Jump to content

pitanje!


zabrinuta_mama

Preporučene objave

ovak...

 

mlada majka sam,10-mjesečnog djeteta,na porodiljnom dopustu...

 

primam naknadu kao "nezaposlena osoba"...

 

zanima me jedno...

 

otac nije upisan u rodni list-samohrana sam majka,on je odlučio ne viđati ju (nakon što mu je majka napunila glavu sa tim da dijete nije njegovo,mene vrijeđala...),naslušala sam se svega i isto toliko doživjela...

 

i nakon tog show-a je on jednom nazvao i pitao da li ju može doći vidjeti drugi dan-i nije...

 

od toga je prošlo više od 6 mjeseci...

 

ja ga do danas nisam čula...

 

međutim,sada mi je prekipjelo i odlučila sam ga kontaktirati u želji da čujem i vidim kako i što dalje on misli ,imati sve crno na bijelo,i pismeno!

 

namjeravala sam ga nazvati i pitati možemo li se naći i razgovarati kao ljudi,ili ćemo komunicirati preko centra za socijalnu skrb!

 

htjela bi čuti vaš savjet,savjet stručnjaka...

 

i pitati vas koja su mi prava ako ju prizna??

 

unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vaša roditeljska skrb ostaje netaknuta, a njegova se počinje ostvarivati, kao i djetetova prava.

 

Očito imate želju da otac na neki način participira u životu djeteta, jeste li spremni uskraćivati tu mogućnost?

Ne moramo zamišljati bajkovite, idealne roditeljske odnose s djecom, ali ako ne postoji mogućnost temeljem upisanog očinstva, kakva sredstva uopće imate u rukama ne bi li ostvarili barem koje od djetetovih prava?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Nisam siguran da se samo tako može pobjeći od obaveze uzdržavanja zajedničkog djeteta! Prvu stvar koju bi ja napravio je prijava CZSS-u, takvu je osobu potrebno dezavuirati na svakom mjestu, prisiliti ga da učestvuje u troškovima djeteta i zato postoje pravni mehanizmi, POSTOJE I TREBA IH PRIMJENITI! Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala vam svima na odgovorima,većinu toga znam i sama...

 

ali me zanima jedno...

 

kada se utvrdi očinstvo,koja su njegova prava sa obzirom na to da je iz drugog grada?

 

da li ja mogu imati potpuno skrbništvo,i kako funkcioniraju viđanja?

 

(primjer...on je nju viđao njena prva 3 mjeseca,dakle ne poznaje ju,niti ona njega...da li on može nju "uzeti" i odvesti ju kod sebe?)

 

DA LI JE SVE TO VRIJEDNO TIH NATEZANJA PO SUDU???!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Roditelji djeteta imaju i prava i dužnosti prema njemu, a zajednički naziv je roditeljska skrb.

Vi ćete biti roditelj kojemu je dijete povjereno.

Otac, koji s djetetom ne živi, imat će obavezu sudjelovati u njegovom uzdržavanju.

 

Dijete će imati pravo (naglasak je na djetetu) susretati se i družiti s ocem. I to mu pravo više ne može nitko osporavati.

Uz činjenice da je otac u drugom gradu, da je dijete vrlo niske kronološke dobi, da se do sada nisu viđali, bit će određeno vrijeme kad će se otac i dijete susretati i družiti: možda u vašem prisustvu obzirom da je djetešce maleno, ali da je mrvicu starije moguće bi bio određen nadzor za to vrijeme čisto kao prijelazni period. Poanta tog perioda koji ne bi smio biti predugačak i trajati godinama jest da se uspostavi emocionalni odnos djeteta i oca, a sve da bi bili spremni na nastavak samostalno, bez otpora, uz podršku i poticaje.

 

Za vjerovati je da nitko neće odrediti da dijete staro 10 mjeseci otputuje 15 dana ili odmah sada bude vikendima kod oca kojeg nije viđalo. No, izvjesno jest da će se to jednom i dogoditi.

 

Ako se otac sjeti utvrđivanja očinstva jednom kasnije, moguće da će vrijeme koje protekne raditi protiv tog njihovog međusobnog odnosa koji je možda mogao biti već uspostavljen, iako su svakavi scenariji mogući.

 

A je li vrijedno... U odnosu na što? :misli:

Dijete oca trenutno nema- ne može ga izgubiti, a možda bi ga ipak moglo u nekom segmentu života ili osobnoj potrebi dobiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija