Jump to content

Ratni put


biljuska

Preporučene objave

biljuska je napisao:

Pozdrav! Zanima me kod postupka umirovljenja kako do ratnog puta! Da li se to mora ići od zapovjednika do zapovjednika ili pišete nekakav zahtjev? Konkretno treba iz 106 osiječke brigade!

Djelomično točno.

Ukoliko osoba o kojoj je riječ nije do sada tražila i dobila opis ratnog puta treba od svog ratnog zapovjednika (najbolje zapovjednika satnije pa na više) pribaviti opis ratnog puta s njegovim potpisom, ovjerenim kod javnog bilježnika (u praksi to obično bude ovako: branitelj sam opiše svoj ratni put, a zapovjednik, ukoliko je suglasan sa napisanim, potpiše isti kod javnog bilježnika).

Zakon propisuje tek da opis ratnog puta mora sadržavati prikaz ratnih zadataka koje je hrvatski branitelj iz Domovinskog rata izvršavao u obrani suvereniteta RH za vrijeme trajanja Domovinskog rata, pa stoga nije potrebno pisati romane sa više sporednih likova nego se treba usredotočiti na bitno.

Nakon što ste završili navedeno, podnosite zahtjev za izdavanje opisa ratnog puta kod nadležnog Ureda za obranu, a kao razlog treba navesti postupak za ostvarivanje prava na mirovinu.

Predmetni zahtjev, zajedno sa potvrdom o statusu HB i potvrdom o pripadnosti, Ured za obranu dostavlja postrojbi HV koja je pravna slijednica 106. brigade, kako bi ista napisala (službeni) opis ratnog puta.

Eto.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

morskywuk je napisao:

... treba od svog ratnog zapovjednika (najbolje zapovjednika satnije pa na više) pribaviti opis ratnog puta s njegovim potpisom, ovjerenim kod javnog bilježnika... pa stoga nije potrebno pisati romane sa više sporednih likova nego se treba usredotočiti na bitno....

Predmetni zahtjev, zajedno sa potvrdom o statusu HB i potvrdom o pripadnosti, Ured za obranu dostavlja postrojbi HV koja je pravna slijednica 106. brigade, kako bi ista napisala (službeni) opis ratnog puta.

...

Može, ali ne treba ( gubljenje vremena i ...) od svog zapovjednika pribaviti opis ratnog puta jer će postrojba ili ustanova (postrojba, Zapovjedništvo,Uprava...) po zahtjevu (po službenoj dužnosti...) ionako pisati ratni put relativno vrlo šturo prema podacima kojima ona raspolaže kao sljednica "ugašene" postrojbe ( obrasci tipa obr.1, VoB broj x itd...) u stilu: postrojba, organizacijski dio od- do- dužnost i sl. Svaka razlika koja se uoči između romana koji zapovjednici ovjeravaju kod bilježnika i braniteljji podnose uz zahtjev ima za rezultat dulje trajanje izdavanja puta, možebitni upravni (i drugi postupci...) za dokazivanje što je istina (jesu li zapovjednici pisali istinu kada su slali izvješća i popunjavali obrasce ili sada kada pišu romane...). Normlano da ima i prednosti ako se ukaže i dokaže da evidencija nije točna. Najbrže je obratiti se Uredu za obranu te ured, koji praktično već ima "kostur" ratnog puta (temeljem svoje evidencije), zatraži od sljednice potvrdu - ratni put.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nemojte da vam uredi i zapovjedništva kroje gaće jer ste nadrapali. Službeni ratni put je ništa drugo nego produžena verzija nekakve potvrde sudjelovanja u ratu. Govorim iz osobnog iskustva gdje mi je liječnica na plp rekla da se iz toga ratnog puta ne vidi da li sam bio u ugrožavajućim situacijama , a to direktno utječe i na rvi kao ina omjer rat-mir. . Da skratim : potraži prijatelju zapovjednika i ne prepuštaj se onima iz ureda i S-ova. Sretno!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelju nađi bilo kojeg zapovjednika iz svoje brigade ili svoje desetine napiši zajedničku izjavu i neka zapovjednik potpiše i ovjerite kod javnog bilježnika i predaj u Ministarstvo branitelja i rješio si problem ratnog puta. Uvjet je da si registrirani branitelj u Ministarstvu.prijatelj.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

beretka je napisao:... neka zapovjednik potpiše i ovjerite kod javnog bilježnika i predaj u Ministarstvo branitelja i rješio si problem ratnog puta. Uvjet je da si registrirani branitelj u Ministarstvu...

Ako tako postupi mislim da će se načekati ratnog puta, jer prvi put čujem da MOBMS (čitaj ministrica Kosor ili netko ovlašten u njeno ime) piše, ovjerava i izdaje ratne puteve i da takve HZMO uvažava. Ako griješim onda se ispričavam tisuću puta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sumnjam da će HZMO prihvatiti ikakv dokument koji nema pečat ureda za obranu ili MORH-a. Prema tome, ovu priću sa osobno napisanim i ovjerenenim ratnim putem zaboravite. Ako ste još uvijek DVO, tada ratni put tražite putem svoga personalca, a ako niste tada putem ureda za obranu. Na žalost, sadašnji službeni ratni putevi su toliko šturi da bi im s pravom bolje pristajao naziv proširena potvrda sudjelovanja u ratu. Koliko sam upoznat, svi se pišu na jednom mjestu, u Dugom Selu gdje je trenutno pohranjen arhiv MORH-a. Općenito u MORH-u vlada popriličan nered, cijela ta prića sa pravnim sljedbenicama ugaslih postrojbi je jedan veliki čušpajz i šanse da se neki bitni podaci vašeg ratnog puta izgube, tj ne spomenu, su velike - ovo govorim iz vlastitog lošeg iskustva. Da ne spominjem da se na taj ratni put čeka nekoliko mjeseci. Također ako ste promijenili više postrobi obratite pažnju na datume, oni u ratnom putu se moraju 100% poklapati sa onima koji su navedeni u potvrdi o sudjelovanju u ratu koju izdaju uredi za obranu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

zadrav je napisao:

Sumnjam da će HZMO prihvatiti ikakv dokument koji nema pečat ureda za obranu ili MORH-a.

 

sadašnji službeni ratni putevi su toliko šturi da bi im s pravom bolje pristajao naziv proširena potvrda sudjelovanja u ratu.

 

Ili pečat mup-a.

 

A što se tiče šturosti za ratni put je bitno da se iz istoga vidi koje je zadaće osoba obavljala ( akcije, terene i slićno ) i da li je istom prilikom bila izložena ugrožavajućim situacijama po svoj život ( da li je bila izložena neprijateljskoj vatri, granatiranju, ranjena, zarobljena i slićno ) te ako je da li odlikovana i s čime.

Ostali sporedni glumci nisu bitni, ono najvažnije treba sadržavati ratni put, u istome ne treba biti opisan svaki sat i svaki dan za sebe - nema potrebe trošiti papir.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kompa je napisao:

zadrav je napisao:

Sumnjam da će HZMO prihvatiti ikakv dokument koji nema pečat ureda za obranu ili MORH-a.

 

sadašnji službeni ratni putevi su toliko šturi da bi im s pravom bolje pristajao naziv proširena potvrda sudjelovanja u ratu.

 

Ili pečat mup-a.

 

A što se tiče šturosti za ratni put je bitno da se iz istoga vidi koje je zadaće osoba obavljala ( akcije, terene i slićno ) i da li je istom prilikom bila izložena ugrožavajućim situacijama po svoj život ( da li je bila izložena neprijateljskoj vatri, granatiranju, ranjena, zarobljena i slićno ) te ako je da li odlikovana i s čime.

Ostali sporedni glumci nisu bitni, ono najvažnije treba sadržavati ratni put, u istome ne treba biti opisan svaki sat i svaki dan za sebe - nema potrebe trošiti papir.

 

Slažem se, ratni put ne mora biti roman niti junački ep u šesnaestercu, vidio sam svojevremeno nekoliko takvih. Ali problem je što je sada nepotpun i netoćan. Moj zadnji ratni put (koji sve ranije čini nevažećima!) uopće ne sadržava terene (bojišta) i akcije u kojima sam bio sa svojom postrojbom, a ono što navodi je nepotpuno. Konkretno,za područje djelovanja navodi se"...u području odgovornosti ukinutog Zapovjedništva OZ Karlovac i Zapovjedništva I ZP OSRH...", i ništa više. A kao pripadnik 1.Gbr bio sam i na Južnom bojištu, na Maslenici i dr. Akcije se uopće ne spominju. I kome da se žalim? I ovaj sam čekao mjesecima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ne da mi se ponovo o ovome pa sam copy/paste dio posta koji sam na istu temu pisao 31.03.2007. I dalje je sve aktualno:

 

Po "Pančićevom" zakonu opis ratnog puta je obuhvaćao prikaz ratnih zadataka koje je HB iz DR izvršavao u obrani suvereniteta RH i u kojem svojstvu, uz navode da li je sudjelovao u izravnom oružanom otporu agresoru na bojišnici i na kojim bojišnicama, da li je bio na terenima i na kojima, da li je bio u egzistencijalno ugrožavajućim situacijama (teško granatiranje, zasjede, okruženja) te u kojem razdoblju.

Novi Zakon, međutim, određuje da je opis ratnog puta prikaz ratnih zadataka koje je HB iz DR izvršavao u obrani suvereniteta RH za vrijeme trajanja DR.

Ova naoko nevelika razlika, može izazvati, i u praksi često izaziva velike probleme kod ocjenjivanja da li je neko oboljenje moglo biti posljedica sudjelovanja u DR ili nije.

Temeljem oba navedena Zakona ("Pančićev" i novi) doneseni su podzakonski propisi kojima se propisivao postupak nadležnih liječničkih povjerenstava prilikom utvrđivanja invalidnosti HB-a.

Tu nastaje problem. Iako se, kako smo vidjeli, u novom Zakonu promijenila odredba o obveznom sadržaju opisa ratnog puta, nije se promijenila odredba Pravilnika o radu liječničkih povjerenstava u postupku za ostvarivanje prava po Zakonu o pravima hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji, a koja se odnosi na utvrđivanje invalidnosti po osnovi bolesti.

Naime, ona i dalje glasi: "Kada se utvrđuje postotak oštećenja organizma na osnovi bolesti, pogoršanja bolesti odnosno pojave bolesti mora se uzeti u obzir trajanje i vrste tegoba kojima je hrvatski branitelj bio izložen u obrani suvereniteta RH prema navodima nadležne postrojbe u opisu ratnog puta i drugim dokazima o sudjelovanju u obrani suvereniteta RH koje predviđa ZUP."

Dakle, sa gledišta liječničkog povjerenstva nije svejedno da li će vam u opisu ratnog puta samo stajati da ste bili vojnik-strijelac i izvršavali zadatke koje je tražila trenutna situacija na bojištu ili će vam stajati sve ono što je propisivao "Pančićev" zakon, odnosno, u suštini, tegobe kojima ste kao hrvatski branitelj bili izloženi u obrani suvereniteta RH.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ratni put sam čekao sedam mjeseci a kada sam ga dobio ( iz Karlovca )u njemu nije stajalo baš ništa osobno,samo postrojbe,dužnosti te sukladno s istim prva crta i izloženost neprijateljskom djelovanju...

Strašno sam bio razočaran dok mi nije ljepo objašnjeno. Ono što sam uradio tada nije dobro da sada svatko zna a i kako danas sutra djetetu objasniti,druga su vremena.Hebo ih HHO.

Moj dosije će dobiti onaj tko ima ovlasti, ako ga zatraži.

To razumijem,tako i treba biti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kao prvo ima naputak kako se pise ratni put ako imate nekoga u vojsci moze vam taj naputak donijeti.drugo- za ratni put je potrebno naci zapovijednika postrojbe koji je ovlasten da vam napise ratni put te sa njim idete kod javnog biljeznika da se to ovjeri tj da je to vjerodostojno i da taj zapovijednik garantira svojom izjavom da je to legalno .trece ako ste to obavili sada taj ovjereni ratni put saljete ne znam sad kako se to zove dajte ljudi pomozite recimo ja sam to napravio preko svoje postrojbe jer sam jos bio u vojsci i poslano je za Dalmaciju u Divulje i onda ti oni posalju na kucnu adresu onaj pravi ratni put.eto toliko od mene

 

samo da kazem da bez obzira idete li u mirovinu ili ne napravite svoj ratni put nikad ne znate kad ce vam zatrebati

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija