Jump to content

Trebam pomoć!


Voice

Preporučene objave

Da ne tražim sada po cjelom forumu iako sumnjam da ima ista tema kao moja, postavljam upit u novoj temi.

Idemo redom.

Moja baka je napisala oporuku kod bilježnice ovjerenu.U njoj da meni i sestri ostavlja sve uz to meni ostavlja kuću a ostale dvije sestrične razbaštinjuje.

Na ostavinskoj rasopravi bilježnica koja ju je vodila(ista ona kod koje je pisana oporuka) je dodjelikla i sestričnama nužni dio.Problem je bio u kući u kojoj sestrične žive jer ju ujak nikada nije prepisao na sebe za života već je i kuća glasila na baku.Ja i sestra smo se odrekli te kuće, ali je na kraju bilježnica riješila da ja i sestra imamo pravo na 3/8 kuće a sestrične tek na 1/8 kuće u kojoj žive.Problem je u tome šta su one dobile i 1/8 sve ostale zemlje i kuće koju mi je baka oporučno ostavila.

Mene sada zanima koja procedura je da se riješi pravo vlasništva da ja imam djelove 1/1 za sebe.TJ. kako se sada razdijeliti s tim /8 da svatko zna čega je vlasnik.Da napomenem da odnosi s sestričnama nisui dobri pa dogovor ne vrijedii.

(da napomenem da kuća koja je meni ostavljena i kuća u kojoj žive sestrične nisu iste)

Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sestrične su dobile nužni dio, tako da ste sada svi zajeno suvlasnici.

Vi kao suvasnici možete međusobno sklapati ugovore o darovanju, kupoprodaji, zamjeni ... te urediti suvlasničke omjee po želji.

Ako se ne možete dogovoriti postoji sudsko razvrgnuće suvlasništva: geometrijsko ili prodajom nekretnine pa podjelom novaca.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

Sestrične su dobile nužni dio, tako da ste sada svi zajeno suvlasnici.

Vi kao suvasnici možete međusobno sklapati ugovore o darovanju, kupoprodaji, zamjeni ... te urediti suvlasničke omjee po želji.

Ako se ne možete dogovoriti postoji sudsko razvrgnuće suvlasništva: geometrijsko ili prodajom nekretnine pa podjelom novaca.

Kao što sam već napomenuo-dogovorno se ne može riješiti ništa.

KAkova je procedura da se suvlasništvo razriješi da svatko ima svoj dio 1/1 i da se zna tko je vlasnik čega.

Napominjem da ja ne potražujem nikakov dio nad njihovom kućom koja trenutno na mene i sestru svakoga glasi po 3/8.

U biti ispada da smo većinski vlasnici njihove kuće.edit:

U biti, možeš li mi pojasniti ovo geometrijsko?

 

dodatak:Zašto se oporuka nije ispoštivala?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za razvrgnuće trebate podnijeti sudu prijedlog kojim se inicira postupak.

Predlažem da se ipak pokušate dogovoriti, jer ako sud neće moći napraviti fizičku diobu, morati će nekretninu prodati, te podijeliti novac svim suvlasnicima sukladno vašim omjerima.

Praksa pokazjue da se nekretnine na taj način prodaju niže od njihove relane tržišne vrijednosti.

Što se tiče oporuke, morate znati da oporuka jest poštivana. Ali nitko oporukom ne može isključiti primjenu propisa o nužnom dijelu, osim pod određenim zakonskim uvjetima (npr. ako se nužni nasjednik ogriješio zakonski, kazneno ili moralno prema oporučitelju, ako ne radi, živi nepošteno, ako je rasipnik,ako je osuđen za kaznena djela protiv države ili međunarodnog prava...)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

felixx je napisao:

Sastavite darovni ugovor u kome ćete detaljno navesti tko je vlasnik kojeg dijela i u kojem udjelu, tko kome što daruje, i tko će na kraju kojoj nekretnini biti vlasnik.

Možda bolje da vam ugovor sastavi odvjetnik ili bilježnik, ako ne bude preskup.

 

 

Malo sam se raspitao, sastavljanje takovog ugovora košta oko 1000 kn.

A rečeno mi je da tih ugovora ima za kupiti i u knjižarama za nekoliko kuna pa ću prvo to provjeriti.

Zanima me samo još plaća li se na sve to porez i koliko?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

probaj je napisao:

Naravno jer međusobno niste u prvom nasljednom redu, valjda će i ovo biti pouka da se prethodno valja dogovoriti. Porez na promet nekretnina je 5% vrijednosti.

Tako nešto sam si i mislio.

Još samo jedno pitanje.

Kako se radi procjena vrijednosti na te nekretnine?

U darovnim ugovorima ima da upišemo vrijednost.

Ali mi tu možemo upisati npr. 10 Kuna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija