Jump to content

dug po tekućem računu


gordanap

Preporučene objave

Tat mi je nedavno umro, iza njega je ostao dug po tekućem računu. Mama je prihvatila njegovo nasljedstvo, djeca se odrekla. Budući da iza tate nije ostala nikakva imovina, da li za mamu vrijedi da ne odgovara za tatin dug jer u zakonu pise da odgovara samo do vrijednosti naslijeđene imovine?!

Što banka može poduzeti u vezi toga? Da li može tražiti da se ipak plati budući da je živio i potrošio ga u bračnoj zajednici s mojom mamom?

Molim vas odgovor.

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

gordanap je napisao:

Tat mi je nedavno umro, iza njega je ostao dug po tekućem računu. Mama je prihvatila njegovo nasljedstvo, djeca se odrekla. Budući da iza tate nije ostala nikakva imovina, da li za mamu vrijedi da ne odgovara za tatin dug jer u zakonu pise da odgovara samo do vrijednosti naslijeđene imovine?!

Što banka može poduzeti u vezi toga? Da li može tražiti da se ipak plati budući da je živio i potrošio ga u bračnoj zajednici s mojom mamom?

Molim vas odgovor.

Hvala

 

pa zasto je pobogu prihvatila nasljedstvo ako je znala da ima samo dugova?

Ako su zajedno digli kredit,zajedno odgovaraju za njega, ako je samo on digao taj kredit a ona nije jamac, ne odgovara za dug.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne kužim sad, ako mama odgovara samo do visine naslijeđenog dijela, a naslijedila je ništa u plusu, znači da ne treba odgovarati za dug iako ga je prihvatila. zar ne?

Dug na tekućem je nekoliko tisuća kuna, nije to kredit i nema jamca, mislim da je svatko u Hrvatskoj tko ima plaću u bar nekakvom dozvoljenom minusu.

Prije ostavinske smo mislili nekako pokriti taj minus i nismo razmišljali, zato je mama to i prihvatila, ali i to je puno novaca pa ako ga ne trebamo dati, zašto se opet zaduživati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A što je sa ovim člankom iz Zakona o nasljeđivanju?

 

Opseg nasljednikove odgovornosti za dugove

 

Članak 139.

 

(1) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove.

 

(2) Nasljednik koji se odrekao nasljedstva ne odgovara za ostaviteljeve dugove.

 

(3) Nasljednik odgovara za ostaviteljeve dugove do visine vrijednosti naslijeđene imovine, s time da na visinu vrijednosti naslijeđene imovine i vrijednost ostaviteljevih dugova koje je nasljednik već podmirio sud pazi samo na prigovor nasljednika.

 

Od kud bi se banka namirila za plaćanje tog minusa?

Recimo da smo naslijedili auto, auto bi morali prodati, i namiriti banku, a zadržali bi ono što ostane.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija