Jump to content

otac,koji se tako nemože ni zvat


marko05

Preporučene objave

neznam jel moje pitanje ulazi u ovu kategoriju-ali glasi ovak.

 

ja sam invalid-nesposoban za rad-primam samo osobnu invalidninu od 1 000 kuna.

 

mama mi je preminula prije 10 god i ostavila mi nesto novaca,kao i mojoj sestri.

medjutim ja sam svom ocu kupio auto,mami dao napravit spomenik,kupio u stan nesto kučanskih aparata... , dok je moja sestra svoje uzela i udala se.

sad kaze da joj u braku ne cvatu ruze i da bi se preselila meni i tati koji zivimo u stanu.(a u medjuvremenu ima dvoje djece),,,pošto je tata bolestan,a očito nju vise preferira od mene...,bojim se da nebi zavrsio na ulici.

jer vec mi je rečeno,ako se ona doseli ja se moram preselit u sobu 3 sa 2 metra.

i tako me tretira otac kom sam mjenjao gace,presvlacio krevet,hranio ga,bio mu na usluzi 24 sata na dan,organizirao prijevoz iz bolnice,pomagao mu na sve nacine dok je bio bolestan,,,a sad kad se djelomično oporavio ...

pa vas molim za pravni savjet?

da uzmem odvjetnika?

kako se mogu osigurat?

jel ga mogu natjerat da proda stan,-isplati mi neki dio,ako mi nesto pripada,-i sa svojim djelom sebi kupim garsonjeru?

...molim vas odg.što prije..

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ovdje vam pravo i zakoni ne mogu pomoći (valjda zato što zakon obično štiti one jake). možete biti samo mudri i 'jaki'. kolko znam, nitko vas ne može istjerati iz kuće i sobe u kojoj živite. držite se toga. osobno smatram da sestri i djeci treba pomoći, ali nikako tako da vi stradate.

 

nemojte razmišljati tako da otac vašu sestru voli više od vas. njoj ovaj trenutak treba pomoć i vi se ponašajte tako da joj želite pomoći, ali nikako na štetu vašeg komoditeta.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

marko05 je napisao:

 

kako se mogu osigurat?

jel ga mogu natjerat da proda stan,-isplati mi neki dio,ako mi nesto pripada,-i sa svojim djelom sebi kupim garsonjeru?

...molim vas odg.što prije..

hvala

 

Ne slažem se sa nindy.

Teško je reći u kojoj mjeri vam pravo i zakoni mogu pomoći. Je li taj stan bio bračna stečevina roditelja? Je li bila ostavinska rasprava nakon smrti majke?

 

Moj savjet je:

Jasno iznesite svoj stav - vi ste brinuli o ocu, uložili novac u auto za oca i spomenik majci... To su vaša ulaganja. Ako živite od skromne invalidnine,teško ćete dobiti drugu priliku u životu. Ne dajte se 'izbaciti' iz stana, ili stjerati u sobicu.

Vaša sestra je svoj novac uložila negdje drugdje, pa neka traži svoj dio iz bračne stečevine.

Jasno recite da ćete se obratiti medijima ako vas budu prisiljavali na nepošten 'deal'.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

felixx je napisao:

Teško je reći u kojoj mjeri vam pravo i zakoni mogu pomoći. Je li taj stan bio bračna stečevina roditelja? Je li bila ostavinska rasprava nakon smrti majke?

 

Moj savjet je:

Jasno iznesite svoj stav - vi ste brinuli o ocu, uložili novac u auto za oca i spomenik majci... To su vaša ulaganja. Ako živite od skromne invalidnine,teško ćete dobiti drugu priliku u životu. Ne dajte se 'izbaciti' iz stana, ili stjerati u sobicu.

Vaša sestra je svoj novac uložila negdje drugdje, pa neka traži svoj dio iz bračne stečevine.

Jasno recite da ćete se obratiti medijima ako vas budu prisiljavali na nepošten 'deal'.

 

naravno da ste u pravu. ali da li stranka zna kao je dugotrajno, mukotrpno i skupo sudsko utvrđivanje ulaganja u neku nekretninu i sl. u krajnjem slučaju to je uvijek jedino rješenje, ali ako postoji neki lakši način, zašto ne.

 

naravno da sestra treba tražiti svoja ulaganja u braku, to će vjerojatno morati sudom, a do tad, zašto joj ne bi pomogli. a djeca u kući mogu vas razveseliti, ako o tome tako razmišljate.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja i jesam za da treba pomoc sestri i djeci,a i tu djecu jako volim.

i za sam,da dobiju najvecu sobu u stanu i tamo se smjeste,ali baš kako moj otac govori da joj da i najvecu sobu i jos moju sobu,to mi bas ne odgovara.

stan od mame nije bracna stecevina,bila je ostavinska rasprava i postupalo se kako piše u oporuci,ona je bila nevjencana s mojim ocem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

U slučaju da Vaš otac umre bez oporuke, njegovu imovinu nasljeđuju nasljednici. U ovom slučaju, ako sam dobro shvatio, postojite Vi i Vaša sestra kao nasljednici prvog nasljednog reda pa dijelite nasljedstvo po zakonu na jednake dijelove, tj. polovine. To se odnosi na svu imovinu ostavitelja, dakle stan (ako je otac vlasnik stana), ušteđevinu, grob (ako je otac vlasnik groba) itd.

 

Ako živite u zajedničkom kućanstvu s ostaviteljem, imate pravo izdvojiti predmete kućanstva, te vlastita ulaganja koja možete dokazati računim, svjedocima i drugačije, pa se to ne računa u ostavinu. Uzmite u obzir da ako sestra doseli, to će biti i njezino kućanstvo.

 

Otac Vam može ostaviti veći dio imovine od zakonskog dijela, ili svu imovinu, oporukom. U tom slučaju sestra ima pravo na nužni dio koji iznosi pola zakonskog, dakle u ovom slučaju 1/4 ukupne imovine.

 

Možete s ocem sklopiti i ugovor o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju. Imovina koju otac na takav način prenese na Vas ne ulazi u ostavinu.

 

Vaš otac, bez obzira na zdravstveno stanje, dok god je poslovno sposoban i nije pod skrbništvom može sa svojom imovinom raditi što god hoće, pa i prodati ju, ostaviti Vašoj sestri ili nekom trećem ili učini nešto drugo.

 

Koliko god to sa emocionalnog stajališta bilo nezgodno, predlažem Vam da se dogovorite s ocem i sestrom i na neki način se pravno osigurate, recimo tako da Vam se odmah prizna suvlasništvo u stanu u nekom dijelu. Podsjećam da sa sestrom ne možete za života oca sklapati ugovor o podjeli nasljedstva - takav ugovor je ništavan.

 

Kao suvlasnika stana nitko Vas ne može iz tog stana izbaciti po kratkom postupku. Međutim, moguće je da dođe do podjele prodajom nakon čega ćete morati iseliti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon o nasljeđivanju poznaje i ustup i raspodjelu imovine za života.

 

To je pravni posao između ostavitelja i nasljednika. O raspodjeli odlučuje predak, ali je moguć pod uvjetom da se svi nasljednici slože oko toga. Ustupati se može sve ili samo dio imovine.

 

To bi bila jedna pravna mogućnost koja bi Vam možda bila upotrebljiva.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija