Jump to content

Izvanbračna zajednica-rok


Cekinjo

Preporučene objave

Trebalo bi mi mišljenje u pogledu dana od kada, po vašem mišljenju počinje teći rok od tri godine za izvanbračnu zajednicu, određen u obiteljskom zakonu. Znači, ovdje se radi o nasljeđivanju, a ne o obiteljskim odnosima. Pitam to zbog prijelaznih i završnih odredbi zak o nasljeđivanju di piše:

 

Članak 257.

(2) Kad je ovim Zakonom određen rok koji po odredbama koje su prestale vrijediti nije bio predviđen, taj rok ne može početi teći prije stupanja na snagu ovoga Zakona.

 

Obiteljski zakon predviđa retroaktivnost, a po ovome, kod nasljednog prava nema retroaktivnosti za izvanbračnu zajednicu. A rok nije predviđen u zak o nasljeđivanju, nego u obiteljskom...

 

Malo blentavo, po meni.

 

Ako netko ima mišljenje, bio bih mu zahvalan na njemu, imam jedan slučaj pa nisam siguran što da mislim-znači, pitam vas: kad se u smislu nasljednog prava smatra da je zajednica počela, gledajući gore navedenu odredbu? Dan stupanja na snagu (zak o naslj) ili prije stupanja na snagu (gledajući po obiteljskom)

 

Hvala.. :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne shvacam u cemu je problem. Pokazite mi clanak u ZN u kojemu je predviđen određeni rok za priznavanje zivotne zajednice.

Tocno,

ne mozete jer je rok predviđen u ObZ i time ne spada pod zavrsne odredbe ZN-a.

Inace, sporno je jeli za nasljedno pravo sada uopce vrijedi 3 godine ili rođenje zajednickog djeteta ili sudac jos uvijek sam moze odlucivati koliko dugo bi ta zajednica trebala trajati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, za taj rok od 3 godine iz obiteljskog, to je super, onda se prijelaz i završ odredbe tog zakona ne bi smjele primijenit na ovaj slučaj ako je to po odredbama nasljednog prepušteno subj odluci suca.

 

Ma znaš i sam da nema odredbe u nasljednom koja pobliže određuje trajanje izvanbr zajednice, imaš samo onu neodređenu 'koja je trajala duže vrijeme'.

 

Bitan je trenutak od kojeg će sudac računat postojanje izvanbračne zajednice, znači početak trajanja te zajednice. Jer, u odluci koja je trenutno po žalbi na 2 stupnju, isti je utvrdio da je izvanbr zaj trajala još daaavno prije stupanja na snagu ZN-a.

 

A to po meni nije u skladu sa prijelaznim i završnim odredbama ZN-a, konkretno, čl 257 st 2. ZN.

 

Moja logika je bila, rok se računa od stupanja na snagu ZN-a, 3 godine treba da se prizna izvanbračna zajednica (nije bilo djece, nije rok od 1 g), ostavitelj je umro 2004, Zn stupio na snagu 2003, e voila---nema izvanbračne zajednice jer nije prošao rok određen obiteljskim zakonom.

 

 

Slobodno me ispravi ukoliko smatraš da ta logika nije ispravna.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok, postojala je, bar ta osoba tako tvrdi, izvanbračna zajednica između nje i ostavitelja. Ostavitelj je umro 2004 i nakon toga je pokrenuta parnica u kojoj ta osoba traži da joj se prizna nasljedno pravo.

 

To bi uglavnom bilo to, nije sad nešto ekstra. Za ovu temu nisu toliko bitne činjenice, već samo računanje roka za izvanbračnu zajednicu.

 

Znam da je u obiteljskom zakonu određeno da će se taj zakon primjenjivat na obiteljske odnose koji su nastali prije dana početka primjene, ako nije drukčije određeno.... što bi moglo značit da će se moć retroaktivno gledat i na izvanbračnu zaj. i na druge obit. odnose.

 

Ali, čitanjem članka 252 ZN-a takav način 'računanja' nije moguć. Članak se treba pročitat više puta da bi ga se skroz shvatilo, ali na kraju zaključak bi po meni trebao biti:

 

- rok koji po odredbama koje su prestale vrijediti nije bio predviđen (to je rok za izvanbračnu, ona nije bila ranije predviđena kao osnov nasljeđivanja niti se spominjao neki rok-to je onaj stari zakon, još iz SFRJ, preuzet 90-tih, prestao je vrijedit),

- taj rok ne može početi teći prije stupanja na snagu ovoga Zakona (to ne treba dodatno objašnjavat).

 

Rok za izvanbračnu je određen u obiteljskom zakonu i u smislu obiteljskih odnosa, ok, neka je retroaktivan, ali u smislu nasljednog prava (temeljem gornje odredbe) ne može biti retroaktivan. Po meni.

 

Je da to ide meni u korist, primjena jedne odredbe zakona, a odbijanje da se primijeni druga odredba istog zakona, ali prijelazne i završne odredbe jednog zakona ne mogu se primijeniti na drugi, a materijalne odredbe, kojima se nešto pobliže određuje, po meni bi se mogle.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija