Jump to content

opomena pred zapljenu


difovac

Preporučene objave

zanima me jedan slučaj,

dobio sam drugu opomenu kao sudužnik pred zapljenu plaće. Plaća mi iznosi 5600 kn. Imam još svoja dva kredita, koji nisu prikazani na plaći nego se skidaju trajnim nalogom sa tekućeg računa. Ako bi ta dva kredita ili jedan stavio da se obustavljaju sa plaće, dali bi mi banka za sudužništvo mogla išta zapljeniti. Rata jednog kredita je 2300, a drugog 1300 koje uredno isplaćujem. Ako bi prijavio kredit od 2300 obustave sa plaće, plaća bi iznosila 3300, a to je manje od 2/3.

Kakav je postupak banke u tom slučaju, ako znate molim vas napišite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

žurno pređi na administrativnu zabranu za svoje kredite.

dugovanje po opomeno morat će čekati dok ne otplatiš svoj kredit.

kredit ti plaća banka trajnim nalogom ali ukoliko na računu nebude dovoljno novca banka neče uplatiti tvoj kredit po trajnom nalogu i imat ćeš problema zbog neisplate rata kredita a zbog tuđeg kredita.

ako prebaciš svoje kredite na administrativnu zabranu

računovodstvo u tvojoj firmi javi ovrhovitelju da nema slobodnih sredstava za isplatu njihove tražbine

administrativne zabrane se isplačuju zaprimljenim redom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Samo još jedna stvar, ako stavim samo jedan kredit recimo koji iznosi od 2300 što je više od trećine moje plaće da li je to dovoljno da se više ne može ništa skidati, ili se onda skida trećina od preostalog iznosa.znači plaća je 5600, ostaje 3300, da li oni skidaju trećinu sa toga ili ne diraju više dok se kredit ne oslobodi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

I usput još jedna stvar je tu bitna, ustvari najbitnija, a to je da li si potpisao izjavu o suglasnosti da ti se radi naplate može zaplijeniti plaća po famoznom čl.178 (kojeg banke tako vole)prije nego su stupile na snagu izmijene OZ( lipanj 08) koje su takav način zapljene ukinule.

Jer ako je taj čovjek digao kredit prije ovih izmjena ovršnog zakona i ako si potpisao takvu izjavu( a s obzirom da si bio sudužnik vjerujem da jesi) e onda banka ti može skinuti sve na što si dobrovoljno pristao tj. najčešće cijelu plaću.Znači ako si takvu izjavu potpisao prije stupanja na snagu izmjena oz banka ima pravo postupiti po takvoj.

Prema tome ako nisi potpisao ovakvu izjavu ili ako jesi ali poslije lipnja ove god. onda ok možeš postupiti ovako kako si gore iznio, al ako je obrnuto onda ti banka može skinuti sve.

Al svakako prebaci što prije kredite na plaću da ti se ne desi da ih nemaš od čega vraćat u slučaju da si potpisao izjavu prije 6 mj. 08 ja bi ih prebacila oba dva na plaću.

Moj prijatelj je zbog takve izjave jer je bio sudužnik prijatelju, kumu..( koji mu to više naravno nisu) primao plaću 150,oo kn.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marijeta je napisao:

I usput još jedna stvar je tu bitna, ustvari najbitnija, a to je da li si potpisao izjavu o suglasnosti da ti se radi naplate može zaplijeniti plaća po famoznom čl.178 (kojeg banke tako vole)prije nego su stupile na snagu izmijene OZ( lipanj 08) koje su takav način zapljene ukinule.

Jer ako je taj čovjek digao kredit prije ovih izmjena ovršnog zakona i ako si potpisao takvu izjavu( a s obzirom da si bio sudužnik vjerujem da jesi) e onda banka ti može skinuti sve na što si dobrovoljno pristao tj. najčešće cijelu plaću.Znači ako si takvu izjavu potpisao prije stupanja na snagu izmjena oz banka ima pravo postupiti po takvoj.

Prema tome ako nisi potpisao ovakvu izjavu ili ako jesi ali poslije lipnja ove god. onda ok možeš postupiti ovako kako si gore iznio, al ako je obrnuto onda ti banka može skinuti sve.

Al svakako prebaci što prije kredite na plaću da ti se ne desi da ih nemaš od čega vraćat u slučaju da si potpisao izjavu prije 6 mj. 08 ja bi ih prebacila oba dva na plaću.

Moj prijatelj je zbog takve izjave jer je bio sudužnik prijatelju, kumu..( koji mu to više naravno nisu) primao plaću 150,oo kn.

 

 

mislim da ta stvar ne stoji.

ako čovjek ima plaću od 4800(što je cca državni prosjek) na više,2/3 od 4800 ti moraju ostaviti,a plijene do iznosa plaće, recimo 5300,znači mogu ti zaplijeniti 2100.

ako je plaća manja od 4800 plijene jednu trećinu plaće.

 

a ovo tko je potpisao ugovor prije izlaska zakona,a tko poslije,zakon je u primjeni od dana izlaska i primjenjuje se na sve,bez obzira kome šta piše u ugovoru,iz razloga što je ono prije bila lihvarska spika,ako griješim sory.

barem je tako meni moj odvjetnik objasnio,jer ja sam u ugovoru iz 2004,kada još nije izašao novi zakon.

a ako nisam u pravu moram mjenjati odvjetnika.

:-o

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

....nisam ni sam pametan....to je članak 178.ali ja isto mislim da ti moraju ostavit neke novce da živiš....osim ako ti dobrovoljno potpišeš što bi ja sada trebao....ako ja imam skinutu trećinu....mislim da oni više ništa ne mogu skinuti....nego tzražiti druge načine i moje račune da se naplate..Jel ako sad stavim kredite gubim prosjek plaće i minus mi se smanjuje koji mi trenutno iznosi 19000 kn, gubim kreditnu sposobnost za bilo šta drugo jer će se vidjeti na plaći..jednom kad stavim zabranu nema više povratka dok se ne otplati.....a ako ne stavim svoje kredite..plaćat ću njegov kredit ....tako da je sve to jedno te isto

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pa ovde i je jedino bitno- jesi li potpisao tu izjavu u jb i što u njoj piše?Ako je to bilo prije lipnja 08 i ako si u toj izjavi pristao da ti se plijeni cijela plaća u slučaju da glavni dužnik ne plaća rate kredita, onda ti banka može plijeniti sve na što si dobrovoljno pristao.

Nove izmjene oz ne mogu to promijeniti ako si tu izjavu potpisao prije njihova stupanja na snagu tj. ne djeluju retroaktivno.

A što se tiče odgovora Rudavog da upravo kako si rekao zakon je u primjeni od njegova stupanja na snagu, što znači sve ono što je bilo prije i sve izjave koje su date prije ( bez obzira koliko su lihvarske, kako ti navodiš) novi zakon ne može mijenjati, bar ne u ovom slučaju.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da ne ulazimo u debatu,neka netko napiše tko 100% zna da li se ta izmjena o zapljeni primanja odnosi samo na ugovore potpisane nakon izlaska zakona ili vrijedi i za ugovore potpisane prije izlaska zakona,jer ako ti oni kreću pljeniti sada moraju se pridržavati sadašnjeg zakona.

zbog svih,tako da znamo.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija