Jump to content

POLOŽIO!


anonimno

Preporučene objave

Drage kolege,

evo prije par sati položio pravosudni.

samo da vam kažem kakvim radom;

nakon 3-4 mjeseca učenja uz obitelj i posao, zadnjih 15ak dana učio po pitanjima i položio.

Velika je to muka!

mislim da je samo pripremanje i polaganje tog ispita u jednom danu najveća psihička tortura modernog vremena.

puka formalnost, koja toliko znači našoj struci.

hvala vam na podršci (pitanja, savjeti) i sada ću se s veći žarom potruditi da i vama dostavim podatke koji vas zanimaju!

pozdrav!

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

meni je od polaganja proslo tjedan dana i moram priznati da me jos drzi taj osjecaj velicine uspjeha i olaksanja sto je sve to iza mene, a pritiskalo me je sve od onog dana kada sam diplomirao i bio svjestan cinjenice kako tek polaganjem pravosudnog zaokruzujes cjelinu u pravnoj struci.

naravno, jos me pucaju filmovi kako ne smijem poslije posla u grad na piche jer imam nesto "vazno raditi" samo ne znam sto kao i svepristutan poremecaj spavanja

pretpostavljam da ce kroz slijedeci tjedan polako sve doci na svoje mjesto, a kako mi kaze kolega taj ugodan osjecaj ostati ce i dalje jer njega i nakon 20 godina od polaganja i zavidnog uspjeha u karijeri jos uvijek grije pomisao na taj dan...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, upravo znam o čem pričaš!

al, meni je sada takav umor na leđima da mi još nije u glavu došlo da sam to položio i da imam taj komad papira koji toliko znači u našoj struci.

kad mi valjda sve skupa sjedne na mjesto, nadam se da će mi doći i taj filing ponosa. sad sam, dan nakon ispita, tako crknut da ne mogu ni u monito gledat.

 

pozdrav,

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ako si na početku reći ću ti ono što meni nitko nije a na kraju je to ispalo esencijalno

nikada ali stvarno nikada ne očekuj da češ imati osjećaj da nešto znaš a kamoli da vladaš gradivom

taj osjećaj te prati do pred sam izlazak na ispit a zadnjih par dana imaš feeling kao da pojma nemaš, na kraju ne da imaš pojma nego se sam sebi čudiš odakle sve to izlazi...znači bitno ti je ne očajavati zato što se ne možeš sjetiti nečega a eto baš si maloprije to pročitao(mene je to ubijalo...)

bitno je držati se zadanog plana i održati kakvu takvu mentalnu higijenu

meni je pomogao legalis kao i par ljudi koji su bili u raznim fazama učenja

također sam si nedjelju ostavio samo za par sati listanja i to mi je bio kao slobodan dan(naravno zadnja tri tjedna baš i ne)

vidio sam da nitko glede presuda ne piše o tome da su korektor i trgovački papir najtraženija roba na ispitu(ima ekipe što dođu i misle kako se papir za pisanje presuda dobije u predmet ali stvar nije takva)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čuj, skroz se slažem s tobom.

Ništa, ali zapamtite ništa ne možeš naučiti zadnji dan, tako da je zapravo i nepoželjno nešto zadnji čas ići ponavljati, pogotovo jutro prije ispita.

A kada dođeš na ispit, odgovori sami dolaze na usta. Meni u neki predmetima i slika članka u kojeg sam valjda dosta buljio dolazila je na oči za vrijeme ispita. Nisam moga vjerovati, što da vam kažem, odgovori sami dolaze. A imao sam sreću što mi nisu bili oni ispitivači koji žele da im ispitivač kaže nešto točno citirajući zakon, frustriraju me takva pitanja, a još više i odgovori.

 

pozdrav

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

cestitam!!!

Ja ovih dana krecem uciti, polazem u 2. mj., ne znam od kud da krenem...po zakonima, knjigama,,,pitanjima???

help :-(

je napisao:

Drage kolege,

evo prije par sati položio pravosudni.

samo da vam kažem kakvim radom;

nakon 3-4 mjeseca učenja uz obitelj i posao, zadnjih 15ak dana učio po pitanjima i položio.

Velika je to muka!

mislim da je samo pripremanje i polaganje tog ispita u jednom danu najveća psihička tortura modernog vremena.

puka formalnost, koja toliko znači našoj struci.

hvala vam na podršci (pitanja, savjeti) i sada ću se s veći žarom potruditi da i vama dostavim podatke koji vas zanimaju!

pozdrav!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

striktno po zakonu, nema ti svrhe puno gubiti se u skriptama i knjigama.

Kazneno pravo, jedino to uči po knjizi s faksa, ostalo sve po zakonima.

Tek ako na vrijeme, 15ak dana minimum prije, budeš znao komisiju, onda učiš po pitanjima.

Ali nemoj se nikada pouzdati u imena komisije koju dobiješ, ja sam imao potvrdu dan prije ispita na građanskoj presudi da je jedna komisija, pa je poslije iz kaznenog došao drugi ispitivač!

sretno

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uf sad mi je malo lakše, ja polažem 18. u petak i zbilja imam feeling ko da niš ne znam, a učila sam ko životinja.

I zbilja mi je najgore kad npr. ponavljam GPP i onda se sjetim istog instituta u KPP-u i nemrem se sjetit, dođe mi si počupam kosu, al najbolje mi je da o tom opće ne razmišljam jer nikakve koristi od toga.

Nadam se da ću i ja za tjedan dana imat lijepe vijesti :coffe:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kažm ti karmela 25% ispita je ostati što hladnije glave i ne podleći stresu i psihozi

ljudi padaju u nesvijest, gube po 10 kg uglavnom užas

naravno da se ne možeš iskulirati kao da ideš na picnic

nosiš to breme na leđima i osjećaš ga ali je bitno da te ne obuzme panika

i na ispitu nema odustajanja stara dok netko ne baci" ručnik u ring" jer taj ispit je borba za život i važno je pričati, ne previše ni premalo, ako ne znaš pričaj nešto najbliže tome samo nemoj zašutiti

strašan je osjećaj kad te dobro krene ali opet si kontaš joj tek sam na drugoj grupi još tri puta ovako

ali kad dobiješ taj komadić papira doći će ti otrćati na ilicu pravo iz ministarstva i vikati iz sveg glasa Im the king of the world!!!!

:-)

zato se drži i sretno!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Drage kolege,

evo prije par sati položio pravosudni.

samo da vam kažem kakvim radom;

nakon 3-4 mjeseca učenja uz obitelj i posao, zadnjih 15ak dana učio po pitanjima i položio.

Velika je to muka!

mislim da je samo pripremanje i polaganje tog ispita u jednom danu najveća psihička tortura modernog vremena.

puka formalnost, koja toliko znači našoj struci.

hvala vam na podršci (pitanja, savjeti) i sada ću se s veći žarom potruditi da i vama dostavim podatke koji vas zanimaju!

pozdrav!

 

Čestitam, čestitam!!!

Pa bio bi red da onda prestaneš na ovom forumu biti anoniman, da si odrediš ime i da možemo od tebe mi laici tražiti savjete!!! :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo čestitke onima koji su položili! stvarno ste kraljevi!!

drugo, imam nekih dilema, nitko da mi odgovori.. evo, po redu:

1. moram li učiti i sve knjige, ili su dosta zakoni?

2. je li istina da se pitanja ponavljaju i tu nema iznenađenja, dakle kolegica mi kaže ako prođeš sva pitanja koja ja imam doma, nemaš frke? znam, netko će reći da pitanja sadrže sve, ali meni je lakše ponavljat po pitanjima i orijentirat se na njih.

3. koliko je sve to detaljno? ono što mi se u zakonima čini manje važno, pitaju li baš to? svaki članak? neki kažu da je jako logičan i fin ispit, različit od onih na faksu, i da padneš samo ako stvarno ne znaš osnove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ad1) kombinacija knjiga i zakona je ono sto svi preporucaju ali mislim da dobra skripta zlata vrijedi i ljudi koji uce po dobrim skriptama uglavnom prodju, knjige prepustam onima stvarno ambicioznima jer cilj ti nije sve znati nego-proci a za to je potrebno znati ono bitno

ad2)zadnjih desetak dana(ma dosta je i pet) ako si sretne ruke uspjet ces saznati komisiju i tada peglas pitanja od ispitivaca koje si dobio, nije bas da se sva pitanja ponavljaju ali opet se krece u omjeru 60-80% sto je super

mislim to ti je dvosjekli mac jer komisija se zna promijeniti tako da ako nemas kvalitetan temelj pitanja te nece spasiti ali ona su bitna cisto da udjes u tu šumu i počnes se u njoj bolje snalaziti na jedan novi način, pripremis se izvlaciti detalje koji na ispitu spašavaju

ad3) ispit je logičan a razina detalja je varljiva, baš tu pomažu pitanja jer svaki ispitivač ima neke sitnice koje nikako u globalnom prolaženju cijelog gradiva nisi mogao zapaziti, opet neki ispitivači te pitaju vrlo opčenito a neki malo zabriju i u sitnice ali to su vrlo specifična područja koja si u zahvaljujući ovome forumu uspio smanjiti,

mislim da si dosad shvatio da sreća igra veliku stvar jer loša komisija traži i dlaku u jajetu ali opet i sa njima se da izaći na kraj jer u 2-3 mjeseca učenja nagomila se tog znanja i više nego očekuješ

vrlo bitno-ne padaj u bad ako imaš feeling kako pred ispit ništa ne znaš, to je sasvim normalno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

menisu ti bili dosta i zakoni, osim KZ, tu je normalno da spremaš po knjizi.

 

čuj, ak ti uleti ispitivač tipa Ivanišević ili Turkalj onda znaš svoja pitanja, i moraš to znati. međutim, za Turkalja moraš biti psihički pripremljen i znati dosta toga. neki ispitivači znaju imati i ekscesa, pa ti postave neko pitanje tipa da tvoj odgovor na to glasi "jel' se to jede?"! valjda to tek tak da se ispitivač napravi pameta.

jednom sam sluša ispit u kojem je Garačićka rasturala neku curu, na način da ju je izvozala cili KZ, pa onda ZKP, a cur sve zna, onda malo sudove za mladež, pa pomilovanje, te je tek onda uhvatila na nekom pitanju iz zaštite osoba s duševnim smetnjama. Nakon što je ova zanijemila, Garačićka joj odgovoara: "kolegice, vi ste za mene davno položili ova dva predmeta, samo htjela naći pitanje koje ne znate!!".

 

a to da je ovaj ispit fin i ugodan, i da padneš samo ako ne zanš osnove, mislim da je to glupost!

samo polaganje ispita, u jednom danu, ni malo nije fino ni psihički ni fizički, način polaganja u jednom danu izbija svu finoču iz samog pojma ispita.

ispit nije objektivan, jel da je objektivan, ne bi umirali od spomena na Josipovičku, Garačićku, na Čolovievo listanje ispitne literature (kako me to živcira, frajer lista zakone i onda ti se čudi što ti ne znaš članak kojeg on upravo gleda, to je dosta obeshrabrujuće)!

 

da netko hoće ovaj ispit napraviti objektivnim, dobili bi nakon dvije presude, 300-400 pitanja pismenih i 5 sati vremena i lijepo zaokružuj, nadopisuj, znate onu šemu svi odgovori mogu biti točni ili samo jeda. par puta sam bio na takvim ispitima (testovima), i mogu ti kazati da tu biflanje članaka na pamet ne igra ulogu ako ih ne znaš logički povezati i zaključiti!

 

Ili, ako ekipa želi zadržati ovakvu šemu ispita, onda neka nam daju polagati (za mene je kasno - položio) nakon 2-3 mjeseca prakse ustav i orgnizaciju (zašto godinu i po prakse minimalno da bi mogli polagati 5 osnovnih zakona našeg pravnog sustava).

Nakon tog bi nakon napr. 2-3 mjeseca mogli bi upravu i radno odgovarati, pa tom logikom proces i obiteljsko, i tak redom, da bi nakon godinu i po do dvi imali pravosudni ispit za kojeg nismo bili na rubu živčanog sloma, ludi u mozak i sve ostalo što ide uz to.

Pa ja sam nakon ispita plaka ko mala beba, a zašto???

za komad papira koji mi kaže "e sada možeš otići u parnicu s VPSom većim od 50000 kuna.

a to što sam poliudio dok sam učio, mislio na to kako mi za mjesec dana ističe ugovor o radu, kako su mi doma malo dijete i supruga koja nema posao, ma katastrofa!!

 

Sorry, malo sam "ispa" iz teme, nadam se da kužite.

al' kad se osvrnem u natrag, jedno dobo iskustvo za koje ću zapamtiti samo dobe trenutke. upoznao sam nekoliko finih kolega s kojima sam ostao u kontaktu, valjda nas veže nešto tipa "brothers in arms"??!!

 

opet, sorry na pekmeženju,

pozdrav

 

kiki

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja sam plakala prije ispita, a poslije sam svaku drugu noć sanjala da nešto nije bilo u redu i da moram ponovo polagati. naravno, komisija je svaki put bila sve gora i gora, pitali su sve luđa i luđa pitanja, pa sam se budila u znoju :D tek sad, nakon dva mjeseca, primjećujem da me pušta taj grč i da se ne budim više ujutro sa 'danas ne moram ništa učiti, ideš!' osjećajem....

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

evo da se i ja malo nadovežem na ove vaše rasprave. Srećom je ta muka iza mene već skoro dva mjeseca, ali još dolazim k sebi i to ne toliko od učenja, jer tko god je završio pravo naučio je šta znači puno učit nego od svega onog što prati taj ispit. Dakle, svi s kojima radite su ga položili, nitko s kim se družite ne zna zašto toliko paničarite jer kak stre sve do sad tako ćete i to, posao i karijera vam ovise o njemu, mama i ostatak obitelji tužno gledaju svoje izbezumljeno dijete pitajući se šta je toga vrijedno, jedan tren plačete, drugi se svađate, ma nakon dva mjeseca kućnog pritvora brojeći dane do ispita jednostavno pucate po šavovima. Dakle, definitivno nije lako, još ako vam se "posreći" komisija pa naletite na pitanja na koja 90 % praktičara ne zna odgovor e to je ludnica.

ALI i to s razlogom veliko, jednom dok prođe osjećaj je nemjerljiv s bilo čim i to je zadnje ali stvarno zadnje što baš morate da bi radili posao koji ste izabrali pa ga vjerojatno i volite.

Zato puno sreće svima, puno puno živaca kako njima tako i svima bliskima jer i "krizni stožer" prolazi kroz pakao. Držite se i jednom dok položite skoknite koji put na ove stranice, uvijek će biti onih kojima je vaš savjet zlata vrijedan.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

:D zvuči smiješno, ali mislim da 90% ljudi to proživljava upravo na taj način. sam da dodam da je veliki blagoslov ako s vama za isti rok uči netko koga znate. osim što si možete međusobno pomoći u smislu samog učenja, to su ujedno jedine osobe koje vas u potpunosti razumiju, jer prolaze isto što i vi. ja sam bila svakodnevno na telefonu s frendicom koja je spremala samnom, čak nismo ništa korisno pričale, samo smo se jadale. zvuči smiješno, ali kad ti netko kaže da je i on danas plakao / povraćao / ne spavao itd., odmah ti je lakše, jer si sam sebi manje lud. kad se već ovaj topic pretvorio u razmatranje psihološkog aspekta ispita, još jednom da naglasim da je najvažnije imati na umu da je osjećaj potpunog neznanja pred sam ispit skroz-naskroz lažan. najbolje je u tom trenutku reći sam sebi 'učio sam 3 mjeseca', jednostavno je nemoguće da ništa ne znam'. jedini razlog zbog kojeg sam ja izašla na taj ispit, bio je taj da sam ga platila i da je sad svejedno, izađem-ne izađem. jer, da sam procjenjivala po osjećaju znanja, ne bi me ministarstvo vidjelo još mjesecima...
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija