Jump to content

Što izabrati?


tanja17

Preporučene objave

Molim pomoč,

mama bi htjela da ja budem vlasnica stana i kad ona umre da ga naslijedimo sestra i ja. Brat se odrekao svoga dijela.

Mama se udala prije godinu dana i sada bi ona da mi (sestra i ja) naslijedimo taj stan. Sestra živi u stanu a mama i njen muž nisu nikada živjeli u stanu.

Kaj bi bilo najbolje darovni ugovor , Doživotno uzdržavanje ili dosmrtno? Kaj se mogu ti ugovori napraviti na dvije osobe (sestru i mene).

Hvala na pomoći

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oporuka bi bila najnezgodnija opcija...

Darovanje bi trebalo biti dovoljno ukoliko se moze izvesti.

Za ugovore o dozivotnom i dosmrtnom uzdrzavanju uvjek savjetujem da se izbjegavaju kad god je to moguce jer stvaraju niz problema.

E sad, kako to izvesti najbolje.

Sve ovisi o nekoliko pitanja:

Dakle, stan je kupljen prije nove veze majke,ali jeli se jos otplacuje?

ako da, onda mozemo odmah u startu zaboraviti na darovni ugovor i jedino igra dozivotno/dosmrtno uzdrzavanje

Jeli vas brat dobio vec neki svoj dio na poklon ili mu je obecano da ce nesto nasljediti?

Ako ce se njemu moc osigurati nuzni dio, to pojednostavljuje cjelu pricu.

Jeli vasa majka ima jos neku znacajniju imovinu osim stana?

To je sada opet bitno da znam koliko imamo "lufta" za sastavljanje moguce oporuke i izbjegavanje problema nakon majcine smrti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Stan je prvo bio na tatu onda kad je on saznao da je bolestan stavio ga na mamino ime.Stan je još u otkupu.

Mama nije platila ni jednu ratu kredita koji sada glasi na njeno ime. Sestra i ja plačamo rate. Brat se nigdje službeno ne vodi da se odriče nekretnine nego je to bio usmeni dogovor između nas troje. Mama ima nešto parcela u Moslavini ali je to jako sitno.

Hvala na pomoci!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

notarica je napisao:

zzz_zzz je napisao:

Za ugovore o dozivotnom i dosmrtnom uzdrzavanju uvjek savjetujem da se izbjegavaju kad god je to moguce jer stvaraju niz problema.

Kako to misliš?

Možeš malo pojasniti.

Ja osobno smatram da su to vrlo dobri ugovori, naravno ako se ostvare sve ugovorne obveze.

 

Pa upravo u tome i je stvar, AKO se ostvare sve ugovorne obveze. Kad je situacija jasna kao ovdje, onda nema problema i ovi ugovori su tada naravno najbolje rješenje. Međutim, kad se ugovori o dozivotnom i dosmrtnom uzdrzavanju zele koristiti da bi se nekoga izbacilo iz nuznog djela (a to je cini mi se dosta cest slucaj) onda oni mogu stvoriti vise problema nego koristi. A i kad je stvarni cilj ugovor o dozivotnom uzdrzavanju stvaranje obostranih obveza, problemi mogu nastupiti kad se odnosi poremete i jedna strana vise ne zeli biti vezana takvim ugovorom sto nije slucaj kod oporuke.

 

 

tanja17 je napisao:

Stan je prvo bio na tatu onda kad je on saznao da je bolestan stavio ga na mamino ime.Stan je još u otkupu.

Mama nije platila ni jednu ratu kredita koji sada glasi na njeno ime. Sestra i ja plačamo rate. Brat se nigdje službeno ne vodi da se odriče nekretnine nego je to bio usmeni dogovor između nas troje. Mama ima nešto parcela u Moslavini ali je to jako sitno.

Hvala na pomoci!

 

Ovdje je situacija jasna:

 

1. Sklopit cete ugovor o dozivotnom uzdrzavanju

2. uplacivat cete majci svaki mjesec onoliki iznos koliki je potreban za podmirivanje kredita

3. majka ce otplacivati kredit.

 

Vi cete imat dokaz da ste majku uzdrzavali , stan ce biti otplacen i nitko nema sanse da se umjesa tu

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija