Jump to content

upis u zemljišne knjge


anonimno

Preporučene objave

Obratiti se odvjetniku koji će onda pokrenuti odgovarajući postupak za upis vlasništva, te obavezno staviti zabilježbu spora u zemljišnoj knjizi. U ovom slućaju se treba obavezno javiti odvjetniku koji je uistinu "skup", ali to je jedina mogućnost, ako upisani vlasnik ne želi priznati ugovor koji je prije sklopljen sa Vama. Ako bi vam on to priznao, onda treba izvaditi z.k. izvadak za taj stan, te sa vlasnikom otići kod Javnog bilježnika da sastavi ispravu kojom će priznati vama vlasnštvo na stanu, te podnjeti prijedlog za upis u zemljišne knjige

wrote:

Što napraviti ako za darovani stan daroprimatelj ima darovni ugovor iz kojeg je vidljivo da je stan darovan njemu, a ne može se upisati u zemljišne knjige jer je u njih upisan, sa datumom novijim od sklopljenog darovnog ugovora, novi vlasnik

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru, medjutim zamolio bih jos za misljenje o tome sto se desava sa darovateljem, odnosno da li je darovanje istovjetne nekretnine dvjema osobama legalno. Podlijeze li takav darovatelj krivicnom postupku i da li je duzan ostecenom (prevarenom) daroprimatelju nadoknaditi iznos darovane nekretnine?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Darovanje je dobrovoljan i besplatan pravni posao. Ne može se govoriti ni o kakvoj naknadi štete ni odgovornosti darovatelja ako je stvar darovao dvojici.

Po mom mišljenju ako se druga osoba uknjižila prije vas u zemljišne knjige kao vlasnik, vi ste izgubili nekretninu, jer vlasništvo nekretnina stječe onaj tko se prije uknjižio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Za stjecanje vlasništva na nekretninama bitan je upis u zemljišne knjige, odnosno vlasništvo nekretnine se stječe upisom u zemljišnu knjigu . U vašem slučaju, ako je kasniji daroprimatelj savjestan ( nije znao i nije mogao znati da je stanom ranije raspolagano) , on postaje vlasnik nekretnine i prema njemu nemate nikakovih šansi. To je moje mišljenje i vrlo teško ćete uspjeti protiv savjesnog stjecatelja nekretnine. Da se nije radilo o darovanju kao bezteretnom pravnom poslu, Vi biste imali pravo od otuđivatelja tražiti povrat plaćene cijene ili sl., a ovako mislim da ni prema njemu nemate za istaknuti nekakav pravno osnovan zahtjev. No, uvijek vrijedi pokušati. Mislim da svatko prije svega treba štititi svoje pravo ( mislim na podmošenje prijedloga za uknjižbu), a tek onda očekivati zaštitu od pravnog sustava.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija