Jump to content

alimentacija kod nezaposlenog roditelja?


malinia

Preporučene objave

Poštovani!

 

Već nekoliko godina pokušavam razriješiti pitanje alimentacije sa svojim bivšim nevjenčanim suprugom. Dijete (priznao ga je) nam ima 11 godina, a on je prije 8 godina dao otkaz i u međuvremenu navodno "ne radi". Povremeno pošalje za dijete po 100 ili 200 kn, uvijek na moju inicijativu i kad mi baš zaškripi (u prosjeku to ispada oko 1000 kn godišnje), nakon mojih dugotrajnih opravdavanja.

Dugo sam ga žalila jer je nazaposlen i stoga ga nisam željela opterećivati još i alimentacijom. No, u međuvremenu sam premještena na znatno slabije plaćeno radno mjesto i više ne mogu djetetu priuštiti gotovo ništa. Podnijela sam zahtjev za alimentaciju.

 

Sada me zanima:

1. Koliko u prosjeku traju takvi sporovi?

2. Da li na iznos utječe njegova nezaposlenost?

3. Da li počinje isplaćivati alimentaciju od dana podnošenja zahtjeva ili od dana donošenja presude?

4. Da li mogu potraživati da za dijete isplati alimentaciju retrogradno, unazad nekoliko godina(može i na štednju na njegovo ime)?

 

Hvala puno ukoliko netko nađe volje i vremena da mi odgovori...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1.Na to je teško dati precizan odgovor, jer je svaki slučaj specifičan

 

2.Da,ali osim zaposlenosti/nezaposlenosti u obzir se uzimaju potrebe djetea,eventualno druge obveze uzdržavanja koje ima obveznik uzdržavanja,mogućnost dodatne zarade itd.

 

3.Ako mislite da li će obveznik uzdržavanja početi odmah plaćati uzdržavanje po podnošenju tužbe odgovor je NE.

 

Svakako će se u presudi koja bude donešena od strane suda navesti da obveznik uzdržavanja treba platiti određeni iznos uzdržavanja od dana podnošenja tužbe pa da dana presuđenja s zakonskim zateznim kamatama,a zatim nastaviti plaćati na način i u iznosu određenom u sudskoj presudi.

 

Međutim,u tužbi za uzdržavanja se može zatražiti privremena mjere po kojoj će kad je sud donese obveznik uzdržavanja morati plaćati određeni iznos uzdržavanja i dok postupak pred sudom traje i ista će vrijediti do pravomoćnog okončanja postupka.

 

4,Možete u tužbi potraživati 5 (pet) godina unatrag od dana podnošenja tužbe,za period duži od 5 godina je nastupila zastara.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala puno, nestrpljivo sam čekala odgovor, pa bih se nadovezala kako bih mogla dalje odlučiti kako...

 

1. Vezano uz privremenu mjeru uzdržavanja dok postupak traje- na koji način bih to mogla uskladiti sa već podnesenom tužbom, predati novu tužbu u kojoj bih naznačila da se nadovezuje na prethodnu...ili? Kako to funkcionira u pravnom svijetu?

 

Problem je prvenstvano u tome što otac djeteta osim što je nezaposlen (a radno potpuno sposoban) nema ni imovine pripisane na sebe...

 

Kod pravnice na CZSS sam dobila informaciju da ukoliko u roku od 6 mjeseci od donošenja presude otac ne plati uzdržavanje, mogu podnijeti zahtjev za uzdržavanje od države, koja će teretiti njega. Da li je kod privremenog uzdržavanja jednak slučaj i kako to uopće početi rješavati?

 

Iskreno, imam osjećaj da se vrtim u krugu i sa svakim novim odgovorom pojavljuje se barem 10 pitanja.

 

2. Da li retroaktivnu tužbu (unatrag 5 god) trebam podnijeti paralelno s postojećim procesom, ili to mogu tek nakon donošenja presude? Ako mogu odmah, da li su to dva odvojena procesa ili su međusobno povezani?

 

3. Na kraju krajeva, na koji način uopće može biti naplaćen taj iznos (koji nije baš neznatan- s obzirom da sam podnijela tužbu za alimentaciju u mjesečnom iznosu od 1000 kn puta 5 godina) od osobe be prihoda i imovine?

 

Ispričavam se što gnjavim, ali stvarno ne znam kome bi se obratila!!!!! Hvala, hvala :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što se tiče privremene mjere možete već na prvom zakazanom ročištu obrazložiti i tražiti od suda da istu donese kako bi se zaštitilo pravo djeteta na njegovo uzdržavanje i kako djetetova egzistencija ne bi bila ugrožena.

 

Da li obveznik uzdržavanja ima neku imovinu utvrdit će sud tokom postupka.

Ako ocijeni da je to potrebno, sud će od osobe koja je dužna uzdržavati zatražiti da dade prokazni popis imovine uz odgovarajuću primjenu odredaba Ovršnog zakona.

Sud može od Ministarstva financija – Porezne uprave, Ministarstva unutarnjih poslova, Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, Financijske agencije i drugih osoba zatražiti podatke s kojima raspolažu uz odgovarajuću primjenu odredaba Ovršnog zakona.

 

Kod privremene mjere je jednak slučaj kao i kod pravomoćne presude što se tiče zahtjeva koji možete podnijeti CZSS i samog postupanja CZSS,a što je navedeno u čl 352.Obiteljskog zakona

 

Članak 352.Obiteljskog zakona

 

(1) Ako roditelj koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi

uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan

pridonositi za uzdržavanje djeteta, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci

neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od

sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po

službenoj dužnosti, donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom

isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj – obveznik uzdržavanja ne počne ponovno

udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine.

(2) Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom podnošenja zahtjeva,

odnosno od dana pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

(3) Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% iznosa za uzdržavanje

određenog prema članku 232. stavku 4. ovoga Zakona.

(4) Žalba protiv odluke o privremenom uzdržavanju ne odgađa njezinu ovrhu.

 

Postojeću tužbu za uzdržavanje možete dopuniti / preinačiti podneskom koji ćete dostaviti sudu i u kojem ćete tražiti da se uzdržavanje odredi i u periodu za 5 godina unatrag od dana podnošenja tužbe, jer u tom periodu obveznik uzdržavanja nije udovoljavao svojoj obvezi.

 

Činjenica je da ako osoba nema prihoda i vlastite imovine da će naplata potraživanja biti bitno otežana,ali kad se jednom donese pravomoćna presuda za uzdržavanje onda zastara ne teče dok postoji roditeljsko pravo,a ovršni postupak se može voditi i 10 godina nakon prestanka roditeljskog prava (čl. 233 i čl. 235. Zakona o obveznim odnosima)

Ukoliko osoba ,obveznik uzdržavanja, stekne vlastitu imovinu ili se zaposli onda se može naplatititi iz te imovine ili njegove plaće.

 

Međutim,tu postoji jedan vrlo važan moment,odnosno ako osoba koja je obveznik uzdržavanja ne izvršava svoje obveze uzdržavanja po privremenoj mjeri ili pravomoćnoj presudi čini kazneno djelo iz čl.209.. Kaznenog zakona,te da će o tome CZSS obavjestiti nadležno državno odvjetništvo koje je dužno postupiti u tom slučaju na način da će podići kaznenu prijavu protiv obveznika uzdržavanja,pa isti u kaznenom postupku može biti osuđen i na zatvorsku kaznu do 3 godine.

Tada mnogima koji pokušavaju izbjeći svoju roditeljsku obvezu prema vlastitoj djeci naglo proradi savjest i vrlo brzo se zaposle i počmu izvršavati ono što su po zakonu obvezni...

 

Povreda dužnosti uzdržavanja

 

Članak 209.Kaznenog zakona

(1) Tko izbjegavanjem zaposlenja, mijenjanjem radnog mjesta, mjesta boravka ili

prebivališta, otuđivanjem imovine ili na drugi način izbjegava davanje uzdržavanja za osobu

koju je na temelju ovršne odluke ili sudske nagodbe dužan uzdržavati ili tko odbija izvršenje

takve obveze,

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine.

(2) Ako se obveza iz stavka 1. ovoga članka odnosi na uzdržavanje djeteta ili maloljetne osobe,

počinitelj će se kazniti kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

(3) Primjenjujući uvjetnu osudu sud može počinitelju postaviti uvjet da isplati dospjele

obveze i da ubuduće uredno ispunjava dužnosti uzdržavanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija