Jump to content

Obrt u stanu - porezno priznati troškovi ?


Pinto

Preporučene objave

Osnovao sam obrt, sjedište mu je u stanu gdje živim.

Za tu namjenu imam posebnu radnu sobu. Intelektualne usluge su u pitanju.

Može li mi se dio režija stana priznati kao porezno priznati trošak stana?

Sastavio sam ugovor o najmu između sebe i svog obrta, unutra sam stavio da obrt može koristiti SVE prostorije stana te da plaća sve režije.

Može li zaista obrt plaćati sve režije i koliki dio tih režija će mi se porezno priznati ?

30%?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zašto ste radili najam između sebe i obrta,obrt je fizička osoba,tj.vi ste izjednačeni sa svojim obrtom.Djelatnost intelektualnih usluga se može raditi u kućnom prostoru,bez posebnih odobrenja,tehničkih uvjeta i sl.

Što se tiče priznavanja troškova kućnih režija na ime obrta imate pravo da proporcionalno stvarnom trošku donesete "Odluku vlasnika obrta o priznatom trošku režija", pa temeljem toga isto i knjižite.Npr.ako je mjesečni račun HEP-a za Vaš stan 500,00 kn a Vi u svojoj djelatnosti od toga potrošite 10%, priznajete 50,00 kn.Znači, napišite Odluku, kojom priznajete trošak režija u visini koja je približna, za struju,grijanje,vodu, dok telefon i mobitel možete vrlo jednostavno u cijelosti prebaciti na obrt (otiđite u T-COM/MOBILE, ponesite Rješenje o otvaranju obrta, obrtnicu i pečat i zatražite promjenu naziva korisnika).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Djelatonost koju obavljam može se raditi u stanu. Ne bi mi niti dali registrirati obrt da to nisu provjerili. A i napravljen je atest električnih instalacija. Dobro su me bili "pretresli" kad sam otvarao obrt.

 

Lijepo zvuči ova "odluka" o kojoj govorite, no čisto sumnjam da bi mi porezna tolerirala odluku po kojoj npr. 60% režija stana snosi obrt, pa ma koliko to teoretski bilo moguće da toliko obrt zaista i troši.

 

Mislim da mi je najpametnije zatražiti službeno mišljenje PU.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Znam da se intelektualne usluge mogu raditi u kućnom prostoru jer sam bila obrtnik u kućnom prostoru sa djelatnosti intelektualnih usluga.Naime, meni nitko nije tražio nikakve ateste niti ih u našoj županiji itko traži za navedeno.Odluku o kojoj sam Vam govorila sam također provela i knjižila na navedeni način.Ali kako postoje razmimoilaženja od grada do županije,od porezne do inspektorata, svakako provjerite.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

ultra je napisao:

Zašto ste radili najam između sebe i obrta,obrt je fizička osoba,tj.vi ste izjednačeni sa svojim obrtom.Djelatnost intelektualnih usluga se može raditi u kućnom prostoru,bez posebnih odobrenja,tehničkih uvjeta i sl.

Što se tiče priznavanja troškova kućnih režija na ime obrta imate pravo da proporcionalno stvarnom trošku donesete "Odluku vlasnika obrta o priznatom trošku režija", pa temeljem toga isto i knjižite.Npr.ako je mjesečni račun HEP-a za Vaš stan 500,00 kn a Vi u svojoj djelatnosti od toga potrošite 10%, priznajete 50,00 kn.Znači, napišite Odluku, kojom priznajete trošak režija u visini koja je približna, za struju,grijanje,vodu, dok telefon i mobitel možete vrlo jednostavno u cijelosti prebaciti na obrt (otiđite u T-COM/MOBILE, ponesite Rješenje o otvaranju obrta, obrtnicu i pečat i zatražite promjenu naziva korisnika).

 

Poštovani, čitam ovu temu i ovaj post te - budući da je i meni sve ovo novo - molim odgovor. Bi li odluka o kojoj govorite mogla izgledati ovako:

 

 

"ODLUKA VLASNIKA OBRTA O PRIZNATOM TROŠKU REŽIJA

 

Ovom odlukom ja, XYZ, vlasnik Uslužno-proizvodnog obrta ''XYZ'' sa sjedištem u Ulici XYZ, XXXXX (vlasnik stana XXX XXXX, JMBG: xxxxxxxx) priznajem troškove sljedećih režija u sljedećem postotku:

 

Struja – 80,00 %

Voda – 50%

T-com Internet usluge – 100 %

T-com Halo usluge – 100%

VIP mobilne usluge – 100%

Troškovi održavanja – Megakop d.O.o. – 50%

 

U xxxxx, dana, mjeseca, godine

 

Potpis"

 

?

 

Ako da, kome se moram obratiti, mora li suprug (vlasnik stana) supotpisati odluku, kome je sve moramo predati... Ništa ne znam. :(

 

Puno hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da priculjak,

 

možete na navedeni način napraviti Odluku, s tim da u postotcima idete na realnu potrošnju obrta u ukupnim režijama kućanstava.

 

Još jedna sugestija:t-com,t-mobile,vipnet možete bez ikakvih troškova prenijeti na obrt.Ukoliko računi sada glase na Vas ili na supruga dovoljno je da odete u navedene poslovnice (ponesete obrtnicu,rješenje i pečat) i tražite da računi umjesto na ime glase na obrt.

 

Odluku ,kao što ste rekli, potpišete Vi i suprug i to je dovoljno za priznavanje troškova.Ne morate je ovjeravati kod JB, niti ikome predavati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija