Jump to content

Nelegalna naplata parkirališta u Omišu?


anonimno

Preporučene objave

Ima li pravo Grad Omiš uvesti naplatu parkiranja na parkingu stambene zgrade? Riječ je o parkingu koji nikako nije niti blizu centru grada, a na njemu parkiraju isključivo stanari obližnjih zgrada.

 

Grad će omogućiti stanarima kupnju povlaštene karte od 30 kn mjesečno po automobilu.

Ali što kada prijatelji ili rodbina dođu kod nas? Morati će plaćati parking 4 kn po satu. Ako bi netko došao na cijeli dan mora platiti 64 kn za parking.

 

Može li grad odrediti da se plaća parking u bilo kojem dijelu grada samo zato što su to javne površine?

 

Isto tako, je li zakonita kazna od 100,00 kn za neplaćanje parkiranja? :-?

 

Unaprijed hvala na savjetima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se s Masterom. Svakako treba provjeriti je li zemljište možda u vlasništvu grada, u kojem slučaju je grad morao donijeti odluku o naplati parkirališnih mjesta. Nažalost, često nije slučaj da uz zgradu ide i odgovarajuće zemljište, što se i protivi toliko proklamiranom načelu pravnog jedinstva nekretnine (zemljište i sve ono što je na njemu sagrađeno, ...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 5 tjedna kasnije...

Ovako se to radi prijatelju : parkiraš auto i odeš svojim putem. Kad se vratiš, ako ispod brisača bude uplatnica na 100 kn kazne, uzmeš je,iskidaš i baciš u koš, sjedneš u auto i opet ideš svojim putem. I šta misliš koji bi sljedeći korak tih lihvara i lupeža mogao bit ? Da te neće možda prijavit sudu ? A ako i prijave pa šta. Koji parking,koja kazna, ko me to tuži, po kojem pravu i zašto ? Sudovi jedva čekaju takve slučajeve, nešto im ih fali. Hoću reć, ne živciraj se za takve pizdarije, zdravlje je najbitnije. I naravno, ne budi naivac da svakom pizdunu daješ pare kad kaže daj,sad sam ja šerif.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja bih se slozio s ovim ako je privatna firma koncesionar za navedeni parking,no,ne bih se igrao ako je javno komunalno poduzece koje je u vezi s gradom a ovi potonji s prekrsajnim sudom kao npr.prometni policajci u Imotskom s prekrsajnim sudom u isatom gradu,ali ja kao dobar student prava sam im doskocio u tim "igrama" koje su vec navedene od nekih ovdje.

da zakljucim,dobro se raspitati jer imate vrimena pa onda poslusati jedan od dobrih savjeta a koji su forumasi ostavili.

 

pozdrav svima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 godina kasnije...

Koliko čujem, Grad Omiš vrlo rado angažira odvjetnike, tuži ljude koji su parkirali, a nisu platili parking i u pravilu dobije parnicu.Jedan moj prijatelj je tako još morao platiti i troškove.

Pozivaju se na svoje odluke o parkiranju. Zanimljivo je da je Ustavni sud zaključio da se odlukom ne uređuje parkiranje na česticama koje su u privatnom vlasništvu.

pogledajte na www.usud.hr priopcenje sa 9.sjednice odrzane 9.7.2008.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Wiking25 je napisao:

Koliko čujem, Grad Omiš vrlo rado angažira odvjetnike, tuži ljude koji su parkirali, a nisu platili parking i u pravilu dobije parnicu.Jedan moj prijatelj je tako još morao platiti i troškove.

Pozivaju se na svoje odluke o parkiranju. Zanimljivo je da je Ustavni sud zaključio da se odlukom ne uređuje parkiranje na česticama koje su u privatnom vlasništvu.

pogledajte na www.usud.hr priopcenje sa 9.sjednice odrzane 9.7.2008.

 

Ne znam što ovdje nije jasno. :-? Ustavni sud nije prihvatio prijedlog za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom čl. 2. "Odluke o parkirnim zonama...". Predlagatelj je očito isticao u svom prijedlogu da osporavana odredba te Odluke uređuje i parkiranje na česticama koje su u privatnom vlasništvu. Ustavni sud je zaključio da nije tako nego se tom Odlukom uređuje parkiranje i dr. na česticama koje su u javnom vlasništvu.

 

Ne znam što hoćeš reći, da je parkiranje naplaćivano na privatnim površinama? U tom slučaju ako dođe do postupka, dokažeš da je čestica na kojoj je bio parkiran automobil u privatnom vlasništvu i gotovo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Ovo je za poluditi....

Naime sto se desilo,ja sam bio u Omišu,parkirao automobil pokraj zida,pokraj kojeg nisu iscrtane linije za parkiranje.

Pokraj mene tri automobila, niti jedan nema naljepnicu da se radi o stanarskom parkingu,niti jedan nema istaknutu parking kartu.

Sat vremena poslje,ja se vracam i vidim istaknutu parking kaznu od 100 kuna.

Ja pomaknem auto, prije toga slikam gdje i kada je automobil bio parkiran, i nema nikakvih linija.

tko tu koga zajebava :zao:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Grad Omiš je donio Odluku o organizaciji, načinu naplate i kontrole parkiranja (Službeni glasnik Grada Omiša br. 4 od 11. svibnja 2004. godine), a temeljem koje vrši naplatu na javnim parkiralištima. Odluka propisuje da se pod povredom ugovora o korištenju javnog parkirališta smatra pod a) ako se ne istakne parkirna karta, b) ako se ne koristi ispravna parkirna karta, c) ako se prekorači dopušteno vrijeme i pod d) ako se ne koristi parkirno mjesto sukladno obilježenim horizontalnim oznakam. Prema tome, najpametnije je uzeti mjesečnu kartu jer u protivnom Grad vodi evidenciju tko je koliko puta parkirao a nije platio, te nakon nekog vremena na kućnu adresu dolazi prijedlog za ovrhu od strane javnog bilježnika. Tako da vlasnik automobila ima troškove javnog bilježnika koji nikako nisu ispod 200.00 Kn, troškove za parkirnu kaznu koja po danu iznosi 100.00 Kn + 30.00 Kn troškova opomene + troškovi odvjetnika Grada (ako ne platite odmah već se upustite u spor pred sudom),kao i troškovi sudskih pristojbi pa je to još nekih 700.00 Kn i to je minimalan iznos. Na kraju kad sve zbrojite znatno su vam veći troškovi odvjetnika i suda nego li vam na naplatu dođe sama vrijednost kazne za neplaćeno parkiranje. :-(

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija