Jump to content

pomoć- dali je stan zajedničko vlasništvo


bobyzagreb

Preporučene objave

Moj tast je bio nosilac stanarskog prava na stan u kojem smo živjeli ja i supruga.Kada je došla mogučnost otkupa stana moja majka je dala novac za otkup stanarskog prava i tast je otkupio stan i kao vlasnike upisao suprugu i mene:Dali je pravno tu sve čisto što se tiće vlasništva jer smo umeđuvremenu prodali stan kupili kuću na koju smo upisani kao suvlasnici i sada kada se rastajemo supruga zahtjeva vaći dio jer kao je stan bio od njenog oca.Ko je tu u pravu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste detaljno opisali što se točno desilo, i kakvim je dokumentima (ugovorima, izjavama) sve skupa bilo praćeno.

Pravni odnosi mogu biti regulirani i usmenim dogovorima koji imaju značenje ugovora, ali ih je onda teško naknadno točno definirati. Zato se situacija može interpretirati na različite načine.

 

Jedna moguća interpretacija je da se radi o faktičnim darovanjima - prvo je Vaša majka darovala novac za stan, a nakon toga je tast darovao stan Vama i supruzi.

 

U tom slučaju stan je zajednički u jednakim dijelovims, pa je i imovina stečena u braku nakon toga, a koja se temelji na tom stanu, zajednička.

 

Zbog takvih mogućih različitih interpretacija desit će se slijedeće. Vaša supruga naći će odvjetnika koji će dati njoj za pravo (recimo stavom da se radi o dijelu njezina nasljedstva pa pripada samo njoj), a Vi ćete naći odvjetnika koji će dati Vama za pravo. I onda ćete se suditi, a odvjetnici zarađivati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Poštovani!

 

 

Molim, ako mi netko može pomoći, imam pitanje na koji kolegica treba odgovor.

 

 

 

U braku je bila oko 3 godine kada je njezin suprug naslijedio kuću darovnim ugovorom (od bake). Oni u toj kući žive, zajedno sa djecom.

 

U slučaju rastave, da li ona ima nekakvo ( i kakvo) pravo na dio kuće?

 

 

S poštovanjem, zahvaljujem ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Carla je napisao:

Poštovani!

 

U braku je bila oko 3 godine kada je njezin suprug naslijedio kuću darovnim ugovorom (od bake). Oni u toj kući žive, zajedno sa djecom.

 

U slučaju rastave, da li ona ima nekakvo ( i kakvo) pravo na dio kuće?

 

Imovina stečena nasljeđivanjem je isključivo vlasništvo onog bračnog druga koji je tu imovinu stakao nasljeđivanjem i ne spada u bračnu stačevinu koja se u slučaju razvoda dijeli među supružnicima.

Dakle,odgovor na vaše pitanje je: Ne

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija