo, i ako Vam ta čestica ne treba da baš na njoj podižete kuću ili tako nešto, mogli biste ju početi čistiti i kultivirati. Očistiti ju trebate i zato što je susjedna Vašoj, da se korov i šikara s nje ne šire natrag...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Još jednom Vam se puno zahvaljujem na Vašim odgovorima i savjetima, vjerujem da bih sutra trebao dobiti iz gruntovnice povijest upisa vlasnika na tu cesticu, mozda nesto saznam iz toga, u svakom slucaju ako saznam napisati cu ovdje..

 

Sto se tice prezimena gospodina, neki stariji ljudi se slazu da je prije puno godina u mojem mjestu zaista bio netko s tim prezimenom, ali su navodno umrli bez djece, i kako stari kazu, zatrla im se loza. U Hrvatskoj postoji par ljudi s tim prezimenom, zaista malo njih, moze ih se nabrojat na prste jedne ruke, i stupio sam sa svima njima u kontakt, i nitko nije u rodu, niti pozna "mog" gospodina... a prezime se ne cini kao od neke manjine, eventualno bi gospodin mogao biti Slovenac, ali sve su to spekulacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

kad je već tema stjecanje dosjelošću - nadam se da mogu dobiti nekoliko odgovora jer mi se zapravo ovo čini najjednostavniji put u mojoj situaciji.

Naime u želji da na starini svojih roditelja obnovim kuću svoje prabake naišla sam naravno na gomilu nesređenih papira-

dakče radi se o pa čak 10-tak čestica koji su u posjedu moje obitelji, pa slobodno mogu reći oko 100.godina, no papiri se još uvijek vode na brata moje prabake. Ona je nakon njegove smrti bila jedini nasljednik. Prema ovome što sam pročitala -mogla bih podnijeti tužbu za stjecanje vlasništva dosjelošću, ali me zanima - kakve dokaze mogu navesti,postoji li mogućnost npr. pismene izjave jednog našeg susjeda koji je srećom još uvijek živ, da on potvrdi da je to zaista tako ili moram pronaći nekakv drugi dokaz-i koji bi to bio...

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam sigurna da li postoji takav dokument, jedino što mi je kroz obiteljsku povijest poznato da je zemlja prenošena na sina (a i otac moje prabake i njegov otac prije toga su bili jedini sinovi)tako je sva ta zemlja prenesena i na brata prabake,a on je nedugo nakon 2.svj.rata poginuo. Zašto to nije nikada prenesno na prabaku doista ne znam. Ona kao samohrana majka na selu vjerovatno nije niti razmišljala o tome, a zašto se dalje nije nitko od mojih interesirao doista ne znam.

Trenutno nemam kod sebe katastarske izvode jer ih držim u rodnom mjestu gdje to i trebam srediti. al za vikend ću ih imati pa se javim. Hvala na "brzoj reakciji".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda da nabavite i povijesni izvadak iz zemljišnih knjiga, pa vidite povijest upisa i dokumente na temelju kojih se prenosilo.

 

Načelno imate mogućnosti pokretanja postupka za naknadno pronađenu imovinu, tužbu za dosjelost i pojedinačni ispravak zemljišnih knjiga (vanparnični postupak).

 

Najjednostavniji bi bio prvi postupak, ali je on moguć samo ako imate čiste dokumente o slijedu nasljeđivanja, trebalo bi postojati rješenje o nasljeđivanju po smrti prabakinog brata u njezinu korist.

 

Za to rješenje biste trebali pogledati ne samo z.k. uložak u kojem je ta zemlja, nego z.k. uložak u kojem su upisane nekretnine koje je prabaka naslijedila ako tako nešto postoji; onda bi se rješenje možda moglo dobiti iz zbirke isprava.

 

Za druga dva postupka izjava susjeda bi dobro došla, a svakako i katastarski izvod iz kojeg je vidljivo da je prabaka, odnosno njezini nasljednici, bila u posjedu.

 

Kod tužbe za dosjelost morate imati tuženika - a to su nasljednici prabakinog brata, dakle morali biste ih utvrditi, pa se svodi na prvo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija