Jump to content

pobijanje darovnice i ugovora o uzdrzavanju


malena13

Preporučene objave

za pocetak veliki pozdrav svima i velika molba za pravnim savjetom.

 

Djed i baka su napravili ugovor o uzdrzavanju sa mojom sestrom i mojom mamom da svakoj ide pola kuce. Djed je u medjuvremenu umro, a mama je svoju polovicu darovala sestri. Baka je dosta bolesna i sestra ju je prije godinu i pol smjestila u dom za stare i nemocne osobe. Baka je bila protiv toga, ali sestra ju vise nije mogla trpiti doma. U tih godinu i pola sestra niti jednom nije bila u posjetu baki niti se raspitivala kako je. Sad se baka navikla na dom i sad bi ju sestra povukla iz doma doma jer navodno vise ne moze placati dom. Doma bi baka stalno bila sama, a jednom dnevno bi dosla neka zena koja bi joj dala rucak. Sesta zivi u istoj kuci, ali na drugom katu i kaze da nema vremena brinuti se za baku. Dat ce joj hranu i to je to. Moje pitanje je dal se moze pobiti ugovor o uzdrzavanju? Dal ugovor o uzdrzavanju podrazumjeva samo osnovne potrebe ili ukljucuje i osnovnu socijalnu brigu (ne znam strucni izraz za ovo, ali nadam se da shvacate sto zelim reci)?

Drugo pitanje je dal majka moze pobiti darovnicu kojom je sestri dala polovicu kuce.

 

Sestra je nekoliko puta rekla da je baki vrijeme da umre i da ce ju doma zakljucati da crkne pa me zanima dal takve izjave imaju utjecaja na pobijanje (svjedoci nisu problem jer su svi zaposlenici starackog doma culi jedan takav ispad).

 

Baka i majka su prisebne.

 

Unaprijed puno hvala na ikakvom odgovoru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa, darovano majka moze traziti nazad.

Ja bi se recimo pozvao na to da se kao prvo, sestra ponasa bitno nezahvalno jer majci ne zeli pomoci u uzdrzavanju bake i kao drugo majka se moze pozvat na to da je zbog ponasanja vase sestre dosla u tesku novcanu krizu jer sada mora sama uzdrzavati baku pa zbog toga isto ima pravo na povrat darovanoga.

Sto se tice uzdrzavanja. Sve ovisi kako je izgledao ugovor. Zelja bake se svakako mora postivati i vasa sestra ne moze samovoljno odlucivati o tome gdje ce baka zivjeti. Baka moze slobodno ostati zivjeti u domu. Ako zbog toga upadne u dugove nek trazi svoj dio kuce natrag.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zzz_zzz je napisao:

pa, darovano majka moze traziti nazad.

Ja bi se recimo pozvao na to da se kao prvo, sestra ponasa bitno nezahvalno jer majci ne zeli pomoci u uzdrzavanju bake i kao drugo majka se moze pozvat na to da je zbog ponasanja vase sestre dosla u tesku novcanu krizu jer sada mora sama uzdrzavati baku pa zbog toga isto ima pravo na povrat darovanoga.

Sto se tice uzdrzavanja. Sve ovisi kako je izgledao ugovor. Zelja bake se svakako mora postivati i vasa sestra ne moze samovoljno odlucivati o tome gdje ce baka zivjeti. Baka moze slobodno ostati zivjeti u domu. Ako zbog toga upadne u dugove nek trazi svoj dio kuce natrag.

 

Isprike sto nisam bila jasna.

 

Majka je svoj dio dala sestri uz usmeni dogovor da ce sestra sama placati sve bakine potrebe. Naime majka je u mirovini koja iznosi 1200kn i sama jedva prezivljava.

Sestra je do sada sama placala dom, a sada ga vise ne zeli placati. Dom placaju 4000kn.

Majka je cak ponudila da ce ona i teta placati dio doma, ali sestra to ne dozvoljava. Ponudile su da ce sudjelovati sa 1000-1500kn sto bas i nije zanemarivo s obzirom na maminu mirovinu, ali sestra zeli da baka dodje doma jer zna da ce tamo prije umrijeti.

 

U zakonu pise da majka moze darovnicu pobiti ako osiromasi ili zbog nezahvalnsti. Koji iznos se smatra dovoljnim za normalan zivot? Da li se kao nezahvalnost moze smatrati sestrino ponasanje kojime ne zeli komunicirati s majkom, kojime ne dozvoljava mami da vidi unuke i izjave tipa "ne zelim te nikad vise vidjeti osim na tvom sprovodu"?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako osoba sa 1200 kn/mjesec nije siromasna onda ne znam ni ja tko bi spadao u tu kategoriju. Problem moze nastupati ako je vasa majka vec primala mirovinu od 1200kn kad je darovala svoj dio kuce. Jer onda nije osiromasila nego je prakticno u istoj situaciji.

Međutim i tada se majka moze pozvat na to da sada djelom mora uzdrzavati baku, ili da mora kupovat od jednom neke skupe ljekove i sl. Nađe se tu neki nacin.

A opisano ponasanje vase sestre je sigurno nezahvalno.

 

Međutim, u zakonu je predviđeno da samo jedan od ova dva uvjeta mora bit ispunjen. A ispunjena su vise manje oba, tako da majka svakako ima pravo na povrat darovanoga.

 

Oko druge polovice vec mogu nastupati određeni problemi zato sta je vasa sestra ipak vec duze vrjeme uzdrzavala vasu baku.

 

Međutim, sve ovisi o tipu i sadržaju ugovora koji je sklopljen između bake, vase sestre i vase majke.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

nisam pravnik. dokopaj se ugovora o uzdrzavanju te ga procitaj sta u njemu pise. u takvom ugovoru mora biti detaljiziran nacin uzdrzavanja, i sestrine obaveze. ako ugovor nije ispunjen po nekim tockama, odi u podrucni centar za socijalni rad kod socijalne radnice i razgovaraj. socijalne radnice imaju mnogo ovlastenja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ma nije bitno sto ce biti kad baka umre. Mi ne zelimo sestri uzeti nista sto je njoj dogovoreno bilo darovnim ugovorom bilo ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju. Samo zelimo da baka dostojno prozivi zadnje dane. A smatramo zakljucavanje u kucu

gdje ce baka stalno biti sama nije dostojno.

 

Danas sam procitala darovni ugovor i pise "da se ugovorne strane odricu prava pobijanja iz ma kojeg zakonskog razloga". Znaci li to da se darovni ne moze nikako pobiti?

 

Procitala sam i dosmrtni i tamo pise da se ugovorene strane slazu da ce baka zivjeti u odredjenoj sobi u kuci. Ali sestra ju je protiv njene volje prije godinu i pol odvela u dom. I sad kad se baka navikla na dom ona bi ju vratila doma jer tvrdi da joj ne treba placati dom s obzirom da u ugovoru pise da ce zivjeti u sobi. Znaci li to da je sestra krsila ugovor time sto ju je odvela u dom?

 

puno puno hvala na dosadasnjim odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija