Jump to content

rastava Austrija ili RH?


petarsi

Preporučene objave

Molim da mi se pomogne?

 

U braku smo 15tak godina. Brak smo sklopili u RH a živili smo zajedno sa troje zajedničke djece u Austriji.

Nakon pogoršanja bračnih odnosa ja sam doslovno protjeran u RH. No da ne duljim nadao sam se pomirenju ali izgleda ništa od tog. Djecu mi se brani vidjeti a i bivša se već snašla.

 

Gdje se podnosi zahtjev za razvod braka u Austriji ili RH?

Bivša ne želi kontaktirati, ucjenjuje me djecom te preko drugih poručuje da dođem nešto potpisati???

Na koji će mi se način odrediti alimentacija od koje ne bježim i na koji ćemo način podjeliti imovinu.Od nekretnina posjedujemo kuću u izgradnji u RH.

Da li je moguće da je ona već pokrenula u Austriji

brakorazvodnu parnicu iako smo oboje hrvatski državljani.

 

Hvala na pomoći ! :place::place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi ste oboje supružnika državljani RH i u mogućem postupku razvoda braka je nadležan općinski sud u RH na čijem ste području imali posljednje zajedničko prebivalište.

 

Zakon o parničnom postupku

 

Nadležnost u bračnim sporovima

 

Članak 54.

 

Za suđenje u sporovima radi utvrđivanja postojanja ili nepostojanja braka, poništaja braka ili

rastave braka (bračni sporovi) nadležan je pored suda općemjesne nadležnosti i sud na čijem su

području bračni drugovi imali posljednje zajedničko prebivalište.

Ako je u bračnim sporovima sud u Republici Hrvatskoj nadležan zato što su bračni drugovi

imali posljednje zajedničko prebivalište u Republici Hrvatskoj odnosno zato što tužitelj ima

prebivalište u Republici Hrvatskoj, mjesno je nadležan sud na čijem su području bračni drugovi imali

posljednje zajedničko prebivalište odnosno sud na čijem području tužitelj ima prebivalište.

 

 

Dakle,ukoliko želite,vi možete podnijeti tužbu za razvod braka.

 

U brakorazvodnoj parnici.odnosno u presudu koju će po okončanju iste donijeti nadležni sud odlučuje se:

1.da se brak razvodi

2.da malodobno dijete ili djeca nastavljaju živjeti s jednim od roditelja uz zajedničku rodfiteljsku skrb

3.načinu sureta i druženja djetetea/djece sroditeljem s kojim neće živjeti po razvodu braka

4.mjesečnom iznosu uzdržavanja koji je dužan snositi roditelj s kojim djete ili djeca neće živjeti.

 

Uzdržavanje (alimentacija) prvenstveno se određeuje prema potrebama djece,a pri konačnoj odluci suda uzima se u obzir i mogućnost davatelja uzdržavanja,njegova ukupna primanja,mogućnost povećane zarade,druge obveze uzdržavanja itd.

 

Imovina stečena u braku,ukoliko je nije moguće podjeliti sporazumno,djeli se u posebnom parničnom postupku..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija