Jump to content

Presretač nije dozvoljen


ljutko

Preporučene objave

Pravilnik o načinu postupanja policijskih službenika u obavljanju poslova nadzora i upravljanja prometom na cestama

 

 

Članak 6.

 

Znakove kojima se naređuje smanjenje brzine kretanja, ubrzavanje kretanja i zaustavljanje određenog sudionika u prometu, policijski službenik može davati i iz policijskog vozila.

 

U slučajevima iz stavka 1. ovoga članka, na krovu policijskog vozila mora biti uključeno plavo rotacijsko svjetlo ili bljeskalice plave boje i zvučni signali, policijsko vozilo kreće se iza ili ispred vozila koje se namjerava zaustaviti, a policijski službenik pomoću pločice »Stop policija«, rukom ili drugim tehničkim sredstvom izdaje sudioniku u prometu odgovarajuće naredbe odnosno zapovijedi.

 

 

Ministar

Tomislav Karamarko, v. r.

 

obzirom da presretac nema nista na krovu - policija je sama sebi propisala da ga ne smije koristiti - ovo me podsjeca na jubitoa :smijeh2::smijeh2:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Too majstore :palac: Eto da ne stvaramo diskusiju oko "u pravilu" sprijeda, straga ili štajaznamotkud, ovo je bez svake sumnje vrlo čvrsto i bez potrebe za ikakvom polemikom.

Eto ako ništa drugo ovim se pokazuje "stručnost" i pamet onih koji sastavljaju takve pravilnike :smijeh: , a na može biti našu korist ;-)

 

Dakle ajmo sad konkretno..

Autoput ograničenje standard 130 km/h. Ti ga malo pustiš slanca (može on kako ne bi mogo) pa ode do ajmo cca 182 km/h dakle više od 50 preko.. Iza tebe se zalijepi presretač i eto ti ga...

 

I šta sad ?? kako bi to recimo išlo - ono priča sa policajcem presretačem, pa onda priča na sudu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

i na kraju ti lijepo platiš kaznu a spiku sa policajcem zaboravi jer on nije tamo da baca spiku sa kamikazama po autoputu već da takve sankcionira. presretač ima plave bljeskalice,ima sirenu,ima displej sa ispisom ,a za one koje slabo vide dečki imaju i dobar razglas ( megafon) kojim ti glasno i razumljivo kažu što trebaš učiniti ako neznaš( paz to možeš dobro čuti i pri velikim brzinama bez obzira dali slušaš u automobilu neki svoj hit mladosti... ovaj ministar je još nov nije on sve naučio a kamo li radio na tim poslovima,polako bude on to sve skužio.. vozi polakše i sve OK. :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

siguran sam da bi se situacija zavrsila kako je deltacro opisao - no ovdje je definitivno rijec o propustu u pisanju pravilnika

 

 

po meni - propust je golem - a moguce konzekvence padaju na vozaca presretaca (jer je morao biti svjestan da moze biti kazneno odgovoran ako netko strada u potjeri a on nije bio u pravilno obiljezenom vozilu)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moje mišljenje je da se plavo rotacijsko svjetlo na krovu odnosi na službena obojena vozila ili na vozila civilna (službena) kad se plavorotirajuće svjetlo jednostavno stavi na krov obzirom da ima magnet na tom svjetlu ili sistem vakuma,no one plave bljeskalice nisu povezane sa rotirajućim plavim svjetlom na krovu,naime one se nalaze s prednje i zadnje strane recimo ima ih presretać,odlično su vidljive,onaj displej ispisuje odnosno prikazuje sve naredbe kao vas izvjesti da se radi o vozilu "policije" da smanjite brzinu,da pratite navedeno vozilo,da zaustavite svoje vozilo i sve zavisi koje naredbe vam daju policajci iz civilnog vozila odnosno presretača...mislim da upravo to plavo rotirajuće svjetlo na krovu nebi imalo efekta da presretač bude civilni jer time bi se istakao te nema efikasnosti,nadalje postavljanje rotirke na magnet mislim da je prosto neprimjereno jer obzirom da se radi o velikim brzinama neznam kako bi to bilo izvodivo stavljati kroz prozor na krov još i rotirkua ,a o zaustavljanju pomoću STOP tablice kroz otvoreni prozor to su instrukcije dali neki biseri iz mup-a koji nikad nisu radili te poslove,samo da znate kako je divno izbaciti ruku i recimo malu STOP tablicu pri brzini od 100 pa na više km/h a o onoj velikoj svjetlecoj da i nepričam kad odleti iz ruke od one brzine pa se priljepi nekome na vozačko staklo da onda vidiš problema....ima tu dosta nedorečenih stvari ali ipak sudionik u prometu dobro zna kad treba postupiti po kojim znacima ovlaštene službene osobe.... no moram još samo nešto ubaciti u ovu raspravu...kad svi pronalaze neke cake kako bi umanjili zakonito postupanje policije,kako onda budete postupili kad vas recimo nitko nebude zaustavo već samo na naplatnoj kućici dobijete fotografiju ili uvid u video zapis vašeg prekršaja te ono što dalje slijedi prekršajne naloge ili uplatnice ??? nema rotirki,nema STOP tablica ,nema jurnjave,nema spike sa policajcima i dogovora oko sređivanja kazne samo šuti i gledaj svoj počinjeni prometni prekršaj !!!!!! ato bude uskoro sprovedeno u praksu koliko sam upoznat..... sretno ! :kavica:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

plavo rotacijsko svjetlo ili bljeskalice plave boje

 

 

nemam pojma o cemu ti pricas

 

vidim da nemaš..

zato što si opet zanemario veznik ILI..

pa citirao tekst koji ide iza njega..

 

zakonske tekstove treba znati čitati, i posebno obratiti pažnju na SVAKU riječ, pogotovo veznik..a on je, u ovoj raspravi koja se razvila, potpuno zanemaren..

i delcatro se sav polomio pokušavajući obraniti svoje mišljenje, objašnjava čovjek naširoko i nadugačko nepotrebno..a ti opet tepeš svoje jer si iz zakonskog teksta uzeo samo ono što tebi odgovara....

 

dakle, imaš veznik ILI, a to znači da postoje alternative,pa ako nema nešto, npr. to nesretno plavo rotacijsko svjetlo na krovu, a ima bljeskalice plave boje npr. sve je ok...

 

jel' sad razumiješ o čemu ti pričam??

:namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

mislim da me deltarcro shvatio, a da je potpuno jasno da ja ovdje pricam o lose napisano pravilniku, a ne o izgledu presretaca.

 

koliko god mi je presretac mrzak, on izgleda upravo na nacin kako treba izgledati i potpuno je jasno svakom vozacu sto se desava kada ga presretac "zasvijetli".

no da ponovim, TO NIJE POANTA OVE TEME.

 

poanta:

karamarko je svojom vlastitom odlukom ucinio "kvalitetno obiljezenog" presretaca nedozvoljenim :vrti:

 

 

 

@jazz

ajde ti lijepo procitaj cijeli pravilnik, pa onda jos jednom clanak pravilnika, pa se onda lijepo nazad javi, ali prvo s isprikom. ako nista drugo probaj procitati CIJELU recenicu (od tocke do tocke) :kavica:

obzirom da ti malo teze ide evo ti i malog rezimea spomenutog clanka:

na krovu mora biti:

- rotirka ili bljeskalica

- sirena

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kada policijski službenici sudionicima u prometu davaju znakove IZ vozila mogu se koristiti:

 

1. rotaciono svjetlo koje se u slučaju upotreba mora koristiti na krovu vozila. Strogo je zabranjeno korištenje iste u unutrašnjosti vozila.

 

2. Opremu unutar vozila koja je propisana u

PRAVILNIK O REGISTRACIJI I OPREMI VOZILA MINISTARSTVA UNUTARNJIH POSLOVA

 

3. Zvučni signali.

 

Pogrešno je tumačenje da sve to mora stajati na krovu vozila.

 

Nelogičnosti postoje, ima ih dosta, ali uopće nisu spomenute u ovoj temi, tj. još ih niste prepoznali. Spomenut ću samo da po novom pravilniku o načinu postupanja prilikom davanja znakova iz vozila se MORAJU koristiti zvučni signali. U pravilniku o opremi vozila MUP-a presretači ne moraju biti opremljeni višetonskim zvučnim uređajima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

@jazz

ajde ti lijepo procitaj cijeli pravilnik, pa onda jos jednom clanak pravilnika, pa se onda lijepo nazad javi, ali prvo s isprikom.

 

ljutko, ti si jedan jaaako naporan tip :misli: i tvrdoglav...

 

a voliš biti i pametan..

 

pa budi,

meni tak' svejedno..

samo, žao mi ljudi koji ovdje zalaze i čitaju napisano, pa bi tvoje pojedine postove mogli prihvatiti zdravo za gotovo..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ljutko je napisao:

 

 

poanta:

karamarko je svojom vlastitom odlukom ucinio "kvalitetno obiljezenog" presretaca nedozvoljenim :vrti:

 

 

To je samo tvoje mišljenje kako ti na to gledaš,ali u stvarnosti su stvari drugačije.Mi smo premali ljudi da bi sa time razbijali glavu.Presretača je uvela država i MUP i ja ti kažem da to nitko neće pobit dali presretač smije radit ili ne.Nemoj čitat zakon između redova,nego pročitaj od a do ž pa i one veznike,a pročitaj si i član 150 Zakona o sig.prometa

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija