Jump to content

Zamjena kazne radom za opće dobro


cipal

Preporučene objave

Dobio sam rješenje postupka za prometni prekršaj i iznosi 500 kn.

Prije sam takve kazne nonšalantno zamjenjivao radom za opće dobro i nikad nisam išao na takav rad jer to nije postojalo u praksi.

Sad me zanima da li se to šta promjenilo i da li sad to postoji u stvarnosti ili je još uvijek samo na papiru?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sizif je napisao:

A kako će se iscrpiti mogućnost zatvorske kazne?

Sud rezervira "apartman" za Vas za 01.04.20xx. godine.

 

Dobijete poziv na odsluženje zatvorske kazne.

 

Vi dođete sa pidžamom i priborom za higijenu pred prekršajnog suca.

 

Sudac telefonski provjerava čeka li Vas "apartman", ali sa druge strane žice kažu da su taj "apartman" napunili sinoć uhićenim osobama (dileri, pijanci, obiteljski nasilnici i sl.).

 

Sudac ne zna što bi sa Vama te Vas tek tada pita da li ste suglasni da Vam se kazna zatvora zamjeni radom za opće dobro na slobodi.

 

 

 

Ovo je sasvim izgledan scenarij s obzirom na osjetno rasterećenost sudova prekršajnim predmetima.

 

Ukoliko ste osoba ženskog spola, sasvim će sigurno biti mjesta u ženskim odjelima zatvorskih ustanova.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

petpetica je napisao:

Postoji rad za opće dobro na slobodi, ali samo onda kada se iscrpe sve druge mogućnosti (ovrha od strane porezne i zatvorska kazna).

 

Prema važećem zakonu, znači, ne mogu sam zatražiti zamjenu kazne radom za opće dobro na slobodi?

 

Naime, nakon godina izbjegavanja prekršajne odgovornosti na način da su predmeti u 100% slučajeva odlazili u zastaru, prvi put sam suočen s pravomoćnom prekršajnom presudom. Postupak je jednostupanjski, nema više žalbe visokom prekršajnom sudu.

 

Postoji li neki izvanredni pravni lijek?

 

U slučaju da ne postoji, a ne platim kaznu, hoće li se prije krenuti u ovršni postupak, ili će se novčana kazna zamijeniti kaznom zatvora?

Postoji li mogućnost izbora (ovrha/zatvor), ili je redoslijed tih opcija propisan, ili netko o tome arbitrarno odlučuje?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

petpetica je napisao:

Postoji rad za opće dobro na slobodi, ali samo onda kada se iscrpe sve druge mogućnosti (ovrha od strane porezne i zatvorska kazna).

 

netočno. rad za opće dobro na slobodi je ukinut.

ovrha o kojoj pričate odnosno prisilna naplata ide za sve novčane kazne po prekršajnom zakonu, a ukoliko se prisilna ne izvrši u roku jedne godine od dana otvaranja tog postupka, novčana kazna zamjenjuje se mjerom zatvora.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Lakonogi je napisao:

petpetica je napisao:

Postoji rad za opće dobro na slobodi, ali samo onda kada se iscrpe sve druge mogućnosti (ovrha od strane porezne i zatvorska kazna).

 

Prema važećem zakonu, znači, ne mogu sam zatražiti zamjenu kazne radom za opće dobro na slobodi?

 

Naime, nakon godina izbjegavanja prekršajne odgovornosti na način da su predmeti u 100% slučajeva odlazili u zastaru, prvi put sam suočen s pravomoćnom prekršajnom presudom. Postupak je jednostupanjski, nema više žalbe visokom prekršajnom sudu.

 

Postoji li neki izvanredni pravni lijek?

 

U slučaju da ne postoji, a ne platim kaznu, hoće li se prije krenuti u ovršni postupak, ili će se novčana kazna zamijeniti kaznom zatvora?

Postoji li mogućnost izbora (ovrha/zatvor), ili je redoslijed tih opcija propisan, ili netko o tome arbitrarno odlučuje?

 

redoslijed izvršenja neplaćene novčane kazne je propisan prekršajnim zakonom.

po novom zakonu, sve prekršajne neplaćene novčane kazne izvršavaju se na način da se godinu dana prisilno naplaćuju u poreznoj upravi, ukoliko se u tom roku ne naplate, sud koji je i donio presudu donosi rješenje o supletornom zatvoru odnosno rješenje o zamjeni novčane kazne mjerom zatvora

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija